Jesteś tutaj:Kultura „Pachnąca biblioteka” Joanny Krzyżanek
poniedziałek, 26 marca 2018 18:18

„Pachnąca biblioteka” Joanny Krzyżanek

  mn
„Pachnąca biblioteka” Joanny Krzyżanek zdjęcie nadesłane

W  ramach VIII Festiwalu Literackiego „Preteksty” w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna gościliśmy pisarkę dla dzieci, Joannę Krzyżanek, autorkę zabawnych i edukacyjnych serii o Lamelii Szczęśliwej, Cecylce Knedelek czy Kurze Adeli.

Gościa przywitali: Piotr Wiśniewski, organizator Festiwalu „Preteksty” i Janusz Ambroży, dyrektor gnieźnieńskiej książnicy oraz dzieci ze szkół podstawowych: nr 6, 9 i Milenium. 

Na początku spotkania Joanna Krzyżanek  opowiedziała  o początkach pisania, o pierwszej książce, napisanej w dzieciństwie - te pierwsze próby literackie przechowywała babcia autorki przez wiele lat , aby stały się największym skarbem, pełnym wspomnień. Pisarka zabrała uczestników spotkania do pachnącej biblioteki, pełnej aromatu czekolady, truskawek i cytryn. „Bajka pachnąca truskawkami ”. „Bajka pachnąca cytryną”  oraz „Bajka pachnąca czekoladą ” Joanny Krzyżanek to książki, które pachną, wystarczy potrzeć dłonią o stronice, a każdy czytelnik poczuje niesamowity zapach. 

Później autorka przybliżyła dzieciom historię właścicieli sklepu z czekoladami, Balbina i Hilarii, którzy postanowili wyruszyć w podróż dookoła świata. Musieli jednak jeszcze znaleźć kogoś kto zaopiekuje się ich ukochanym sklepem z łakociami, więc zorganizowali czekoladowy konkurs, do którego zgłosili się kominiarz, handlarka jajkami, mleczarz, kapelusznik, rybak, malarka, zegarmistrz oraz latarnik. Niezwykła próba miała wyłonić zwycięzcę i tym samym przyszłego właściciela sklepu. Autorka snuła historię, a zadaniem dzieci było odgadnięcie, który z bohaterów wygrał czekoladowy konkurs. Okazał się on niezwykle trudny i wymagający wyrzeczeń oraz samozaparcia. Historia Balbina i Hilarii była pouczającą opowieścią o marzeniach, poświęceniu i walce z własnym łakomstwem.

Na zakończenie spotkania dzieci mogły uzyskać autografy oraz zakupić książki. Spotkanie z Joanną Krzyżanek potwierdziło, że literatura może poruszać wszystkie zmysły, wyobraźnię, inspirując do wielu kreatywnych działań oraz pasji.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane