sobota, 14 kwietnia 2018 10:22

„Zmierzyć się ze sobą” według Doris Lessing

 

W piątkowy, przedburzowy wieczór, kiedy jeszcze aura zachęcała bardziej do spaceru, aniżeli do przesiadywania w domu, w gościnnych murach Czytelni na Piętrze działającej w I LO, rozpoczynało się kolejne Rocznicowe Czytanie.

Tym razem otwarte spotkanie literackie poświęcone było Doris May Lessing, zmarłej pięć lat temu autorce książek obyczajowych i psychologicznych z życia kobiet, a także twórczyni literatury faktu, opowiadań i wierszy.

Rocznicowe czytanie, które zostało zorganizowane z okazji przypadającej w tym roku 115. rocznicy urodzin twórczyni, tradycyjnie poprowadziła Irmina Kosmala: - Do tej pory miałam możliwość zaprezentowania trzech sylwetek męskich, a byli to poeci - Stanisław Barańczak, Edward Stachura oraz Konstanty Idefons Gałczyński. W tym roku postanowiłam, że przybliżę sylwetki dwóch uznanych, wybitnych i docenianych w świecie literackim postaci żeńskich - Doris Lessing i Virginia Woolf. Dzisiejsze spotkanie jest okazją do zaprezentowania pierwszej z nich, przy czym oprę się o jej dwutomową, bardzo wnikliwą, synkretyczną autobiografię "Pod skórą", w której opowiada o losach swojej rodziny, ale przede wszystkim przybliża swoją postać, robiąc to w sposób bardzo drastyczny, ponieważ zmierza się ze samą sobą, obnażając najintymniejsze szczegóły ze swojego życia, nieraz bolesne, trudne, związane z dzieciństwem, odrzuceniem przez matkę i nieakceptowaniem przez rodziców, a także ucieczką z domu w wieku 14 lat oraz borykaniem się z dojrzałością, cielesnością i własną tożsamością - przekazała Irmina Kosmala.

Ze względu na wymowę swoich dzieł, Doris Lessing była symbolem feminizmu, marksizmu i antykolonializmu. Przez jakiś czas była także członkinią komunistycznej organizacji, co także zostało szeroko omówione w jej "spowiedzi z życia": - Przebywając w Rodezji uległa wpływowi Gottfrieda Lessinga, który ją uwiódł sobą oraz wyznawaną ideologią, gdyż był zagorzałym komunistą i ona uległa tej fascynacji komunizmem. Po latach, kiedy już otrzeźwiała z tego zachwytu komunizmem, kiedy przejrzała na oczy i zobaczyła ile dramatów ludzkich się za tym kryje, w tym stalinowskich represji, postanowiła iż chce "wygumkować" tę historię, natomiast to się nie udało i mówi o tym otwarcie, tłumacząc się w ten sposób, że to było irracjonalnie, nie potrafi wyjaśnić, dlaczego zachwyciła się komunizmem. Uznała iż wtedy tak było modnie i dobrze było mieć lewicowe poglądy - przyznała Irmina Kosmala dodając, że Doris Lessing po latach stała się stanowczą krytyczką ideologii komunistycznej.

Co może urzekać w twórczości Doris Lessing? - Jej życiorysem można by obdarować kilkanaście osób. Jest to niezwykle barwna postać, a co ciekawe nigdy nie skończyła nawet szkoły średniej, a została doceniona na najwyższym szczeblu przez wybitnych krytyków, a Nagrodę Nobla za całokształt twórczości dostała w wieku 80 lat, co też jest sukcesem. Krytycy wypowiadali się w ten sposób, że jej autobiografia "Pod skórą" oraz "Spacerując w cieniu", mająca ponad tysiąc stron, jest dziełem wybitnym i najlepszym w jej twórczości - mówiła Irmina Kosmala i dalej dodała: - To, co wypływa z tych wspomnień pamiętnikarskich, można podsumować jednym zdaniem: "Moje dzieło to ja". Ona tego wprost nie wyraża, ale tak czuję, że kiedy ona zaczęła tworzyć i wyrażać siebie słowem, to nie chciała opowiadać cudzej historii, ale pod każdą z nich znajdują się jej losy i myślę, że to jest najpiękniejsze - prawda. Prawda zawsze jest piękna, chociaż jest bolesna.

1 komentarz

  • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 14 kwietnia 2018 13:46 napisane przez Piotr Fischer

    Pani Irmina Kosmala jest fachowcem w dziedzinie literatury, jakich mało w naszym mieście. Przybliżyła postać Pani Doris Lessing, która zdecydowanie nie jest z mojej bajki. Ale szacunek dla Niej - jako jedna z niewielu potrafiła skrytykować swoją fascynację zbrodniczym komunizmem - Fala po burzy, Albatros 2010.Bardzo kontrowersyjną dla mnie, i nie tylko dla mnie, była Jej wypowiedź, iż zamachy z 11 września, nie były tak straszne, jak terror IRA. Była najstarszą osobą nagrodzoną literacka Nagroda Nobla - w chwili jej otrzymania miała 88 lat.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane