czwartek, 01 marca 2018 18:01

Rzecz o książce „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” Marcina Kąckiego

  mn

Idzie luty, podkuj buty mówi stare polskie przysłowie i chyba co roku nic nie traci ze swej przedwiecznej mądrości. Mimo tego, że w tym roku luty naprawdę przymroził, Klub Dyskusji o Książce zebrał się w rekordowej wręcz frekwencji.

Wniosek z tego, że ani mrozy, ani wiatry nie przeszkodzą spotkać się, kiedy rzecz dotyczy czegoś godnego uwagi. A rozmawialiśmy o książce Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć". Jeszcze przed rozmową na temat publikacji, obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez Annę Farman. Współczesne i te historyczne pożółkłe już fotografie Białegostoku wprowadziły nas w klimat i specyfikę miasta. Długa dyskusja poprowadziła nas od Białegostoku przez holokaust, wojnę i pamięć o niej, wprost do naszej codzienności, miasta, kraju.

Reportaż Marcina Kąckiego zebrał tyle samo pochwał, co uwag krytycznych. Dla części z nas był on po prostu zbyt negatywnym obrazem Białegostoku, który przecież posiada niezwykły urok i sporo pozytywnych odcieni. Po przeczytaniu książki nie ma się jednak wcale ochoty na jego poznanie, wydaje się po prostu straszny.

W ogólnym rozliczeniu byliśmy jednak zadowoleni z przeczytania tego reportażu. Jest to pozycja warta uwagi. Tym samym, gorąco ją państwu polecam. Jeszcze przed klubowym spotkaniem, zachęcam miłośników literatury do udziału w VIII edycji Festiwalu Literackiego "Preteksty" w tym i naszej propozycji: VI Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców. Kto był uczestnikiem konkursu ten wie, że to doskonała zabawa. Wszystkich zapraszam 24 marca (w sobotę) o 17.00 do Miejskiego Ośrodka Kultury, w którym turniej się odbędzie.

Natomiast Klub Dyskusji o Książce zaprasza 29 marca (tj. w czwartek) jak zwykle o 18.00 w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Tematem rozmowy będzie publikacja Magdaleny Zawadzkiej "Taka jestem i już!".

3 komentarzy

 • Link do komentarza Rotmistrz piątek, 02 marca 2018 10:18 napisane przez Rotmistrz

  Fisher przestań pisać o rzeczach o których nie masz pojęcia byle tylko pisać i błysnąć. Ja też mieszkałem kilka lat w Białystoku . I wiem co się dzieje w katedrze ( czerwonym kościele) O tym co się wyczynia w okolicy Łomży i okolic , nie wspomnę. A ośrodek dla uchodźców zamieniony prawie w obóz przejściowy ? Tamtejszy odłam Wołomina szybciutko nabrał barw patriotycznych i uzyskał niemalże opiekę dzisiejszych służb. Pokazano im drogę co i jak. Mniejszość białoruska pomału zostaje pozbawiana możliwości działania kulturalnego. Utrudnia się organizację "Basowiszczy"- taki ukłon w stronę Łukaszenki. Prezydent Truskolaski jeszcze ostatkiem sił panuje nad rozwydrzonym ONR i MW . ale cóż Białystok to teren niejakiego Jurgiela, kiedyś niesławnej pamięci prezydenta tego miasta. Pogonili go za przekręty przy inwestycjach hotelowych.
  P. S
  Załapałeś się już na jakąkolwiek listę ?

 • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 01 marca 2018 21:39 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - znam trochę Białystok, choć nie współczesny - byłem tam kilkanaście lat temu na zaproszenie ładnych i sympatycznych Koleżanek.
  Na pewno nie jest tak strasznie, jak pisze Pan Kącki. Trudno jednak wymagać obiektywizmu w pisaniu od osoby od lat związanej ze środowiskiem Gazety Wyborczej .Ideowy wpływ redaktora naczelnego Adama Michnika, syna przedwojennych działaczy komunistycznych, pochodzenia żydowskiego Ozjasza Szechtera i Heleny Michnik, którego część rodziny zginęła podczas Holocaustu, jest bardzo widoczny. Doceniając walory literackie książki, nie sposób zgodzić się z główna ( chyba ) tezą książki, iż Białystok opanowany jest przez "biała rasę" i znów faszyzm nadciąga, któremu wszyscy powinni się przeciwstawić - Faschismo no pasaran. I to by było na tyle. Z wyrazami szacunku pozostaję.

 • Link do komentarza Cimoszewicz czwartek, 01 marca 2018 19:09 napisane przez Cimoszewicz

  Znów lewactwo i kretynika polityczna

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane