wtorek, 26 kwietnia 2016 08:01

Trwa remont elewacji Centrum Kultury eSTeDe

 
Remont elewacji eSTeDe Remont elewacji eSTeDe fot. Magdalena Wardęcka

W kwietniu ruszył remont elewacji budynku Centrum Kultury Scena to Dziwna. Potrwa on do końca miesiąca.

Trwają pracę nad odnową elewacji Centrum Kultury. Do chwili obecnej zostały praktycznie ukończone dwie ściany - od ulicy Sobieskiego oraz od strony przejścia z Parku Miejskiego do ul. Roosevelta. Nałożenie charakterystycznego dla eSTeDe szarego koloru to nie wszystkie wizualne zmiany w wyglądzie zewnętrznym budynku. – Ziszcza się moje marzenie od początku powstania eSTeDe. Siedem lat starań o to, by znalazły się pieniądze na odnowę elewacji. Przez te kilka lat odnowiony został ogród, amfiteatr oraz sala, a w końcu przyszedł czas na elewację, która zostają odnowiona ze środków Starostwa Powiatowego w Gnieźnie – mówił dyrektor eSTeDe Grzegorz Reszko.

Koszt renowacji elewacji to 57,900 złotych. – Pozostajemy przy odcieniu szarości, który w połączeniu z kolorem pomarańczowym i brązowym da fajny efekt. Najważniejsza jest ściana frontowa, na której pojawi się jeden duży mural. Zabiegam też o to, by na elewacji pojawiła się kompozycja przestrzenna. Póki co trwają rozmowy z różnymi artystami i mam nadzieję, że uda się tego dokonać w następnym roku – mówił dyrektor i dodał - Chciałbym tutaj szczególne podziękowania skierować do Biura Architektów MDS z Gniezna, którzy nieodpłatnie stworzyli projekt wyglądu elewacji. Duża jest tutaj także zasługa Krzysztofa Kanoniczaka ze Starostwa Powiatowego, który nadzoruje trwające prace. Jestem szczęśliwy, że będziemy mieli w centrum miasta taki ładny obiekt, który będzie komponował z ogrodem. Mural na frontowej elewacji budynku będzie przedstawiał logotyp ośrodka.

Wraz z renowacją zlikwidowane zostały nieużywane już drzwi, a także wykonano nowy fragment ciągu pieszego, tworząc przy okazji nowy trawnik. Po remoncie do przebudowy pozostanie już tylko parking oraz górne sale, zwolnione przez działającą tu do niedawna szkołę.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 27 kwietnia 2016 23:25 napisane przez Gnieźnianin

  O funkcjonalności dworca po remoncie nie będę się powtarzać , powyżej inni komentatorzy wspomnieli . Kolorystyka od czerni poprzez szarość do ciemnej czerwieni , ponuro wygląda i ten zegar dworcowy jak instalacja artystyczna-abstrakcyjna a nie praktyczny czasomierz . A mapka szlaku piastowskiego nie warta odtworzenia ? Mankamenty dworca jakie przed remontem były , doskonale pamiętam i nie zawodzi mnie pamięć jak sugerowano , ale te mankamenty wynikały z zaniechania prawidłowej eksploatacji przez zarządcę tej nieruchomości . Od strony peronów jeszcze bardziej wygląda bezwyrazowo .

 • Link do komentarza Julian środa, 27 kwietnia 2016 20:33 napisane przez Julian

  @klient, a zauważyłeś, że dużo osób, które korzysta z poczekalni to nie klienci spółek kolejowych? Problemem nie jest dworzec PKP, problemem jest PKS, który przeprowadza żenujące remonty rodem z lat '90. A jeśli chodzi o MOPS to nie jest to najlepsza wizytówka Pierwszej Stolicy.

 • Link do komentarza klient środa, 27 kwietnia 2016 19:16 napisane przez klient

  Często kupuje na dworcu gazety, więc widzę, co się tam dzieje. Poczekalnia to chyba jest tylko dla krasnali. Szczególnie zimą oraz w dni deszczowe ludzie się gnieżdżą, jak pszczoły w ulu. Zaduch, tłok i ogólnie dziadostwo. No, ale MOPS się wmieścił i podobno duże pomieszczenia dla ochrony także. Ktoś, kto to projektował powinien za ten bałagan odpowiadać!

 • Link do komentarza Julian środa, 27 kwietnia 2016 16:50 napisane przez Julian

  @Gnieźnianin, w jaki sposób pogorszono jego funkcjonalność?! Gniezno jest obecnie przystankiem który nie potrzebuje wielkiego dworca. W obecnej hali dworca znajduje się wszystko co potrzeba (kasy, punkt z żywnością, punkt kasowy, toalety). 95% ludzi korzystający z tego dworca to ludzie którzy spędzają tam max 15 min - po co większy dworzec?! A jaką funkcjonalność miał poprzedni dworzec? Na poczekalni śmierdziało... Gdy czekało się na pociąg było zimno. NIe jestem zwolennikiem MOPS'u w tym miejscu ale sam dworzec uważam za funkcjonalny. Co do względów estetycznych, to chyba nie pamiętasz jak ten budynek wyglądał przed remontem (pamieć już nie ta...) Nie jest to cud architektury, ale jest lepiej niż było.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 27 kwietnia 2016 08:18 napisane przez Gnieźnianin

  Zrobiono wielki remont Dworca Kolejowego pogarszając jego funkcjonalność i estetykę zewnętrzną , teraz szarość "estede" i ciekawe jaką estetykę elewacji dadzą Staremu Ratuszowi , brunatną ?

 • Link do komentarza Julian wtorek, 26 kwietnia 2016 18:19 napisane przez Julian

  @Hans, starostwo teraz będzie jeszcze lotnisko budować na szpitalu i już będzie kolejny sukces. Sukces remontu eSTeDe to chyba zasługa tego pana dyrektora co na trąbce gra.
  Już nie będąc złośliwym, muszę dodać, że całkiem nieźle wygląda ta wizualka. Czekam na efekt końcowy. Lubię patrzeć jak Gniezno pięknieje...

 • Link do komentarza Hans wtorek, 26 kwietnia 2016 13:30 napisane przez Hans

  jest pierwszy sukces starostwa :D

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane