niedziela, 25 marca 2018 14:25

Długa i żmudna droga tworzenia ozdób

 

W ramach cyklu "Zrób to sam w Muzeum", mali gnieźnianie wraz z rodzicami mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia biżuterii - oczywiście na bazie dawnej techniki wyrobniczej.

Przy okazji odbywającej się wystawy czasowej, opowiadającej o historycznej krainie Moraw w okresie ich świetności ponad tysiąc lat temu, prezentowane są najróżniejsze przedmioty codziennego użytku. Bardzo pokaźny zbiór tej ekspozycji stanowią rzecz jasna militaria czy architektura, ale uwagę zwraca szczególnie biżuteria. Jej mnogość oraz rozmaitość form wykonania, może inspirować nawet współczesnych - tak też było w niedzielne południe w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

O tym, że wykonanie ozdób wcale nie jest takie łatwe, mogli się przekonać uczestnicy warsztatów, którzy za cel postawili sobie ich stworzenie z różnych materiałów. Szczególnie zainteresowaniem cieszyło się tworzenie form, w które wlewana była roztopiona cyna. O tym, że to wcale nie jest takie proste, mogli się przekonać wszyscy, którzy obserwowali cały proces. Inną sprawą był dalszy etap obróbki, który uzmysławiał, by osiągnąć coś pięknego, trzeba poświęcić na to dużo czasu. Ten zaś, który został spędzony tej niedzieli w muzeum, na pewno był połączeniem lekcji historii z dobrą zabawą.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane