Jesteś tutaj:Kultura Postacie, które zmieniły bieg historii na wystawie w internacie „Medyka”
niedziela, 21 czerwca 2020 09:09

Postacie, które zmieniły bieg historii na wystawie w internacie „Medyka”

  mnopr
Postacie, które zmieniły bieg historii na wystawie w internacie „Medyka” zdjęcie nadesłane

Od kilku dni w „Małej Galerii” w Internacie Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie można oglądać kolejną wystawę fotografii Teresy Ryczkowskiej pt. "30 postaci, które zmieniły bieg historii".

Na wystawie można obejrzeć postacie, które w jakiś określony sposób zaznaczyły swoje miejsce w historii, głównie w XX wieku. Są więc papież Jan Paweł II, ale także wybitni naukowcy jak Albert Einstein, jest prof. Christian Neethling, Bernard, który jako pierwszy przeprowadził transplantację ludzkiego serca, są politycy Ronald Regan, Lech Wałęsa, Michaił Gorbaczow, a także wybitne kobiety jak Victoria Matthews – pierwsza kobieta, która złamała męski monopol duszpasterski, Margaret Thatcher – była premier Wielkiej Brytanii zwana też ,,Żelazną Damą” czy Coco Chanel – której perfumy Chanel nr 5 do dzisiaj zachwycają kobiety.

W role tych wielkich postaci wcielili się gnieźnianie: prezydent Tomasz Budasz, wiceprezydent Michał Powałowski, dyrektor MOK Dariusz Pilak, aktor Teatru im. Aleksandra Fredry Roland Nowak i wielu innych, którzy zdecydowali się wziąć udział w projekcie. Wystawa, obok swojej roli artystycznej, służyć miała także młodzieży - zwłaszcza tej maturalnej i być dla niej pretekstem do dyskusji nad wiekiem XX, jego osiągnięciami i słabościami, wynalazkami ratującymi życie ludzkie i wynalazkami niszczącymi to życie, czasem rozwoju demokracji ale też czasem największego sponiewierania człowieka.

Niestety konorowirus pokrzyżował plany organizatorów, dlatego wystawa do internatu trafiła mocno opóźniona i młodzieży ani w szkole ani w internacie teraz nie ma. Jak jednak zaznaczają, kreatywność na tym nie ucierpiała. Dziś przychodząc na wystawę każdy odwiedzający może wyrazić swoją opinię i poddać własnej ocenie przedstawiany okres historii a swoją pisemną wypowiedź pozostawić na przygotowanej tablicy. To przy dzisiejszych ograniczeniach spowodowanych epidemią jest taką formą dyskusji.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Etnograf wtorek, 23 czerwca 2020 07:53 napisane przez Etnograf

  @Mieszkanka, faszyści i komuniści też tak mówili o innych ludziach, że są maluczcy i bezwartościowi. Czy ty się słyszysz? Bez komentarza. A zdania nie zamienię, nawet po twoim akcie nienawiści....

 • Link do komentarza Mieszkanka poniedziałek, 22 czerwca 2020 12:14 napisane przez Mieszkanka

  Etnografie jesteś przedstawicielem maluczkich bezwartościowych ludzi.

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 22 czerwca 2020 10:38 napisane przez senior

  Jaki cel ma taka wystawa? Komu to potrzebne? A może to ma być lans pokazywanych osób? Czy już naprawdę nie ma mądrzejszych projektów?

 • Link do komentarza skrzypaczka poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:08 napisane przez skrzypaczka

  Szkoda, że ten fortepian jest tam tylko meblem i nigdy nie jest używany !

 • Link do komentarza Etnograf niedziela, 21 czerwca 2020 19:04 napisane przez Etnograf

  Ten żart z pieniędzy publicznych , czy w ramach prywatnej zrzutki pozujących modeli? :) Tak, tak, wiem, przecież to także folklor Gniezna...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane