Jesteś tutaj:Gospodarka Wyłoniono wykonawcę remontu budynku koszarowego
czwartek, 06 października 2022 13:10

Wyłoniono wykonawcę remontu budynku koszarowego

 

Po wielu latach oczekiwania, w najbliższych miesiącach zrealizowana ma zostać kompleksowa rewitalizacja jednego z charakterystycznych budynków koszarowych przy ul. Wrzesińskiej.

Mowa o obiekcie, który posiada rozpoznawalną wieżę z zegarem, a który w czasach funkcjonowania jednostki wojskowej mieścił stołówkę. Budynek został postawiony wraz z całym kompleksem koszar dragonów w latach 1890-1894.

O remoncie obiektu mówiło się już od lat, ale na przeszkodzie stawały różne czynniki, takie jak brak środków czy czasu pozostałego do zrealizowania tego zadania, kiedy tylko się one pojawiły. Do tematu powrócono jakiś czas temu i obecnie inwestycja ma zostać zrealizowana.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o przetargu na remont gmachu, ogłoszonym przez Akademię Nauk Stosowanych, jednak oferta przedłożona przez wykonawcę okazała się być zbyt wysoka. Dlatego postępowanie zostało odwołane, a w okresie wakacyjnym ogłoszono kolejne. 

Do drugiego przetargu wystartowały dwa zainteresowane podmioty, które przedstawiły oferty - pierwsza ZAB-BUD Sp. z o.o. z Warszawy na kwotę 21 mln 421 tys. złotych, a drugą Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Budopol-Poznań Sp. z o.o. z Poznania na 27 mln 607 tys. złotych.

Jak poinformowała uczelnia, na realizację zadania przewidziano 18 mln 500 tys. złotych. W wyniku postępowania wybrano ofertę ZAB-BUD, co oznacza, że ANS będzie musiała zagwarantować pozostałą kwotę w swoim budżecie. Sama inwestycja, od momentu podpisania umowy, powinna zostać wykonana wciągu 15 miesięcy. Oznacza to, że budynek powinien zostać wyremontowany do końca 2023 roku.  

Główną częścią budynku ma się stać parter, na którym przewidziano hol wraz z szatnią. Dawną salę stołówki planuje się przekształcić w dużą salę wykładową z możliwością podzielenia jej na trzy części za pomocą systemowej ścianki składanej. W pozostałych pomieszczeniach przewidziano sale ćwiczeń, nową stołówkę, toalety. Sporą część zajmą istniejące ciągi komunikacyjne oraz klatki schodowe. Poza wnętrzami, prace miałyby objąć także stolarkę okienną oraz elewację, łącznie z remontem wieży zegarowej i odtworzeniem jej wykończenia. Piwnice oraz fundamenty mają zostać poddane odwilgoceniu i izolacji zewnętrznej. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane