Jesteś tutaj:Kultura Chóralny śpiew wybrzmiał w katedrze
poniedziałek, 18 listopada 2019 09:22

Chóralny śpiew wybrzmiał w katedrze

 
Chóralny śpiew wybrzmiał w katedrze fot. Rafał Wichniewicz

Już po raz 27. w murach katedry odbyły się Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne "Stąd nasz ród". Koncertu wysłuchała liczna grupa gnieźnian zgromadzona w świątyni.

Występy chóralne w bazylice św. Wojciecha, które już od prawie trzech dekad są trwałym elementem kulturalnego kalendarza wydarzeń, także i w niedzielę 17 listopada zgromadziły wielu zainteresowanych. Tym razem w programie przewidziano koncert czterech zespołów, które po popołudniowej mszy świętej zaprezentowały swoje repertuary przygotowane na tę wyjątkową okazję.

Jako pierwszy przed publicznością wystąpił Chór "Sonata" z Powidza pod dyrygenturą Haliny Ganińskiej, która rozpoczął koncert wykonaniem "Veni Jesu Amor mi". Następnie, zespół zaśpiewał modlitwę z opery "Flis", a następnie Canticorum iubilo z "Josue" pod muzykę Georga Fredricha Haendla w adaptacji F. Ommeslaeghe. Jako kolejny zaprezentował się Chór św. Ojca Pio, prowadzony przez Andrzeja Jorasa, wykonując m.in. "Radosna światłości", "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" kompozycji Marco Frisiny oraz "Cantate Deo" Karla Jenkinsa. 

Następnie, jako trzeci na schodach prowadzących do prezbiterium zaprezentowało się Koło Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego z Tarnowa Podgórnego pod okiem Szczepana Tomczaka. Zespół wykonał m.in. "O polski kraju święty" do muzyki Feliksa Nowowiejskiego,"Veni Jesu" czy "Dona nobis pacem". 

Jako ostatni zaprezentował się najstarszy gnieźnieński zespół wokalny - Towarzystwo Śpiewacze "Dzwon", który przy tej okazji obchodził 155-lecie działalności artystycznej. Muzycy wykonali m.in. "Stańmy bracia wraz", "Parce Domina", "Gniezno" Feliksa Nowowiejskiego", "Marsz pierwszej brygady" czy "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę". 

Zespoły, po nagrodzeniu oklaskami przez zgromadzoną w świątyni publiczność, były wyróżniane okolicznościowymi dyplomami i statuetkami udziału w występie. 

1 komentarz

  • Link do komentarza M. wtorek, 19 listopada 2019 07:14 napisane przez M.

    Chór Ojca PIO MA PIĘKNE TE SUKIENKI !! Panie z tego zespołu już teraz niczym nie ustępują paniom z chóru Metrum. Uszy słuchają . Oczy podziwiają !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane