czwartek, 21 kwietnia 2016 10:00

Gnieźnieński sąd wyróżnionym zabytkiem

 
Gnieźnieński sąd wyróżnionym zabytkiem archiwum redakcji

W ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany 2016 gmach Sądu Rejonowego w Gnieźnie otrzymał wyróżnienie za rewitalizację obiektu w ostatnich latach.

Konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Miasto Zakopane, a ogłoszony został przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Z okazji przypadającego kolejnego Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, na specjalnie w tym celu zorganizowanej gali w Zakopanem miało miejsce 20 kwietnia ogłoszenie wyników.

Decyzją jury konkursowego, które w pierwszej fazie wyłoniło nominowanych do dalszej eliminacji, w kategorii A - Utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu, znalazł się także gmach dawnego Sądu Ziemskiego i Okręgowego, a obecnie siedziba Sądu Rejonowego w Gnieźnie. Wśród innych nominowanych znalazł się także kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach, kościół św. Ducha w Toruniu oraz siedziba Wojewódzkiej Komendy Policji w Szczecinie. Łącznie ze wszystkich 16 województw zgłoszono do konkursu w sumie 49 obiektów.

W założeniach konkursowych gnieźnieński sąd szczycił się nie tyle, co odnowioną fasadą, ale przede wszystkim wyremontowanymi wnętrzami oraz główną salą rozpraw, której przywrócono pierwotny wygląd z XIX wieku z zachowaniem różnych elementów zdobniczych. Gmach pobudowany w latach 1878-1881, przechodził gruntowne renowacje w poszczególnych etapach przez kilka ostatnich lat.

Decyzją jury zwycięzcą konkursu w tej kategorii okazał się być XVIII-wieczny kościół Chrystusa Króla w Kwitajnach w województwie warmińsko-mazurskim, a gnieźnieński sąd otrzymał wyróżnienie.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Zorientowany sobota, 23 kwietnia 2016 07:21 napisane przez Zorientowany

  Szanowni Czytelnicy i Komentatorzy!
  Niestety, ale komentarz napisany przez "zadowolony" nie jest prawdziwy. Rację ma "Zbigniew" i dziękuję za to. Wysiłek włożony przez P. Dyrektor budzi podziw i to nie tylko mój.
  Komentarz o nicku"z centrum" - skwerek nie należy do sądu a do Miasta Gniezna. W jakim jest stanie każdy widzi. Trawa z mleczem, poobijany płot, rozwalająca się podmurówka. Świadczy to o gospodarzu.
  Teraz od siebie: proszę wskazać mi obiekt wyróżniony na terenie miasta tak prestiżową nagrodą? Może mylę się ale nie znam. A sąd otrzymał tę nagrodę. Trzeba mieć tylko dobre chęci, pomysł i...zabrać się do ciężkiej roboty, a nie kłócić się i napawać, że mieszka się w Gnieźnie

 • Link do komentarza zadowolony czwartek, 21 kwietnia 2016 13:16 napisane przez zadowolony

  A co warte zauważenia to to, że INSPEKTOREM NADZORU nad pracami budowlanymi wykonywanymi na tym budynku był inżynier z Gniezna pan Jan DOPIERALSKI. Brawo !

 • Link do komentarza Zbigniew czwartek, 21 kwietnia 2016 11:00 napisane przez Zbigniew

  Tak pięknie wyremontowany budynek sądu, jego wnętrza i przepiękna zabytkowa sala to zasługa Pani Dyrektor Sądu, jej ciężka praca i ogromne zaangażowanie.

 • Link do komentarza z centrum czwartek, 21 kwietnia 2016 10:33 napisane przez z centrum

  Cieszy widok odnowionego budynku, żeby tylko jeszcze ten skwerek przed sądem miał chociaż wysadzone jakieś kwiatki, no i żeby właściciel zadbał o tę dziurę (plombę) naprzeciw sądu, to byłby ładny kącik miasta.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane