wtorek, 12 stycznia 2016 12:18

Bezdomni zatrudnieni w ZZM

 

Powstały na początku stycznia Zakład Zieleni Miejskiej oraz Stowarzyszenie „Dom” podpisało umowę o współpracy w zakresie utrzymania zieleni miejskiej.

Jest to kolejny etap aktywizacji osób bezdomnych, przebywających stale w gnieźnieńskim schronisku. Wzorem roku poprzedniego, jako pracownicy podlegli teraz ZZM, będą mieli szansę zarobić na swoje utrzymanie - na ten cel ma zostać przeznaczonych w 2016 roku 42 tys. złotych, co oznacza około 3,5 tys. miesięcznie na całą grupę.

Na podstawie podpisanej 8 stycznia umowy, podopieczni stowarzyszenia zobowiązani są do bieżącego utrzymania  czystości Parku im. R. Kaczorowskiego, Parku im. T. Kościuszki, parkingu przy ul. Sobieskiego, Skweru Orląt Lwowskich, na które składa się w szczególności: pielęgnacja i koszenie trawników, pielęgnacja krzewów poprzez ich przycinanie, ręczna likwidacja chwastów wokół krzewów, utrzymanie czystości terenów przez codzienne sprzątanie śmieci i opróżnianie koszy, grabienie liści, usuwanie gałęzi suchych, leżących na terenach objętych pielęgnacją, odśnieżanie a także nasadzenia sezonowe z powierzonego materiału.

 

29 komentarzy

 • Link do komentarza irek środa, 13 stycznia 2016 16:05 napisane przez irek

  A ja tam nie wierzę w te obiecanki. Jak mieli zewnętrzne firmy i nie potrafili dopilnować to jaka gwarancja że teraz dopilnują. A to że teraz zrobią jakiś cudny park to nie wszystko bo tak duża kasa będzie jednorazowo wydana na park a co dalej z jego pielęgnacją w następnych latach. No i pytanie na co ma iść tak ogromna kasa w małym parku, gdy można sobie sprawdzić ile kosztuje drzewko , roślinki czy inne sprawy np. typu ławka. To tak jak z tą fontanną co aż do dzisiaj nie może do mnie dotrzeć jak ona mogła kosztować 1,5mln zł , to przecież 3 domy jednorodzinne by za to były.

 • Link do komentarza ertyu środa, 13 stycznia 2016 14:05 napisane przez ertyu

  a co jest złego w niskiej cenie przetargu do utrzymania zieleni , tutaj im mniej do zapłaty tym lepiej tylko dopilnować trzeba było , czy zapłacę 100zł czy 1000zł za koszenie trawnika to ma być skoszone i tyle , skoro firma zewnętrzna godzi się kosić taniej to jej sprawa , ja wymagam i sprawdzam czy i jak skoszono to co ma być zrobione. Usługa w utrzymaniu zieleni to nie budowa obiektu gdzie tym samym obniża się koszty materiałów i stosuje się te gorszej jakości żeby w przetargu ceny zniżyć. Jak mieli tanie usługi do zieleni to powinni byli się cieszyć tylko trzeba było tego dopilnować, wyjść przed urząd i sprawdzić jakość wykonania

 • Link do komentarza :-) środa, 13 stycznia 2016 13:49 napisane przez :-)

  szofer a ja parkuję na JP II za 2 godziny płacę 2,60zł zamiast na Dąbrówki czy Sienkiewicza za 6,60zł to jeszcze mi zostanie na litr paliwa i w 2 godziny spokojnie miasto obejdę nawet taniej mi wychodzi niż poprzednio

 • Link do komentarza kolo diabolo środa, 13 stycznia 2016 13:47 napisane przez kolo diabolo

  Do Teodor. I wlasnie to mnie boli Teodorze, ze przy zewnętrznych firmach nieduze miasto nie ogarnęło zieleni. Gniezno przy ZZM i kilkunastu pracownikach dorywczych oraz zatrudnionych na stale to powinna byc perełka. Niestety szwankowal nadzor nad firmami. Ale nie nadzór był najwazniejszy. Poki za najniższą cene bedziemy wybierac firmy w przetargu to tak będzie. Poznan pewnie wzial kilka dobrych firm, dobrze im zapłacił i nadzorowal.

 • Link do komentarza szofer środa, 13 stycznia 2016 13:36 napisane przez szofer

  Ad pierożek. Odpowiadam: Gniezno powinno mieć jedną strefę, bez tych kolorowych udziwnień. Tylko przy urzędach i centrum powinno być czasowe parkowanie. No, ale jak nam zgotowali tę zmianę, to studia nie wystarczą, by sie połapać, gdzie jest co. No i te pierwsze i drugie i trzecie godziny. Smiechu warte. Jadę do miasta, kupuje godzinę. Po godzinie dochodzę do samochodu, kupuję drugą godzinę. Po drugiej godzinie jeszcze jestem w mieście - cyk, kupuje kolejną godziną. Razem 6 złotych. Zaoszczędziłem 1,20 zł. Niby nieduzo, ale to przez np. trzy dni w miesiącu to jest duży bochen chleba! Myślenie w tym urzędzie ma jak widać kolosalną przyszłość!

 • Link do komentarza Teodor środa, 13 stycznia 2016 13:27 napisane przez Teodor

  kolo diabolo i co z tego że Poznań duży jak już ponad rok kadencji i w mniejszym Gnieźnie nie ogarnęli nawet kawałka zieleni przy magistracie o spróchniałych ławkach nie wspominając . Ale co innego jest ciekawe. Jak twierdzisz Poznań duży i żeby dać radę musi mieć firmy zewnętrzne a ciekawe to że mimo dużego miasta i zatrudniania firm zewnętrznych tam zieleń jest utrzymana. Za to w Gnieźnie , mniejszym mieście, mieli firmy zewnętrzne i twierdzą że jakoś nie mogli tego ogarnąć i upilnować czy jakoś tak

 • Link do komentarza pierożek środa, 13 stycznia 2016 13:13 napisane przez pierożek

  diabolo - Gniezno pretenduje do dużego miasta - ma strefę ograniczonego postoju z kilkoma podstrefami co najmniej jak Rzym czy Paryż i nikt tego nie jest w stanie upilnować! więc niczemu się nie zdziwię!

 • Link do komentarza kolo diabolo środa, 13 stycznia 2016 12:47 napisane przez kolo diabolo

  Do real. Wiem doskonale, ze tak jest w Poznaniu. Tylko Poznan to wielkie miasto i bez firm zewnętrznych byłoby trudno. Oczywiście, ze chcialbym uwierzyć w to, ze wlasnymi silami ZZM ogarnie zielen miejska. Tylko nie jestem blogoslawiony i poki nie zobacze, to nie uwierzę na slowo. Ale takie rozwiązanie jest dobre. Daje czas wladzy i zobacze, co bedzie na wiosne, jak roslinki sie obudza i bedzie czas nasadzen.

 • Link do komentarza Karolinka środa, 13 stycznia 2016 12:21 napisane przez Karolinka

  Co wy tu wypisujecie o zarobkach urzedasów na dziesiątki tysięcy jak podobno niektórzy to dostają dużo mniej od tej płacy minimalnej i to nie są ci od PR

 • Link do komentarza real środa, 13 stycznia 2016 11:50 napisane przez real

  Kolo diabolo jeżeli wierzysz że to będzie funkcjonowało bez zamówień publicznych to zobacz sobie chociaż na stronie podobnego zakładu w Poznaniu, tam wszystko niemal jest na zasadzie przetargów. Jeżeli zakład w Gnieźnie ma być samowystarczalny do wszystkich prac to jestem ciekaw tego zjawiska bo to nie tylko są proste prace typu nasadzenia, dziabania, grabienia, koszenia czy zamiatania, ale też wiele innych specjalistycznych wymagających odpowiedniego sprzętu. Na ten przykład przycinanie drzew to już praca na wysokości z wysięgnika.

 • Link do komentarza Kolo diabolo środa, 13 stycznia 2016 11:25 napisane przez Kolo diabolo

  Wracajac do samego ZZM mówiono, ze wszystko bedzie zaklad robil sam, rekami pracowników własnych. Jezeli tak bedzie to super i chylę czola przed pomysłem o utworzeniu tej jednostki. Oczywiście jak zieleń bedzie wygladala jak nalezy. Jesli jednak ZZM rozpisze jakikolwiek przetarg na utrzymanie zieleni przez firmę zewnetrzna to dopiero beda niezle jaja. Wówczas będzie mozna zaczerpnąć z worka krytyki. Merytorycznej oczywiście.

 • Link do komentarza kolo diablo środa, 13 stycznia 2016 11:20 napisane przez kolo diablo

  Do eagle eye i kilku innych. Myslicie, ze szeregowi pracownicy w urzedzie i innych instytucjach zarabiaja po 10 tys. Niestety nie. Ci maja za malo placone. Gora tyle zarabia i dyrekcja. Zwykly pracownik zaiwania a gora zbiera kokosy i sklada podpisy. Jak w kazdej prawie firmie. Wiadomo, ze ten, kto ma 10 tys tak powinien kierowac zespolem i miec swietne pomysły na zieleń, miasto itd. I za to jest odpowiwdzialny. Zateudnione osoby pewnie na zasadzie prac interwencyjnych sa. Najlepiej byloby im dac wiecej i chęć do pracy by wzrosla. A tak pewnie dostanie stowarzyszenie, a bezdomni będą zapie.... Tylko pytanie na ile im starczy sil i kiedy polowa z nich Stwierdzi ze w takich warunkach nie da sie pracowac. Zreszta wracajac do wynagrodzen powinno byc tak ze dyrektor ma 3 razy tyle co najslabiej uposazona osoba q wydziale. To by byla sprawiedliwość. Albo dyrektor banku ma 3 razy tyle co pracownik.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 13 stycznia 2016 10:49 napisane przez EagleEye

  No cóż widać po co ten zakład powstał a no dla paru urzędniczych posad a fizyczni mają dostać 3 tys 500 zł na ''x'' osób !!!

  To się właśnie nazywa ''usankcjonowane prawnie niewolnictwo'' bo dla mnie to nic innego jak wykorzystywanie ludzi w nie do pozazdroszczenia sytuacji życiowej a do tego maja być formalnie ludżmi od czarnej roboty

  To ja zapytam ''hejterów'' UM tu piszących ''dlaczego miasto chcąc pomóc tym osoba nie zatrudni ich na etaty po np 2,5 tyś zł brutto'' bo z takiej pensji taki bezdomny był by w stanie wyjść z bezdomności wynająć mieszkanie i opłacać media i przed wszystkim żyć na swój rachunek. Dlaczego w taki sposób się tym osobą nie chce pomóc.

  Ano to jest po to aby taka instytucja jak ten ośrodek dla bezdomnych miała co robić czytaj miał podopiecznych i przysłowiowy urzędas miał nad nim kontrole.

  No ale po co jak można dać 3,5 tys zł iluś tam osobą na miesiąc za FIZYCZNA PRACE a dla urzędnika 10 tys zł za UMYSŁOWĄ PRACĘ !!!
  To się nazywa tzw. równość społeczna widziana przez pomarańczowo-czerwona koalicje gdzie Ci czerwoni ponoć są tacy otwarci na drugiego człowieka bo Ci pomarańczowi na wyzysk człowieka co wiadomo od zawsze

 • Link do komentarza Waldek środa, 13 stycznia 2016 10:28 napisane przez Waldek

  3500 na całą grupę ? to jak to się ma do rozporządzenia ministra że od 1 stycznia 2016 r. płaca minimalna pracownika będzie wynosić 1850 zł.

 • Link do komentarza MM środa, 13 stycznia 2016 09:35 napisane przez MM

  kolo diabolo uważa że urzędasy za biurkami zarabiający po 15tys sprawią że parki będą cudowne ? kolo diabolo nie zauważa że w UM jest pełno urzędasów a nowe władze zarabiają coś tam około tych nastu tysięcy i przez cały 2015 rok nowej kadencji w parkach nic się nie zmieniło ? kolo diabolo nie rozumie że aby zadbać o park czy swój ogródek albo pole uprawne to trzeba zakasać rękawy i wyjść jak to mówią w pole a nie siedzieć za biurkiem i robić sobie manicure ?

 • Link do komentarza firma grabie środa, 13 stycznia 2016 08:22 napisane przez firma grabie

  Gdzie można znaleźć informacje związane z ZZM bo swojej strony ten zakład nie ma i na stronach urzędu też nic nie ma , pytam bo interesują mnie ogłoszenia o zamówieniach publicznych bo to wiosna za pasem i czas się szykować na zamówione roboty

 • Link do komentarza kolo diabolo środa, 13 stycznia 2016 07:37 napisane przez kolo diabolo

  Nie wazne ile dostana urzedasy. Niech maja 15 tys. Ale parki i tereny zielone maja byc zrobione na rewelke. A co do bezdomnych nalezy zadac pytanie czy maja indywidualne umowy czy moze Stowarzyszenie jest strona i to na stowarzyszenie zostana przelane pieniadze. Ps dobry, sprawny, znający prawo i wydajacy szybko decyzje Urzędnik zarabia w Europie sporo. Niech z moich podatkow idzie kasa na urzad, ale musi to byc naprawdę dobra kadra.

 • Link do komentarza 329 środa, 13 stycznia 2016 06:44 napisane przez 329

  Panie Danielu i dlatego zatrudnionym w ZZM urzędasom tez trzeba dać sznsę na nowe życie w nowym zakładzie a żeby ich sprawdzić też wystarczy im dać na początek 3 albo 4 tys na grupę a nie jak tu ktoś napisał po 10tys na etat bo co ważniejsze etaty czy dbanie o wygląd zieleni

 • Link do komentarza gnieźnianin wtorek, 12 stycznia 2016 23:47 napisane przez gnieźnianin

  elemeledudki a to informacja o płacach urzędników jest tajemnicą ?? W końcu z pieniędzy publicznych czyli podatników.

 • Link do komentarza Daniel wtorek, 12 stycznia 2016 22:14 napisane przez Daniel

  Ten jak i poprzedni program pomocy uważam za duży pozytyw. Po zeszłorocznym 4 osoby otrzymały prace teraz szanse mają kolejni. Nie ważne ile oni za to dostaną czy 3 4 5 a może 6 tyś na grupę, liczy się to że ta praca otwiera im szansę na nowe życie :)

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane