Jesteś tutaj:Kultura Gnieźnianie pójdą „Śladami Hallerczyków”
piątek, 02 listopada 2018 11:58

Gnieźnianie pójdą „Śladami Hallerczyków”

 
Gnieźnianie pójdą „Śladami Hallerczyków” fot. Rafał Wichniewicz

Już za kilka dni odbędzie się kilka inicjatyw, których celem jest przypomnienie o udziale mieszkańców Gniezna w oddziałach Błękitnej Armii, dowodzonej przez generała Józefa Hallera. Będzie wykład, wystwa, ale i gra miejska.

Cały pomysł rzecz jasna wpisuje się w tegoroczne uroczystości, upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Realizowany on będzie przez Miejski Ośrodek Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym "Promyk".

- Idea tego projektu chodziła nam po głowie od dłuższego czasu z tego względu, że w Gnieźnie mamy także potomków rodzin hallerczyków, a więc osób, które wstąpiły do Błękitnej Armii gen. Hallera ponad sto lat temu, a która tworzyła się na terenie Francji i która odegrała sporą rolę nie tylko w procesie odzyskiwania niepodległości, ale i jej utrzymywaniem - mówił Dariusz Pilak, dyrektor MOK.

Prezes stowarzyszenia Halina Dyc przyznała iż realizacja projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie otrzymane w ramach dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 16,2 tys. złotych. W jego ramach zrealizowanych zostanie kilka wydarzeń.

W środę 7 listopada o godzinie 17:00 w MOK-u odbędzie się wykład prof. dr hab. Janusza Karwata pt. "Ślady Hallerczyków na Ziemi Gnieźnieńskiej", po którym to nastąpi wernisaż wystawy "Błękitna Armia Józefa Hallera". Zostanie ona udostępniona przez Ambasadę Francji w Polsce, a dodatkowo znajdą się na niej materiały i dokumenty zebrane przez członków Stowarzyszenia Hallerczyków. Będzie ją można oglądać do końca listopada br.

W czwartek 8 listopada odbędzie się gra miejska pt. "Wielkopolskie ślady bohaterów walki o niepodległość i solidarność" - Do tej gry wybrałam takich bohaterów jak ks. mjr Mateusz Zabłocki, Bolesław Kasprowicz, a także pojawi się może nie do końca historyczna, ale o której mówi legenda, tj. Walenty Andrzejewski, który to na odwrocie naprawianego bębna pruskiego napisał, żeby ktoś zagrał na tym instrumencie Mazurka Dąbrowskiego. To jego życzenie spełniło się w czasach niepodległości i Wojsko Polskie zagrało na nim przy kamienicy, w której mieścił się jego warsztat. Będzie także Józef Haller, który odwiedził Gniezno i nocował w Hotelu Europejskim - mówiła Elżbieta Sobecka. Gra miejska rozpocznie się o godzinie 10:00 przy "Promyku" - karty zgłoszeniowe do udziału można znaleźć na stronie stowarzyszenia oraz MOK-u.

W piątek 9 listopada o godzinie 19:00 w MOK-u odbędzie się koncert Zespołu Poligrodzianie pt. "Wielkopolska droga do wolności". Bezpłatne zaproszenia są dostępne w siedzibie ośrodka. 

Ostatnim akcentem projektu, który trwać będzie od 12 do 30 listopada, będą warsztaty edukacyjne dla młodzieży "Hallerczycy. Walka - Niepodległość - Pamięć".

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane