czwartek, 21 stycznia 2016 08:23

Miasto planuje inwestycje do 2020 roku

 
Miasto planuje inwestycje do 2020 roku archiwum redakcji

Kanalizacja, budowa dróg, oświetlenie ulic - to tylko część inwestycji, jakie są planowane na lata 2017 - 2020. Które drogi i w jakich częściach miasta?

Na styczniowym posiedzeniu radnych miejskich, przedłożony zostanie projekt uchwały wprowadzającej nowy Wieloletni Program Gospodarczy dla Miasta Gniezna na lata 2017 - 2020. Jest to nic innego, jak harmonogram wykonywania zadań inwestycyjnych z podziałem na poszczególne terminy. Służy też określeniu, jakie części przedsięwzięć mają zostać zrealizowane oraz za jaką kwotę. Praktyka lat poprzednich pokazała, że systematyczne wykonywanie WPG zależy od środków posiadanych przez miasto oraz innych czynników, nie zawsze zależnych od inwestora.

Plan nie obejmuje roku 2016, w którym to środki na planowane inwestycje zostały już zabezpieczone w budżecie miasta i realizacja przedsięwzięć ma się rozpocząć planowo. Niektóre z inwestycji będą miały kontynuację w latach objętych programem WPG - m.in. kanalizacja na ul. Roosevelta oraz budowa ul. Osiniec (zobacz także pełen spis: Inwestycje proponowane w 2016 roku).

W ramach nowego Programu, Miasto Gniezno planuje zrealizować następujące inwestycje w ciągu czterech lat:


2017:

 • Kanalizacja na ul. Roosevelta (III etap o dł. 500 m za 1,8 mln zł),
 • Oświetlenie ulic: Senatorskiej, Szewskiej, Młodzieży Polskiej, Pustachowskiej (sięgacz) oraz program doświetlenia przejść dla pieszych (ok. 250 tys. zł).
 • Budowa ulic: Osiniec (II etap nowej drogi od ul. Witkowskiej do ul. Cegielskiego), Orzeszkowej (I etap), Wierzbowa, Kwiatowa, Roosevelta (chodnik), Bluszczowa (chodnik), Parking przy ul. Jeziornej (II etap). Inwestycje drogowe w 2017 roku planuje się na kwotę 7 mln 820 tys. złotych.


2018:

 • Kanalizacja na ul. Roosevelta (IV etap o długości 700 m za 1,8 mln zł),
 • Wymiana słupów stylowych na ul. Dąbrówki i ul. Chrobrego oraz program doświetlenia przejść dla pieszych (ok. 250 tys. zł).
 • Budowa ulic: Orzeszkowej (II etap), Krańcowej, Lelewela, Laubitza (od ul. Sikorskiego do kościoła), Klonowa, Głęboka (chodnik), Radosna (chodnik i skwer), Warszawska, 28 Grudnia, Biskupińska (miejsca postojowe). Dodatkowo planuje się wydatki na realizację przedsięwzięcia na ul. Pod Trzema Mostami oraz zarezerwowana została kwota na działanie pn. Obwodnica Południowa (teren lasu - wkład własny). W 2018 roku na inwestycje drogowe przewiduje się kwotę 12 mln 190 tys. złotych


2019:

 • Kanalizacja na ul. Podkomorskiej (200 m), ul. Rycerskiej (I etap o długości. 300 m) - obie za kwotę ok. 1,3 mln zł
 • Oświetlenie ulic: Zatorze, Szopena, Lutosławskiego, Taczaka i ul. Skrajnej (pierwszy odcinek od ul. Mnichowskiej) oraz program doświetlenia przejść dla pieszych (ok. 250 tys. zł).
 • Budowa ulic: Wierzbiczany (I etap), Wolności (I etap), kompleksowa przebudowa odcinka ul. Żabia - Świętokrzyska (odcinek przy cmentarzu) wraz z budową chodnika. Zaplanowana kwota na ten rok: 7 mln 200 tys. złotych.


2020:

 • Kanalizacja na ul. Rycerskiej (II etap o dł. 500 m - 1 mln 300 zł)
 • Wymiana słupów stylowych na Rynku i ul. Tumskiej oraz program doświetlenia przejść dla pieszych (250 tys. zł).
 • Budowa ulic: Wierzbiczany (II etap), Wolności (II etap), Graniczna oraz w przypadku otrzymania środków zewnętrznych - ul. Dąbrowskiego. Zaplanowana kwota na te działania wynosi ok. 8 mln 250 tys. złotych.

   

21 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 25 stycznia 2016 18:42 napisane przez Mieszkaniec

  Alek racja na ul. Kokoszki śmieci przybywa, wrak skody stoi na poboczu od kilku lat. Może to atrakcja turystyczna ?Ponadto ciekawe kiedy powstanie parking przy stadionie żużlowym aby można było przejechać normalnie przez ul. Pstrowskiego ?

 • Link do komentarza gnieźnianin poniedziałek, 25 stycznia 2016 10:47 napisane przez gnieźnianin

  wydatki roczne na inwestycje miejskie rzędu 7,2 mln - 12,2mln zł czyli 3,6-6% budżetu przy rocznym budżecie ok. 200mln zł nie są chyba zbyt porażające jeżeli dla przykładu weźmiemy ostatni rok panowania Kowalskiego kiedy na inwestycje przeznaczono 16,8mln zł czyli 8,4% budżetu

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 24 stycznia 2016 13:35 napisane przez mieszkaniec

  PWiK zajmuje się sprzedażą i eksploatacją wody i kanalizacji. Infrastrukturę natomiast buduje Miasto przy współudziale mieszkańców.

 • Link do komentarza alrak niedziela, 24 stycznia 2016 11:39 napisane przez alrak

  karla, a pieniądze PWiK skąd weźmie, jak nie z miasta? Toż to spółka miejska ;)

 • Link do komentarza karla niedziela, 24 stycznia 2016 09:40 napisane przez karla

  Miasto nie zajmuje się kanalizacją tylko PWiK w Gnieżnie.

 • Link do komentarza alek2 piątek, 22 stycznia 2016 07:40 napisane przez alek2

  Kiedy miasto wreszcie weźmie się za te hałdy odpadów przy ul Kokoszki , podobno mamy prężną ochronę środowiska i śmieci segregujemy a tam leży sobie i przechodzi do gruntu ?

 • Link do komentarza kynes czwartek, 21 stycznia 2016 21:12 napisane przez kynes

  Majka jeśli chodzi Tobie o "tajemnicze" obrośnięte zielenią kopce to tak, są takowe. Cholera szkoda z tą ulicą. Kiedyś była to droga wewnętrzna cukrowni, czy garbarni (nie pamiętam do konca), a teraz stała się naprawdę ważną ulicą łączącą Kostrzewskiego z Wrzesińską, o drodze dolotowej dla tirów do jeremiasa nie wspominając. Dziwne to... Nie lubię narzekać i widzę że miasto zmienia się na lepsze, ale brak Kokoszki w planach remontowych jest zastanawiający, tym bardziej że jeremias będzie się niedługo rozbudowywał.

 • Link do komentarza nbmbnjhhujhjuiyyg czwartek, 21 stycznia 2016 20:19 napisane przez nbmbnjhhujhjuiyyg

  To jest to samo co poprzednie ekipy też robiły w ramach zadań własnych gminy, też budowali kanalize, ulice , oświetlenie. Kiedy zostaną rozwiązane problemy miasta.

 • Link do komentarza tomek czwartek, 21 stycznia 2016 18:43 napisane przez tomek

  najwięcej narzają ci, którzy najmniej osiągnęli w życiu

 • Link do komentarza nieukładny czwartek, 21 stycznia 2016 17:11 napisane przez nieukładny

  To jest WPG ???? to jest popierdułka, a nie program to zwykłe zadanie eksploatacyjne, a nie program gospodarczy dla królewskiego Miasta Gniezna. Popierdułka!!!!! poziom budasza i tej miernej rady kolesi i układów postkomuniostycznych .
  PS. niech ci klakierzy budasza się wylogują, czuć wasze wpisy na kilometr.

 • Link do komentarza DOCIEKLIWY czwartek, 21 stycznia 2016 13:49 napisane przez DOCIEKLIWY

  A po co dbać o "swoich" pracodawców. Lepiej wybudować oswietlenie dla obcych....- np przy ulicy Cegielskiego.

 • Link do komentarza Majka czwartek, 21 stycznia 2016 13:04 napisane przez Majka

  kynes przy ulicy Kokoszki było składowisko odpadów poprodukcyjnych , czy te hałdy które być może zagrażają środowisku nadal tam się znajdują ?

 • Link do komentarza kynes czwartek, 21 stycznia 2016 12:43 napisane przez kynes

  Czy ktoś wie może jaki status ma ulica Kokoszki? jak by nie było prowadzi ona do jednego z największych gnieźnieńskich pracodawców, a jest w kolosalnie złym stanie - dziura na dziurze, bez chodników, bez odpowiedniego oświetlenia :(

 • Link do komentarza krzesło czwartek, 21 stycznia 2016 12:18 napisane przez krzesło

  @UrzędnikPoGodzinach - w programie wyborczym jest napisane dokładnie : 3. Nowoczesne centrum miasta.
  • zagospodarowanie Rynku i okolic; organizacja nocy sylwestrowej i kina letniego;
  tam nic nie pisze że cyt. " Gnieźnianie nie dorośli do obchodzenia takich imprez " i tak samo nic nie pisze o sprawach historycznych z tej materii z przed 10-ciu lat. Skąd u ciebie takie pomysły i teksty , takie określenia mogą budzić niesmak u mieszkańców pierwszej stolicy, ty chyba nie jesteś tym słynnym po godzinach , bo dopiero byś sobie teraz narobił ?

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah czwartek, 21 stycznia 2016 11:33 napisane przez hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah

  lukaszu hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah powiadasz bez wpływu hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

 • Link do komentarza wyborca naiwny czwartek, 21 stycznia 2016 11:28 napisane przez wyborca naiwny

  UrzędnikPoGodzinach to są hasła z programu wyborczego 2014 , stawiając krzyżyk na karcie do głosowania miałem jeszcze w głowie cyt. "stwierdził, że w jego programie nie ma obietnic, tylko są rzeczy, które są realnie do wykonania" W tym programie nie było stwierdzeń typu - nie dorośli, komplikacje, nie moja ulica, nie są łatwe . Nie było tam również nic o konkursach, konkursach i konkursach na stanowiska.

 • Link do komentarza lukasz czwartek, 21 stycznia 2016 11:04 napisane przez lukasz

  Plany planami, a ile z tego wyjdzie, to zobaczymy. Mimo zatrudnienia kilku kolesi, co jest wielkim minusem dla Budasza, to z inwestycjami radzi sobie lepiej niż PIS w powiecie. Tamci nie potrafili nawet dobrze odpowiedzieć na zarzuty komisji przetargowej, czym opóźnili budowę szpitala, zawalonej niewątpliwie przez Gruszczyńskiego i Pilaka( kumpli Budasza). Porównując jednak dzisiejszą sytuację, wykorzystanie budżetu na inwestycje, realne plany na przyszłość, Budasz delikatnie rehabilituje PO w Gnieźnie. Być może zasługą tego jest fakt pozbycia się pana Gruszczyńskiego z senatu, który w kategorii największego szkodnika dla naszego miasta zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce, a teraz pozostał bez wpływu na politykę.

 • Link do komentarza UrzędnikPoGodzinach czwartek, 21 stycznia 2016 10:56 napisane przez UrzędnikPoGodzinach

  ad 1 i 2 powstaje ośrodek "przedszkolny" Dom Seniora Wigor w budynku mieszkalnym koło Palmiarni. Po wybudowaniu bloku przy ul. Cymsa w latach 2017-2018, zaprojektowany jest tam obiekt na tego typu cel.
  3 - Postępuje przy każdym remoncie drogi - widać to po przebudowie ul. Łaskiego i Gdańskiej, a także planach inwestycyjnych dla Starego Ratusza gdzie powstanie winda oraz planach wobec MOK
  4. Gnieźnianie nie dorośli do obchodzenia takich imprez - patrz doświadczenia imprez sprzed ponad 10 lat i opinie organizatorów (zwykłych pracowników oraz policji)
  5. Działania w tym celu zmierzają ku temu - przykładem jest street workout park, ale problemy także się piętrzą - LOK ma wieczyste użytkowanie, poza tym część terenu nad jeziorem należy do Starostwa i bez konsultacji nie da się sporządzić planu dla całości. Poprawa wizerunku dawnego parku piastowskiego nastąpi także dzięki ZZM
  6. Sprawy komplikuje układ kursowania autobusów przez ten odcinek drogi
  7. ul. Konikowo jest ulicą powiatową. Było tu na tym portalu także pisane o tym, jak wygląda przebieg prac w tym względzie. W sprawie rozmów PKP informowano niejednokrotnie na stronach urzędu.
  9. Liczniki czasu na sygnalizacjach świetlnych mogą się pojawić co najwyżej na sygnalizacjach należących do miasta. Dopiero po wspólnym ustaleniu z zarządcami innych dróg, będzie można je zainstalować na skrzyżowaniach pozostałych. Trwa szacowanie kosztów.
  10. Nastąpiło, zaczynając od zwolnienia komendanta
  11. Więcej patroli, także łączonych SM + Policja już są
  12. Budowa zaplanowana 3 parkingów na 2016 rok
  13. Wiadukt należy do województwa, tak samo jak i w sprawie ronda ma to szczególne znaczenie. Rozmowy trwają a obecnie planowana jest analiza konstrukcji przeprawy
  14. Trwają prace nad otwieraczem do korka
  15. Rozmowy z gminą trwają, ale nie należą do najłatwiejszych.

  Wystarczy czytać, by znać odpowiedzi na większość pytań.

 • Link do komentarza itd czwartek, 21 stycznia 2016 10:16 napisane przez itd

  Dlaczego do 2020 roku , kadencja trwa od 2014 do 2018 , w 2018 będą wybory i nowa władza może mieć inne wizje. Przy okazji kiedy powstanie :
  1. Miejska kamienica dla seniorów
  2. Centrum Integracji Pokoleniowej
  3. Likwidacja barier architektonicznych
  4. Organizacja nocy sylwestrowej
  5. Odbudowa amfiteatru, zagospodarowanie wyspy, sezonowe centrum kultury miejskiej, budowa sezonowej sztucznej plaży, pokazy i rekonstrukcje historyczne, budowa mostu z platformy widokowej łączącej brzegi jeziora Jelonek
  6. Przedłużenie deptaku do skrzyżowania z ulicą Łubieńskiego
  7. Zmiana organizacji ruchu poprzez: otwarcie w dwóch kierunkach ulic Konikowo i Pocztowa, kompleksową przebudowę obszaru przydworcowego, bezpieczne dojście do dworca od ul. Składowej połączone z budową parkingu (odciążenie Wiaduktu)
  8. Wprowadzenie ulic równoległych na drogach osiedlowych
  9. Liczniki czasu na sygnalizacjach świetlnych
  10. Usprawnienie pracy straży miejskiej
  11. Stworzenie mapy miejsc najbardziej niebezpiecznych i doprowadzenie do zwiększenia ilości pieszych patroli policyjnych oraz straży miejskiej
  12. Budowa parkingów buforowych na obrzeżach miasta
  13. Przebudowa wiaduktu i ronda
  14. Odkorkowanie miasta
  15. Połączenie miasta i gminy, w celu pozyskania terenów inwestycyjnych
  16. Podniesienie rangi Gniezna; utworzenie Sądu Gospodarczego i przywrócenie Ośrodka Egzaminacyjnego Kierowców
  17. Wykorzystanie potencjału drogowego drogi S-5 w celu utworzenia nowoczesnych centrów logistycznych
  itd itd itd itd itd itd itd

 • Link do komentarza z Gniezna czwartek, 21 stycznia 2016 09:50 napisane przez z Gniezna

  znaki drogowe byście uporządkowali w tym naszym mieście, sporo jest nieaktualnych szczególnie tych po likwidacji fotoradaru , inne też pozostawiają wiele do życzenia, że też o wszystkim trzeba przypominać kto tam bierze kasę za takie sprawy

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane