piątek, 21 lutego 2014 09:11

Odnawialne źródła energii w Starostwie

 

Fotowoltaika, kolektory słoneczne, technologie solarne - były tematem Gnieźnieńskiego Forum Energii Odnawialnej.

20 lutego 2014 roku, w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego, odbyło się konferencja dotycząca odnawialnych źródeł energii. Na zaproszenie starosty gnieźnieńskiego Dariusza Pilaka oraz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa - Magdaleny Musiałowicz, która także prowadziła czwartkowe spotkanie, przybyli przedstawiciele firmy piTern z Przeźmierowa. Firma zajmująca się projektowaniem i instalowaniem systemów nowoczesnego wykorzystania energii słonecznej, zaprezentowała zgromadzonym swoje produkty i symulacje działania technologii. 

Dlaczego na temat obrad wybrano alternatywne źródła energii ? : "Stają się już powoli nie tylko alternatywą ale również i koniecznością, ponieważ przepisy wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej, zobowiązują nas do 2020 roku, do zmniejszenia gazów cieplarnianych, zwiększenia o 20 % efektywności energetycznej oraz zwiększenia użycia energii odnawialnej w ogólnej masie korzystania- do 15 %. Jest to konieczność. Chcemy informować, że taka energia jest przyjazna środowisku i człowiekowi". - wyjaśnia dyrektor Magdalena Musiałowicz

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli firmy piTern, udział wzięli reprezentanci kadry naukowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Starszy Cechu Stefan Pokładecki, prezes GARG Juliusz Trojanowski, Grażyna Bernaciak - prezes Polskiego Klubu Ekologicznego w Gnieźnie, kilku przedsiębiorców oraz liczne grono uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 - którzy uczą się na kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Jaką rolę dla powiatu gnieźnieńskiego spełniać mogą źródła odnawialne, wyjaśnił starosta Dariusz Pilak: "Perspektywa, która właśnie tworzy się dla Polski, jest co raz szersza. Polska musi poszerzać swój zasób energetyczny ze źródeł odnawialnych - wiatrowych, wodnych, biomasy. W związku z tym, ta przestrzeń jest bardzo szeroka. Działając jako starostwo, widzimy że pojawiają się co raz szersze możliwości pozyskiwania tej energii, a z drugiej strony wnoszą cenny potencjał, jak choćby powstające fermy wiatrakowe. Powiat Gnieźnieński to także zielona produkcja i rolnictwo. Potencjał ten, daje nam możliwość uzyskania tańszej energii innej niż węglowa, a także redukcji CO - do czego Polska jest zobowiązana"

To kolejne spotkanie w Starostwie Powiatowym, dotyczące odnawialnych źródeł energii. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych był bezpłatny. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane