wtorek, 19 lipca 2016 08:33

Sąd do dalszej rewitalizacji

 
Sąd do dalszej rewitalizacji archiwum redakcji

Po remontach, jakie przeszły oba budynki Sądu Rejonowego przy ul. Franciszkańskiej, teraz nastąpi kolejny etap przebudowy. Zniknie także taras w Dolinie Pojednania.

Ogłoszony został przetarg na wykonanie remontu ogrodzenia, który ogranicza tytułową instytucję z każdej ze stron. Najwięcej działań czeka inwestora od strony ul. Podgórnej oraz Doliny Pojednania, gdzie znajduje się najstarsza część przedmiotu inwestycji - mur oporowy. Powstał on wraz z budynkiem sądu jeszcze w XIX w. i obecnie wymaga gruntownego remontu z uwagi na liczne spękania i wykruszenia się elementów spajających całość konstrukcji.

Kolejny etap to likwidacja istniejącego ogrodzenia wokół sądu, składającego się z muru klinkierowego z metalowym ogrodzeniem. Zamiast niego ma pojawić się jednolita konstrukcja metalowa z elementami nawiązującymi do zachowanych fragmentów ogrodzenia od strony Doliny Pojednania. Konstrukcja będzie podobna do tej, jaka także pojawiła się w tym roku przy wejściu na teren tego skweru.

Co ciekawe, projekt zakłada także zburzenie muru znajdującego się od strony tarasu widokowego od strony Doliny Pojednania, a wraz z nim także schodów - betonowych, prowadzących z końca tarasu do zdewastowanej od lat ścieżki gruntowej oraz tych, prowadzących na sam taras. Ma on zostać wchłonięty przez teren sądu i także ogrodzony jednolitym płotem, podobnie jak pozostała część. Dzięki temu zlikwidowany zostanie jeden z najbardziej zaniedbanych kątów w Dolinie Pojednania. W ramach inwestycji wycięte mają zostać trzy drzewa, zagrażające stabilności murów oporowych - w ich miejsce mają pojawić się nowe nasadzenia.

Przedsięwzięcie jest pierwszym etapem prac, które docelowo w drugiej części zakładają także przebudowę nawierzchni, zasypanie bunkra, montaż nowego oświetlenia i wykonanie nasadzeń - głównie wokół nowego ogrodzenia.

1 komentarz

  • Link do komentarza miastowy wtorek, 19 lipca 2016 21:07 napisane przez miastowy

    A co z dym nieszczęsnym skwerkiem, który podobno należy do Miasta? idealne miejsce na pomnik lub obelisk z tablicą informującą, ze w tym sądzie ławnikiem został wybrany Władysław Reymont! Fakt, że nie uczestniczył w żadnej rozprawie, ale godność tę jednak przyjął.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane