sobota, 24 marca 2018 13:38

Poezja na światłoczułym obrazie

 

Wernisaż prac fotograficznych wespół z wręczeniem nagród dla laureatów V Konkursu Recytatorskiego, były jednym z elementów trwającego przez dwa dni Festiwalu Literackiego "Preteksty".

W ramach tego wydarzenia w piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa zdjęć z cyklu pt. "Światłoczułe słowa". Ten motyw od początku towarzyszy festiwalowi, a jego przesłaniem jest połączenie poezji z pracami gnieźnieńskich fotografów. W tym roku na wernisażu pojawiły się zdjęcia wykonanych przez kilku z nich.

- Od samego początku kibicuję temu przedsięwzięciu z tej prostej przyczyny, że lubię fotografię, ale też pracuję w bibliotece, dlatego mam tam do czynienia z jedną i drugą materią twórczą - przyznał Władysław Nielipiński, jeden z autorów zdjęć. - Samo przedsięwzięcie jest dla fotografów jest takim dobrym krokiem wstecz, żeby zastanowić się nad obrazem i tym, jaki ono niesie przekaz - mówiła Magdalena Polak, także autorka fotografii zaprezentowanych na "Światłoczułych słowach". Wyjątkowy przekaz zaprezentował też Jarosław Mikołajczyk, który wybrał słowa śp. Sławomira Kuczkowskiego i zaprezentował jedno z ostatnich zdjęć tego, jak określił, "największego gnieźnieńskiego poety XX wieku". Dobór form słownych oraz tych uchwyconych w migawce przez wszystkich twórców pokazuje, że spojrzenie na poezję może być różnie interpretowane, ale można jednocześnie je uchwycić tak, by wyrażała towarzyszące temu emocje. 

Wkrótce po tym wręczono nagrody laureatom V Konkursu Recytatorskiego "Niektórzy lubią poezję", który odbył się tego samego dnia w MOK-u. Członkowie jury w składzie Andrzej Malicki, Zenona Golc, Wanda Polkowska i Wioletta Łubińska, po wysłuchaniu 17 uczestników ze szkół podstawowych i 16 ze szkół ponadpodstawowych, przyznało nagrody następującym osobom:

Szkoły podstawowe
I miejsce - Jagoda Białek SP nr 7
II miejsce - Iga Linkowska - SP nr 2
III miejsce - Aleksandra Karpińska - SP nr 10
Wyróżnienie - Kornelia Różak - SP nr 3

Szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce - Kamila Konarska - I LO
II miejsce - Barbara Hanusko - ZSEO
III miejsce - Mikołaj Wojciechowski - I LO
Wyróżnienia: Dawid Bandosz (I LO) oraz Błażej Adamski (II LO)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane