Jesteś tutaj:Gospodarka Elektrownia atomowa niedaleko powiatu gnieźnieńskiego - podpisano porozumienie
poniedziałek, 31 października 2022 13:25

Elektrownia atomowa niedaleko powiatu gnieźnieńskiego - podpisano porozumienie

 
Elektrownia atomowa niedaleko powiatu gnieźnieńskiego - podpisano porozumienie źródło: Wikipedia aut. Stefan Kühn

Strony występujące w sprawie planu rozwoju elektrowni atomowej w Pątnowie, zawarły porozumienie oraz podpisały list intencyjny w sprawie inwestycji.

Pierwsze informacje o tym, że elektrownia atomowa może powstać 30 km od granicy powiatu gnieźnieńskiego w Pątnowie niedaleko Konina, pojawiły się w lutym 2021 roku. Początkowo dotyczyło to państwowej inwestycji, którą miałaby realizować spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Ostateczną lokalizację wybrano na Pomorzu, ale nie oznaczało to zarzucenia tematu przekształcenia obecnego Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK).

Elektrownia, która jest dość dobrze widoczna z gnieźnieńskich wieżowców przy dobrej pogodzie, ma zostać zamknięta w ciągu najbliższych kilku lat. W sierpniu 2021 roku informowaliśmy, że ZE PAK przymierza się do przekształcenia przedsiębiorstwa w elektrownię atomową. W planie mówiło się o utworzeniu od czterech do sześciu mniejszych reaktorów o łącznej mocy 1,8 GW. Kwestią otwartą miało być wykorzystanie technologii do jej realizacji, ale założeniem było wybudowanie całości do 2030 roku. 

31 października 2022 roku ogólnopolskie media poinformowały o zawarciu porozumienia w tej sprawie. Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej, a także polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE oraz Korea Hydro & Nuclear Power podpisały list intencyjny w zakresie planowanej inwestycji. Oznacza to, że wykorzystana zostanie koreańska technologia APR1400, umożliwiająca realizację ww. zadania - moc ma wynosić 1,4 GW.

Samo porozumienie obowiązywać ma 3 lata - jego założeniem jest na wstępnie opracowanie planu rozwoju elektrowni jądrowej, w tym dokonanie analiz środowiskowych, a także zakładanego budżetu służącego do realizacji zadania. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane