piątek, 12 czerwca 2015 17:01

Punkt krwiodawstwa wciąż w zawieszeniu

 

Minął już rok wynajęcia lokalu po dawnej aptece przy ul. Dąbrówki i do tej pory wciąż stoi pusty. Na przeszkodzie stoi brak odpowiednich środków.

Przypomnijmy, że w marcu 2014 roku pojawiła się informacja, że lokal po dawnej aptece został wynajęty Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Instytucja zaplanowała utworzenie zewnętrznego punktu, w którym pobierana byłaby krew od dawców. To rozwiązanie pomogłoby też wyjść oddziałowi terenowemu z dotychczas zajmowanej siedziby w szpitalu przy ul. św. Jana, która jest za mała i może działać jedynie w ograniczonym zakresie.

Lokal został wynajęty od Zarządu Gospodarowania Lokalami na podstawie umowy z RCKiK. Zaplanowano kapitalny remont wszystkich pomieszczeń, także piwnicznych i utworzenie punktu dostępnego „z ulicy”. Poprawa warunków oraz lokalizacja miały też sprzyjać „wyjściu” idei krwiodawstwa do miasta.

Niestety, mimo zorganizowania kilku przetargów, RCKiK wciąż nie udało się ich rozstrzygnąć. Oferenci proponują wciąż zbyt wysokie stawki za wykonanie zadania, co potwierdził nam pod koniec maja lek. med. Krzysztof Olbromski, dyrektor RCKiK w Poznaniu: - Analiza ofert przetargowych wykazała, że w niniejszym postępowaniu wzięło udział dwóch Oferentów, którzy złożyli oferty przewyższające wartość przeznaczoną na realizację zamówienia. Wobec zaistniałych okoliczności Centrum Krwiodawstwa rozpoczęło czynności mające na celu ustalenie możliwości przeznaczenia dodatkowych środków finansowych na pokrycie w/w kosztów inwestycji. Była to odpowiedź na wyniki czwartego już przetargu na wykonanie prac przy ul. Dąbrówki.

W ostatnim rozstrzygnięciu, które zakończyło się w marcu br., zgłosiło się dwóch wykonawców – spółka Metrolog oraz Demiurg. Pierwsza z nich zaoferowała wykonanie prac za sumę 998 tysięcy złotych, a druga za kwotę 1 mln 189 tysięcy złotych. To i tak są mniejsze stawki od proponowanych przez wykonawców w poprzednich przetargach. RCKiK szacunkowo koszt prac wycenił na 900 tysięcy złotych, ale w końcu zrezygnowano z instalacji windy towarowej. Obecnie wartość przeznaczona na inwestycję wynosiła 700 tysięcy złotych. Jaka będzie dalsza przyszłość tej inicjatywy? Dyrektor RCKiK w piśmie z końca maja wyjaśnił: - Na chwilę obecną żadne dalsze decyzje nie zostały podjęte.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Ewunia wtorek, 16 czerwca 2015 10:37 napisane przez Ewunia

    Dawco krwi i szpiku, stary Polanex jest własnoscia prywatną, więc nie wchodzi w grę. Nie jest złe, ze punkt krwiodawstwa ma być w centrum miasta. My przyzwyczailiśmy sie, ze takie punkty sa tylko w szpitalach, a przecież to naturalne, ze moze być zlokalizowany wszędzie. Tylko dlaczego tak się to wszystko slimaczy i jeżeli to prawda, ze płacony jest czynsz od kilkunastu miesięcy za pusty lokal, to już zakrawa na skandal i marnotrawienie naszych pieniędzy pochodzących albo z podatków albo z funduszu zdrowia. Ale w Polsce teoretycznej pod wodzą Kopaczowej i podobno teraz w dodatku jej kolejnej przyjaciółki Kidawy taka groteska nikogo już nie zadziwia. Przecież w Gnieźnie takze pod sztandarami PO nie może być inaczej!

  • Link do komentarza Dawca krwi i szpiku wtorek, 16 czerwca 2015 09:49 napisane przez Dawca krwi i szpiku

    A ja się dziwię, że nowy punkt krwiodawstwa ma być koniecznie w centrum miasta. Można go było zorganizować np na Roosevelta (stary Polanex?) , Witkowskiej, Wrzesińskiej. Przecież nie chodzi o to by ktoś z ulicy oddał krew pod wpływem nagłego impulsu. To decyzja przemyślana więc chętni spokojnie dadzą radę udać się gdzie indziej. A może i remont byłby tańszy... W punkcie przy szpitalu od rana czekamy 1-3 godziny na swoją kolej więc i miejsca parkingowe w Centrum będą niepotrzebnie blokowane.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane