Jesteś tutaj:Gospodarka Budynek pokoszarowy czeka na rewitalizację. Oferta jest jednak znacznie większa
środa, 27 lipca 2022 09:09

Budynek pokoszarowy czeka na rewitalizację. Oferta jest jednak znacznie większa

 

Po wielu latach zapowiedzi udało się w końcu przystąpić do przetargu na remont i adaptację budynku pokoszarowego przy ul. Wrzesińskiej. Mimo posiadania sporych środków, oferta jedynej firmy jest znacznie większa.

O planach rewitalizacji tego obiektu powojskowego przy ul. Wrzesińskiej, mówiło się od lat. Najbardziej charakterystyczny budynek, posiadający wieżyczkę z zegarem, który dawniej służył jako stołówka, ma zostać zaadaptowany na potrzeby Akademii Nauk Stosowanych (dawniej PWSZ). O wartości podejmowanych w tym zakresie prac stanowią pozostałe budynki uczelni, dzięki którym miały one szansę na "drugie życie". 

Przedmiotem przetargu były prace projektowe i remontowe w budynku nr 7, obejmującego wszystkie poziomy obiektu, łącznie z elewacją i zagospodarowaniem terenu wokół. Wiążą się one z gruntownymi pracami remontowymi, obejmującymi rozbiórki wyposażenia wnętrz, a następnie przekształcenia ich w pomieszczenia dydaktyczne, administracyjne oraz socjalne. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 1562 metry kwadratowe. 

Główną częścią budynku ma się stać parter, na którym przewidziano hol wraz z szatnią. Dawną salę stołówki planuje się przekształcić w dużą salę wykładową z możliwością podzielenia jej na trzy części za pomocą systemowej ścianki składanej. W pozostałych pomieszczeniach przewidziano sale ćwiczeń, nową stołówkę, toalety. Sporą część zajmą istniejące ciągi komunikacyjne oraz klatki schodowe. Poza wnętrzami, prace miałyby objąć także stolarkę okienną oraz elewację, łącznie z remontem wieży zegarowej i odtworzeniem jej wykończenia. Piwnice oraz fundamenty mają zostać poddane odwilgoceniu i izolacji zewnętrznej. 

Mimo śmiałego planu dla budynku, który mógłby stać się kolejnym przykładem dobrze zrealizowanej rewitalizacji, na przeszkodzie może stanąć obecna sytuacja na rynku budowlanym. Jeszcze półtora roku temu koszty prac przewidywane były na 8,5 mln złotych - tyle wówczas otrzymała ówczesna PWSZ. Obecnie na to zadanie planuje się przeznaczyć 18 mln 650 tys. złotych. Tymczasem jedyna oferta, jaka wpłynęła 22 lipca br. wynosi 23 mln 648 tys. złotych, a więc 5 mln złotych więcej. Pozostaje więc poszukać brakujących środków lub wstrzymać realizację zadania do momentu ustabilizowania się sytuacji cenowej.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Dante czwartek, 28 lipca 2022 10:20 napisane przez Dante

    Nie rozumiem po co ładować taką kasę w uczelnię, która ma tak mało studentów. Kierunki pielęgniarskie stoją dobrze, ale inżynierskie praktycznie nie istnieją. Uczelnia oddaje pod wynajem dotychczasowe budynki szkole mundurowej, a z drugiej strony chce remontować kolejne? Takie rzeczy tylko w Gnieźnie. Mam nadzieję że ktoś się opamięta i publiczne pieniążki zostaną wydane na pokrycie realnych potrzeb miasta.

  • Link do komentarza mieszkaniec środa, 27 lipca 2022 10:11 napisane przez mieszkaniec

    Zabytkowa Parowozownia też się prosi o zadbanie.

  • Link do komentarza Marek środa, 27 lipca 2022 09:27 napisane przez Marek

    Zabezpieczyć tylko dach. Reszta niech czeka na obnizenie sie cen materiałów budowlanych na rynku !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane