czwartek, 28 stycznia 2016 09:42

Ulica Kawiary do remontu po ulicy Osiniec

 
Ul. Kawiary Ul. Kawiary źródło: Google Street View

Od lat stosunkowo niewielki odcinek ulicy osiedlowej na Kawiarach, czeka na ułożenie nowej nawierzchni i wykonanie chodnika. Wygląda na to, że może tak poczekać jeszcze kilka lat. Przyczyna? Kabel energetyczny.

Fragment ulicy Kawiary, znajdujący się pomiędzy ul. Słoneczną a ul. Sokoła, pokryty jest praktycznie na całej długości licznymi łatami i uzupełnieniami ubytków, które powstają na niej często niezależnie od pogody. Przyczyną jest generalnie fatalny stan jezdni, a także natężony ruch jaki na niej panuje, zwłaszcza po powstaniu osiedla wielorodzinnego w tej części miasta. Już od kilku lat Urząd Miasta planował przebudowę tej ulicy, ale do tej pory udało się jedynie wykonać nową nakładkę asfaltową na odcinku od ul. Sokoła do ul. Cechowej. Pozostawiony fragment musi jednak poczekać na realizację. Przyczyną są kable energetyczne, których przebieg nie jest znany a ich znaczenie - bardzo duże.

Temat ulicy Kawiary pojawił się ponownie w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta. W trakcie omawiania inwestycji drogowych na przyszłe lata, radni zapytali o to, kiedy będzie możliwość wykonania tego przedsięwzięcia, na które czeka wielu mieszkańców tej części miasta: - Z tą ulicą wiąże się zasadniczy problem, polegający na przełożeniu kabla elektrycznego, czego koszt szacuje się wstępnie na około dwóch milionów złotych. Na dzień dzisiejszy energetyka nie planuje przełożenia przewodów, a jeśli chodzi o plany inwestycyjne na terenie miasta, to są one niewielkie. Próbujemy rozmawiać z nimi i cieszymy się ze współpracy przy podłączaniu innych podmiotów gospodarczych, ale w temacie infrastruktury, to działania tego o którym mówimy, nie dotyczą - przyznał Jarosław Grobelny.

Znaczenie przełożenia kabli, położonych prawdopodobnie w latach 70. lub 80. jest bardzo ważne. Konieczne jest bowiem gruntowne przebudowanie ulicy, a w tym celu należy przesunąć instalacje, które nawet nie są bliżej zakreślone na mapie terenowej. To właśnie niewiadoma o przebiegu kabli, a także ich znaczenie - zasilają zakłady przemysłowe przy ul. Słonecznej - powodują iż temat jest dość trudny. Miasto bowiem nie chce wydawać tak dużej sumy pieniędzy na zadanie, którego powinna się podjąć energetyka: - Bez wykonania ulicy Osiniec, jedyną drogą w ten rejon wciąż będzie ulica Kawiary. Obecnie jest ona na bieżąco utrzymywana i naprawiana, by można nią było przejechać. Jeśli nie uda się nam znaleźć środków wspólnie z energetyką, to planujemy po zrealizowaniu ulicy Osiniec wykonanie nakładki na ul. Kawiary. To jedyna rzecz, którą możemy zaproponować - przekazał Jarosław Grobelny.

Jest jeszcze jedna przyczyna, dla której urzędnicy nie chcą remontować ul. Kawiary - lokalny deweloper planuje na istniejącym już osiedlu budowę trzech nowych bloków mieszkalnych. Nowa jezdnia nie pojawi się więc do czasu, aż po ul. Kawiary nie przestaną jeździć ciężkie pojazdy, dowożące materiały na teren tej inwestycji.

Tymczasem wspomniana wyżej ulica Osiniec to nowa droga, która planowana jest na odcinku pomiędzy ul. Witkowską a ul. Cegielskiego. Będzie rozpoczynała się przy pierwszej z nich, na wysokości sklepu z opałem i przecinała ul. Kawiary na wysokości starego gospodarstwa rolnego, a następnie prowadziła wzdłuż obecnej drogi gruntowej (obecnie ul. Osiniec) w kierunku Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rozpoczęcie prac nad tą inwestycją zaplanowano na 2016 rok, a jej ukończenie miałoby nastąpić w 2017 roku. Pozwala to przypuszczać, że najwcześniejsze możliwe ułożenie nakładki asfaltowej na ul. Kawiary, mogłoby nastąpić w 2018 roku.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Michalo piątek, 29 stycznia 2016 12:19 napisane przez Michalo

  Na Kawiarach są większe dziury. Problem z Kawiarami jest taki, że po wylaniu asfaltu bardzo dużo ludzi jeździ na Aleje i jadą bardzo szybko, za szybko. Strach wieczorem iść poboczem.

  Co do Redakcji i inicjatyw mieszkańców, chyba po to płacimy podatki, aby mieć normalne drogi i chodniki. Niektórzy kandydaci takie tematy mieli w swoich programach wyborczych. Zapisy te wydawały mi się śmieszne, no ale cóż... Co dla jednych jest oczywistą oczywistością dla innych jest wielkim wyzwaniem.

 • Link do komentarza umyj czwartek, 28 stycznia 2016 23:43 napisane przez umyj

  e takie tam dziury. ...A Wierzbiczanami ktoś jechał ostatnio? To jest dopiero osiągnięcie na skalę XXI wieku...

 • Link do komentarza Redakcja czwartek, 28 stycznia 2016 18:13 napisane przez Redakcja

  @kawiary, znamy tę ulicę bardzo dobrze, podobnie jak problemy wielu innych ulic w naszym mieście. Informujemy jedynie, że kwestia ta póki co nie zostanie rozwiązana. Jeśli położono by nowy asfalt na to, co teraz jest, to droga za 3-4 lata byłaby znowu do remontu przy takim ruchu. Stąd są dwa wyjścia - albo energetyka przełoży kabel i wykonana zostanie gruntowna przebudowa łącznie, albo po wybudowaniu ul. Osiniec ułożona zostanie nakładka i wykonany chodnik. Nigdzie też nie ma powiedziane, że na ul. Kawiary chodnik nie powstanie np. w 2017 roku bo i tak może się stać.

  Druga sprawa, że mieszkańcy mogliby podjąć wspólną inicjatywę i złożyć pismo do Urzędu z prośbą o wykonanie chociażby samego chodnika. Redakcja nie może działać sama w imieniu wszystkich mieszkańców i ich wyręczać w każdej sprawie, jeśli ci sami ograniczają się tylko do komentarzy. Jeśli jest potrzeba by o tym porozmawiać - proszę dać znać.

  Pozdrawiamy,

 • Link do komentarza kawiary czwartek, 28 stycznia 2016 18:04 napisane przez kawiary

  Zgadzam się z Z Kawiar, źle zagłosowaliśmy, ale kolejne wybory przed nami i rozliczymy! Nie tylko radnych z dzielnic ale włodarzy miasta również. A wielu wyborców mieszka przy ul.Kawiary , oj wielu.

 • Link do komentarza kawiary czwartek, 28 stycznia 2016 17:58 napisane przez kawiary

  Dziwne, zmieszczono tylko jedno zdjęcie, które może sugerować, że nie jest tak źle. Zapraszam redakcję na sesję fotograficzną teraz, po zimie a właściwie w jej trakcie. Matki z wózkami, piesi nie mają gdzie stąpnąć po suchym. Samochody pędzą, chlapią. Policja by się przydała z radarem. Bo 50 km/h, to mało kto na ul. Kawiary jeździ. Aż będzie nieszczęście.

 • Link do komentarza Z Kawiar czwartek, 28 stycznia 2016 16:45 napisane przez Z Kawiar

  A radna z tego rejonu siedziała cicho, źle zagłosowaliśmy przy wyborach.

 • Link do komentarza michal czwartek, 28 stycznia 2016 15:31 napisane przez michal

  Ta drogę miasto obiecali juz 8 lat temu i jeszcze nie zrobiona. Coś czuje ze nigdy nie powstanie w takiej postaci jak urzędnicy mieszkańcom obiecali.
  A w kwestii naprawiania ( smiech) zapraszam urzędników na przejażdżkę i ocenę napraw na ulicy. Tylko na piśmie a w rzeczywistości nic nie jest robione.

 • Link do komentarza elektryk czwartek, 28 stycznia 2016 12:38 napisane przez elektryk

  XXI wiek, wysyłamy sondy na Marsa, wysyłamy poza układ słoneczny a w Gnieźnie nie można zlokalizować przebiegu kabla energetycznego. Nie wiem czy się śmiać czy płakać?

 • Link do komentarza anna czwartek, 28 stycznia 2016 10:58 napisane przez anna

  To ciekawe bo z tego co mi wiadomo deweloper nie dostał zgody na budowę na tym terenie. Czyli pozwolenia deweloper nie dostanie a urząd może wymyślać ze czeka aż deweloper wybuduje bloki.
  Co to nie pasuje !!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane