wtorek, 17 kwietnia 2018 07:15

Książka i róża

  mn

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii / Hiszpania/. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Dla uczczenia tego święta Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a  zachęca do wypożyczania książek, które w tytule mają słowo „róża” lub w ich treści przewija się motyw kwiatu róży. Od 23 kwietnia zachęcamy do zapoznania się z pozycjami wybranymi wg „różanego” klucza. 

W tym dniu zapraszamy do udziału w grze bibliotecznej, polegającej na poszukiwaniu wśród książek papierowych róż. Za każdą poszukiwaną różę, a będzie ich dziesięć, podczas wypożyczania książek, uczestnik gry otrzyma suwenir związany z Gnieznem,  gdyż 23 kwietnia przypadają tradycyjnie Imieniny Miasta, w święto wszystkich Wojciechów. 

1 komentarz

  • Link do komentarza Piotr Fischer wtorek, 17 kwietnia 2018 10:57 napisane przez Piotr Fischer

    Kolejny fajny pomysł Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Dyrektor Janusz Ambroży i jego pracownicy przekonują do czytania książek - jest to ważne w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie. Panie Dyrektorze Tak Trzymać.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane