Jesteś tutaj:Gospodarka Rozbiórka domu przy ul. Warszawskiej odsłoniła ciekawy detal
środa, 05 października 2022 16:07

Rozbiórka domu przy ul. Warszawskiej odsłoniła ciekawy detal

 

Jeden dzień wystarczył na to, by opuszczony, zrujnowany budynek przy ul. Warszawskiej zniknął z powierzchni ziemi. 

Budynek przy ul. Warszawskiej 2, należący do prywatnego właściciela, swoją metryką sięgał mniej więcej połowy XIX wieku, ale na przestrzeni lat uległ kilkukrotnym przebudowom. W ostatnim okresie dom opustoszał, a jakiś czas temu konieczne było częściowe rozebranie dachu z uwagi na spadające z niego elementy. 

Stary dom zasadniczo nie posiadał żadnych walorów estetycznych. Powstał w okresie, kiedy XIX-wieczne Gniezno w sporej mierze składało się jeszcze z parterowych lub piętrowych domów, które dopiero pod koniec tej epoki zastępowały kilkupiętrowe kamienice. 

Rozbiórka kamienicy wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców, przejeżdżających lub przechodzących z ul. Farnej w stronę ul. Warszawskiej. Podczas tych prac okazało się, że zdemontowana konstrukcja dachu odsłoniła ciekawy detal architektoniczny, zachowany na sąsiedniej kamienicy. To dekoracyjny fryz, znajdujący się na poziomie pomiędzy parterem a piętrem, przedstawiający dwóch cherubinów. Wszystko wskazuje na to, że takie same znajdowały się dawniej od strony ulicy, ale na przestrzeni lat uległy uszkodzeniu lub zostały usunięte.

Według naszych informacji, na tej nieruchomości planuje się budowę nowego budynku, ale w obecnej sytuacji gospodarczej plan ten póki co został odłożony w czasie.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane