środa, 28 marca 2018 18:58

Masz pamiątkę z powstania? Pokaż ją innym!

  mnopr

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, instytucje w całym województwie przyjmują pamiątki związane z wiekowym zrywem, by je udokumentować i zwrócić właścicielom.

Nadchodząca rocznica to niepowtarzalna okazja do przeprowadzenia społecznej akcji gromadzenia pamiątek powstańczych przechowywanych w rodzinnych zbiorach i instytucjach. Każdy, kto posiada archiwalia (zdjęcia, listy, dokumenty, przedmioty) związane z genezą, przebiegiem, uczestnikami i następstwami powstania wielkopolskiego, proszony jest o ich użyczenie.

Zebrane materiały będą skanowane lub fotografowane przez specjalistów z wirtualnego muzeum historii Poznania CYRYL lub pracowników instytucji partnerskich i zwracane właścicielom. Istnieje także możliwość ich czasowego udostępnienia lub przekazania do zbiorów muzealnych lub archiwalnych. W Gnieźnie akcję koordynuje Muzeum Początków Państwa Polskiego, które prowadzić będzie kolejną zbiórkę w piątek 20 kwietnia od godziny 10:00 do 18:00.

Zebrane pamiątki, po przeskanowaniu lub sfotografowaniu, posłużą jako cyfrowy zbiór, który zostanie umieszczony na platformie cyryl.poznan.pl i na stronie 27grudnia.pl oraz wzbogacą plenerową, mobilną wystawę wędrującą po Wielkopolsce. Właściciele najciekawszych pamiątek mogą liczyć na nagrody!

Informacji o zbiórce udziela Biuro Poznań Kontakt 61 646 33 44. Regulamin zbiórki, harmonogram, terminarz i karta przystąpienia do akcji znajduje się na stronie www.wmposnania.pl w zakładce AKCJA: POWSTANIE

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane