Jesteś tutaj:Gospodarka Pociągi z Gniezna do Wrześni, Warszawy, Szczecina i Przemyśla!
środa, 30 listopada 2016 13:08

Pociągi z Gniezna do Wrześni, Warszawy, Szczecina i Przemyśla!

 
Pociągi z Gniezna do Wrześni, Warszawy, Szczecina i Przemyśla! archiwum redakcji

Znamy nowy rozkład jazdy, który będzie obowiązywać już od 11 grudnia 2016 roku. Jak wynika z rozpiski, w połowie 2017 roku pojawią się nowe pociągi jadące nie tylko do stolicy kraju.

Rozkład ogłoszony przez spółkę Polskie Linie Kolejowe, który za niespełna dwa tygodnie wejdzie w życie, będzie obowiązywać do 9 grudnia 2017 roku. W rozpisce zawarto także składy, które pojadą przez Gniezno z uwagi na remont linii E20 z Poznania, przez Wrześnię, Konin i Kutno do Warszawy. Jak już informowaliśmy wcześniej, większość pociągów pasażerskich zostanie skierowana objazdem przez Gniezno - te kursy zaczną jeździć od czerwca 2017 roku.

Pociągi z Gniezna do Wrześni i Jarocina

Jak wynika z podanych informacji, po latach przerwy powrócą składy pasażerskie na trasie z Gniezna do Wrześni i dalej w kierunku Jarocina. Pociągi ponownie pojadą linią nr 281 od 1 czerwca 2017 roku zatrzymując się na wszystkich przystankach i stacjach po drodze (m.in. Gębarzewo, Żydowo, Czerniejewo, Marzenin). Składy Przewozów Regionalnych z Gniezna będą wyjeżdżać w dni robocze o 8:07, 11:06, 14:06 i 17:06. Podróż na odcinku do Wrześni ma zajmować około 26 minut, a do Jarocina 1 godzinę i 18 minut. Przyjazdy pociągów z Jarocina i Wrześni na stację Gniezno planowane są o godzinach 7:56, 10:55, 13:56 i 16:49.

Pociągi do Warszawy i Berlina

W rozpisce nowego rozkładu umieszczono także pociągi, które będą kursować przez gnieźnieńską stację w związku z remontami planowanymi na linii kolejowej z Poznania do Warszawy. Jak wynika z podanych informacji, przez Gniezno od 11 czerwca 2017 roku dziennie ma przejeżdżać 15 pociągów (także międzynarodowe), których celem będzie Warszawa. Pociągi tej relacji będą przez jechać o około 60 minut dłużej niż dotychczas, ale wszystkie będą się zatrzymywać na stacji w Gnieźnie. Zwiększy się także ilość połączeń do Berlina - do sześciu kursów.

Pociągi do Szczecina, Lublina, Rzeszowa i Przemyśla

Dzięki zmianom Gniezno od 11 czerwca 2017 roku będzie miało także połączenia z miastami, których nigdy nie miało w rozkładzie lub dawno temu zostały z nich wykreślone. Są to m.in. pociągi do Szczecina i Świnoujścia, a okresowo także (w innych, wybranych terminach) do Suwałk, Katowic czy Bielsko-Białej. Zlikwidowane zostało połączenie Pierwszej Stolicy Polski z Krakowem, które funkcjonowało od kilkunastu miesięcy. Jednocześnie w kierunku wschodniej części kraju od 11 czerwca pojedzie również skład Gombrowicz, który dotrze do Lublina i dalej do Przemyśla. Podróż do pierwszego z miast zajmie z Gniezna ponad 6 godzin, a do drugiego, przez Rzeszów, ponad 10 godzin. Ponadto funkcjonować ma także okresowe połączenie z Zakopanem.

 

Powyższa rozpiska obowiązuje od 11 grudnia 2016 roku do czasu ogłoszenia nowego rozkładu jazdy w grudniu 2017 roku. Co jednak istotne - można spodziewać się jeszcze korekt rozkładu, jednak przejazdy składów w kierunku Warszawy są już pewne. Oznacza to też bardzo duży ruch na gnieźnieńskiej stacji, na której przewidziano wykonanie do czerwca jeszcze kilku prac torowych, które ułatwią obsługę wszystkich przejeżdżających składów - także towarowych. 

 

Zobacz także: Relacyjny rozkład jazdy dla stacji Gniezno, ważny od 11 grudnia 2016 roku do 9 grudnia 2017 roku

Zobacz także: Plakatowy rozkład odjazdów ze stacji Gniezno od 11 grudnia 2016 roku do 9 grudnia 2017 roku

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza ALDONA piątek, 09 grudnia 2016 15:39 napisane przez ALDONA

  W latach 80-tych rozkład jazdy był tak skonstruowany ,że we Wrześni i w Jarocinie były wszystkie pociągi skomunikowane ,tak aby pasażerowie mogli dojechać do Poznania i wrócić na mniejsze stacje. Najpierw polikwidowano skomunikowania w ten sposób ,że trzeba było czekać na stacjach węzłowych na przesiadkę ok godziny lub dłużej. Ludzie przesiedli się na samochody.Po czym stwierdzono, że linia jest nierentowna ponieważ jest zbyt mało podróżnych. Teraz PKP niby wychodzi do ludzi ,ale robi to w bardzo nieudolny sposób czyli robi wszystko, aby po raz kolejny udowodnić ,że linia jest nierentowna. Zastanawiam się komu tak bardzo zależy aby niszczyć tę kolej??? Kolej powinna być dla ludzi ,a nie odwrotnie. Komu ma niby służyć pociąg wyjeżdżający z Gniezna o godz. 8.07 lub 11.06 . Na pewno nie ludziom do pracy czy młodzieży do szkoły. A chyba głównie o to idzie aby można było dojechać do pracy czy szkoły. Może wystarczy polikwidować tzw marketing .Dopóki nie było tych ludzi z marketingu ,tylko byli zwykli konstruktorzy rozkładów jazdy wszystko jakoś funkcjonowało.

 • Link do komentarza kapomi piątek, 02 grudnia 2016 10:06 napisane przez kapomi

  Tych pociągów do Wrześni nie rozumiem kompletnie. Na co takie dziwne godziny zrobili? Żeby wykazać że nikt nie jeździ i że pociągi pasażerskie na tej trasie są niepotrzebne?

 • Link do komentarza arrencjusz czwartek, 01 grudnia 2016 22:54 napisane przez arrencjusz

  czy tak dopasowane pod VW ?
  " Nowe połączenie zostało uruchomione 8 sierpnia. Autobusy PKS Gniezno kursują od poniedziałku do piątku na linii nr 33. Pojazdy z dworca autobusowego przy galerii Karuzela odjeżdżają o godz. 5:15, 13:15 i 21:15. Powrót z Białężyc („Volkswagen”) o godz. 6:15, 14:15 i 22:15. Podróż trwa pół godziny."
  To oznacza że zmiany w VW będą na 6:00, 14:00 i 22:00
  Przypominam, że pociągi z Gniezna odjeżdżają do Wrześni 8:07, 11:06, 14:06 i 17:06
  Pytanie , który najlepiej będzie pasować pracownikom VW :D

 • Link do komentarza tiritomba czwartek, 01 grudnia 2016 11:37 napisane przez tiritomba

  @ gnieźnianin - co do budynku dworca, to ja się wypowiadałam i nadal podtrzymuję swoje zdanie. PKP nie dba o pasażerów, ba, gorzej, ma ich w nosie każąc oczekiwać na przyjazd pociągu w zatłoczonej po brzegi salce zwaną kiedyś poczekalnią. Skutek taki, że ludzie ( bo młodzież to też ludzie!) siadają na posadzce i wygląda to tak, jak w dalekim od cywilizacji azjatyckim kraju.Natomiast przepastne pomieszczenia wynajął za pieniądze na inną działalność nie związaną ani trochę z kolejowym ruchem pasażerskim. Prezydent też nie widzi tego, jak są traktowani przyjezdni i odjeżdżający do miasta, którym zarządza, a choć to nie jego bajka, ale wpływa na wizerunek miasta.

 • Link do komentarza gnieźnianin środa, 30 listopada 2016 23:34 napisane przez gnieźnianin

  avalon, przepraszam bardzo, ale siejesz takie brednie, że aż muszę napisać ten komentarz.

  W porównaniu do lat świetności to stacja Gniezno owszem dużo straciła, ale bez przesady. Co mają powiedzieć takie stacje jak Jarocin (gdzie usunięto peron) czy Września, które już przestały być stacjami głównymi i nawet część pociągów TLK na nich nie staje. Stacja Gniezno ma nadal wysoką rangę, na której zatrzymywać się muszą pociągi wszystkich kategorii by otrzymać zezwolenie na dalszą jazdę. Gdyby tak nie było, to by nie zatrzymywali EIC z/do Warszawy w Gnieźnie.

  28 par do Wydartowa? Wspójrz dobrze w rozkład jazdy. Jest jedna para do Wydartowa, reszta par kończy bieg w Gnieźnie, albo w Mogilnie. Poza tym w Gnieźnie zostanie wybudowana/zmodernizowana hala postojowa dla elfów wraz z zapleczem technicznym (został już nawet przetarg ogłoszony).

  Wyremontowano perony, przejście podziemne. Tory manewrowe są likwidowane, ale tylko te, które prowadziły od trzech mostów, które zostaną zlikwidowane. Nadal pozostanie duża część torów postojowych, bo tutaj swoje biegi kończą, lub zaczynają składy towarowe (Są jeszcze relacje na Chojnice i Sławę Wielkopolską).

  Zgodzić się mogę z Tobą jedynie w kwestii zmniejszenia powierzchni samego dworca, no ale przestań siać zamęt i robić z dworca przystanek kolejowy, bo takim nie jest. Zauważam, że notorycznie próbujesz degradować gnieźnieńską stację wymyślając przy tym jakieś dziwne argumenty wyssane z palca. Wprowadzasz ludzi w ewidentny błąd.

  Co do pociągów do Wrześni, kursy są wznowione tylko i wyłącznie dla potrzeb pracowników fabryki VW.

 • Link do komentarza arrencjusz środa, 30 listopada 2016 23:33 napisane przez arrencjusz

  to prawda pracuję we Wrześni i już dziś z góry zapowiadam, że nie będę korzystać z połączeń Gniezno Września, ani Września -Gniezno chociaż na to liczyłem, Mam tylko pytanie z kim konsultowano rozkład jazdy ?

 • Link do komentarza tiritomba środa, 30 listopada 2016 22:51 napisane przez tiritomba

  @ avalon - nie wiem, czy to, o czym Pan pisze jest prawdą, ale jeżeli tak, to Gniezno ma najsłabszego prezydenta od wieków, który nie potrafi zadbać o interesy swoich mieszkańców. I na nic to, ze koleje nie są w zakresie obowiązków prezydenta. Dobry gospodarz troszczy się o swoje gospodarstwo na każdym szczeblu. Niech Budasz przejdzie się choć raz na gnieźnieński dworzec i zobaczy, co się dzieje. Ludzi pełno w tej maleńkiej poczekalni, czy jak to nazwać, siedzą nawet pa posadzce. Ale co tam go obchodzą pasażerowie PKP, którzy przyjeżdżają do Gniezna! To nie jego wyborcy przecież! A mądre PKP wolało wydzierżawić gnieźnieńskiemu ratuszowi pomieszczenia na MOPS, bo pasażerowie im też nisko wiszą. Ten dworzec to wstyd dla Gniezna i jego władz. A prezydentowi te kwiatki przed dworcem jeszcze gardłem wyjdą. Co jest ważniejsze dla ludzi? Chyba jednak godność na każdym kroku i troska o każdego człowieka? I jeszcze jedno - zlikwidowano na czas remontu chodnika przy urzędzie miejsce do parkowania pojazdów dla petentów. A przed dworcem pojazdy prawdopodobnie pracowników tych prac parkowych stoją godzinami mimo, że tam jest postój do 5 minut. Czy ktoś to kontroluje? To tak ma wyglądać wielkopolski porządek??? A gdzie ma przystanąć pojazd oczekujący na pasażera lub go odwożący na dworzec, skoro auta zajmują te miejsca bez opamiętania w czasie?

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 30 listopada 2016 21:14 napisane przez rowerzysta

  Na pewno dojeżdżającym do Wrześni - jak to szumnie zapowiadano jakiś czas temu- ten rozkład w niczym nie pomoże. Rozkład jazdy nie pokrywa się ze zmianami. Wychodzi na to, że PKP nie chce zarobić.

 • Link do komentarza Kajtek środa, 30 listopada 2016 19:55 napisane przez Kajtek

  Żeby tak te połączenia choćby każdy z nich jeden na dobę pozostały, to bym powiedział, że Gniezno otwiera się trochę na świat, no może nie całkiem, ale na Europe na pewno.

 • Link do komentarza avalon środa, 30 listopada 2016 19:51 napisane przez avalon

  PKP ma na celu likwidację całej infrastruktury kolejowej w Gnieźnie.

  W przyszłorocznym rozkładzie jest 28 pociągów osobowych Poznań-...Wydartowo. PKP PR przestało korzystać z torów postojowych na Mokrej w Gnieźnie, zakład energetyki jest przenoszony do Leszna. Oznacza to likwidację kolejnych torowisk.
  28 par pociągów PR będzie za to wozić powietrze między Trzemesznem a Wydartowem. Wszystko po to, żeby zlikwidować połączenia z Gniezna a co za tym idzie rozebrać kolejne tory.
  Wydartowo to przystanek na torach szlakowych w polu daleko od jakichkolwiek zabudowań, który posiada jeden boczny tor. Pociąg który będzie miał tam zmienić kierunek musi wykonać trzy przetoki manewrowe żeby ustawić się na torze wyjazdowym w kierunku Poznania. Każdy z 28 pociągów na dobę będzie więc blokować linię Poznań Bydgoszcz.

  http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/images/2/25/Wydartowo.png

  Cel jednak jest ważniejszy - zlikwidować stacje w Gnieźnie.
  Zresztą rozkład jazdy do Wrześni tez jest napisany przez kogoś, kto chce to połączenie szybko zlikwidować, potrzebuje tylko uzasadnienia czyli pustych wagonów...

 • Link do komentarza avalon środa, 30 listopada 2016 19:17 napisane przez avalon

  1 - Pociągi do Wrześni - kogo one mają niby wozić? Rozkład oderwany od rzeczywistości, bo jak mają dowozić mieszkańców Gniezna do pracy i szkół we Wrześni to chyba im się godziny pomyliły. Chyba że baby z jajkami na targ nimi pojadą, to może ktoś z nich skorzysta...

  2 - Więcej pociągów (chyba dwukrotnie więcej niż kilka lat temu) powiązane z totalną degradacją stacji w Gnieźnie. Dość śmieszne zjawisko. Dworzec zlikwidowno pozostawiając wiatę z pomieszczeniem wielkości kiosku do sprzedaży biletów. Pojawia się relacja przesiadkowa - gdzie ci ludzie będą czekać na pociąg??? W tym kiosku? Dlaczego rozbierają wszystkie torowiska manewrowe poza linią główną? PKP jest miszczem zarządzania, za chwile będą budować to od nowa...

 • Link do komentarza Stefan środa, 30 listopada 2016 17:53 napisane przez Stefan

  no to przejazd na Dalkach można zamknąć na stałe będą oszczędności

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane