wtorek, 20 grudnia 2016 08:41

Koncepcja południowej obwodnicy Gniezna już za rok

 
Koncepcja południowej obwodnicy Gniezna już za rok źródło: Google Street View

To już niemal pewne - jeżeli powstanie południowa obwodnica Gniezna, to niemal na pewno zostanie ona wytyczona przez teren Lasu Miejskiego. Ruszył przetarg na wykonawcę koncepcji przebiegu drogi.

Nazywana nieco nad wyrost "obwodnica" jest drogą łączącą drogę krajową nr 15 (ul. Wrzesińska) i drogę wojewódzką nr 260 (ul. Witkowska). Służyć ma ona przede wszystkim odciążeniu ul. Wolności, która nie jest technicznie przystosowana do obecnie panującego na niej ruchu pojazdów, które kierują się z ul. Kostrzewskiego w kierunku Witkowa.

Temat budowy tej drogi po raz pierwszy poruszyliśmy w I połowie 2015 roku, a wówczas propozycją władz miasta było poprowadzenie jej według zaprojektowanej przed laty drogi zbiorczej w rejonie os. Pławnik. Propozycja ta, choć przedstawiana jako koncepcja, spotkała się z protestem mieszkańców, którzy nie chcieli, aby przez teren ich osiedla przebiegała droga o zwiększonym natężeniu ruchu. Po tym zdecydowano, że proponowaną "obwodnicę", na którą Miasto Gniezno miałoby otrzymać dofinansowanie, wytyczy się w innym miejscu - w oddaleniu od zabudowy mieszkaniowej - o tym informowaliśmy we wrześniu 2016 roku.

Obecnie Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonawcę dokumentacji pn. "Opracowanie projektu koncepcyjnego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia dla zadania: Budowa drogi łączącej drogę wojewódzką nr 260 z drogą krajową nr 15 w Gnieźnie". Zgodnie z wytycznymi, jakie zostały przedstawione zainteresowanym, wytyczona droga ma mieć klasę drogi głównej o szerokości nawierzchni 7 metrów, a połączenie jej z ul. Wrzesińską i ul. Witkowską ma być na skrzyżowaniach typu rondo. Do dokumentacji dołączono mapę z obszarem, na którym ma znaleźć się droga - obejmuje on Las Miejski na długości ul. Wrzesińskiej (od skrzyżowania z ul. Graniczną do stacji benzynowej), a w rejonie ul. Witkowskiej obszar Lasu Jelonek. W zależności od położenia drogi na zaznaczonym terenie, może ona mieć długość od ponad 2 do około 3 kilometrów. 

Wykonawca będzie musiał dokonać badania geotechniczne wzdłuż planowanej osi drogi, uwzględnić wszystkie przeszkody terenowe i sposób ich ominięcia. 

Przetarg na wykonawcę koncepcji ma zostać rozstrzygnięty 12 stycznia 2017 roku, a wyłoniona firma będzie miała czas do 15 listopada 2017 roku na wykonanie całej dokumentacji. Konsultacje w sprawie zadania prowadzone mają być z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich, które będzie zarządcą przyszłej drogi.

5 komentarzy

 • Link do komentarza kksdkf wtorek, 20 grudnia 2016 15:45 napisane przez kksdkf

  Kasa na obwodnice juz jest panie urzedasie. To projekt realizowany ze srodkow zewnetrznych. Fajnie, ze Budasz slucha ludzi i zmienil przebieg.

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 20 grudnia 2016 10:39 napisane przez rowerzysta

  Ciesze się, że temat ruszył. Obwodnica jest potrzebna.

 • Link do komentarza BM wtorek, 20 grudnia 2016 09:42 napisane przez BM

  I tak większe korki są jadąc z ul. Kostrzewskiego w prawo na ul. Poznańską. Nie idzie, skręcić w lewo a korek czasamo zaczyna sie na obwodnicy już przy skręcie na Dalki

 • Link do komentarza BM wtorek, 20 grudnia 2016 09:41 napisane przez BM

  I tak większe korki są jadąc z ul. Kostrzewskiego w prawo na ul. Poznańską. Nie idzie, skręcić w lewo a korek czasamo zaczyna sie na obwodnicy już przy skręcie na Dalki

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 20 grudnia 2016 09:14 napisane przez urzędas

  Koncepcja to jeszcze nie projekt, a potem jeszcze tysiące uzgodnień no i protesty mieszkańców, ale także zapewne niezadowolonych radnych, co w przypadku Gniezna nie raz blokowało wszelkie rozwiązania. No i jak juź wszystko będzie pouzgadniane, to zacznie się szukanie pieniędzy. Więc mówienie dzisiaj o koncepcji to i owszem, jest może ciekawe, ale dla organizowania już teraz konferencji prasowej jest na wyrost i ma za zadanie tylko wykazanie sprawności urzędu, co jak wiemy często nie przekłada się potem na rzeczywistość. Zresztą koncepcja tej drogi nie jest pierwsza i zawsze wywoływała wiele emocji, niestety przewaźnie nie wiedzieć czemu negatywnych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane