Jesteś tutaj:Gospodarka Znamy pomysły do budżetu obywatelskiego na 2023 rok
piątek, 22 lipca 2022 10:08

Znamy pomysły do budżetu obywatelskiego na 2023 rok

 

Poznaliśmy propozycje budżetu obywatelskiego, który zostanie zrealizowany w 2023 roku. Z 14 złożonych projektów, zakwalifikowanych do głosowania zostało 12.

Głosowanie odbędzie się w terminie od 5 września do 30 września, a jego wyniki będą ogłoszone 10 października. Zwycięskie projekty będą realizowane w 2023 r. Dodatkowe szczegóły i lokalizacje projektów odnaleźć można na stronie Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna. 

 

Projekty duże - do 800 tys. złotych

1. Budowa miejsc parkingowych w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 9 i parku Trzech Kultur w Gnieźnie. Przedmiotem projektu jest budowa ok od 17 do 20 miejsc parkingowych na działce przy blokach mieszkalnych wielorodzinnych w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 9 i parku Trzech Kultur w Gnieźnie. Zamierzenie inwestycyjne obejmuje wykonanie miejsc postojowych dla samochodów osobowych wraz z chodnikiem dla pieszych. (2 warianty prowadzenia parkingów). Budowa miejsc parkingowych z poszanowaniem istniejącego drzewostanu. Koszt szacowany: 500 tys. złotych.

2. Dostosowanie skrzyżowania ulic Osiniec i Kawiary do ruchu rowerowego we wszystkich kierunkach. Projekt polega na połączeniu dróg rowerowych na skrzyżowaniu ulic Osiniec i Kawiary poprzez poszerzenie chodnika oraz zaprojektowanie ścieżki rowerowej we wszystkich 4 stronach skrzyżowania. Koszt szacowany: 135 tys. złotych.

3. Budowa dodatkowych miejsc parkingowych przy ul. Chudoby. Budowa dodatkowych miejsc parkingowych dla mieszkańców budynków wielorodzinnych zlokalizowanych przy ul. Chudoby oraz osób przyjeżdżających do Przedszkola nr 15 jak i Szkoły Podstawowej nr 6 w ramach programu „Budżet Obywatelski” miasta Gniezna. Parking wyznaczony w tamtym miejscu by znacząco ułatwił funkcjonowanie mieszkańców i poprawił wygląd na nieruchomość. Budowa miejsc parkingowych w poszanowaniu istniejącego drzewostanu. Koszt szacowany: 600 tys. złotych.

4. Centrum Sportowo-Rekreacyjne na Dalkach. Projekt polega na wykonaniu jednego boiska do piłki nożnej z nawierzchnią trawiastą. Wykonanie prac budowlanych związanych z przygotowaniem terenu. Wykonanie systemu nawadniającego oraz zakup i montaż bramek i piłkochwytów. Koszt szacowany: 600 tys. złotych.

5. Wykonanie miejsc postojowych oraz nasadzenie drzew przy ul. Zabłockiego 6. Projekt przewiduje wykonanie około 16 miejsc postojowych o nawierzchni przepuszczalnej wraz z remontem istniejącej jezdni oraz nasadzeniem około 10 drzew wzdłuż miejsc postojowych przy ul. Zabłockiego. Koszt szacowany: 180 tys. złotych.

6. Budowa ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem od ul. Pustachowskiej wzdłuż Skalnej do ul. Ugory. Projekt polega na budowie ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem wzdłuż ul. Skalnej. Koszt szacowany: 600 tys. złotych.

 

Projekty małe - do 200 tys. złotych

1. Więcej zieleni dla Gniezna - nowe nasadzenia drzew przy gnieźnieńskich ulicach. Posadzenie nowych drzew przy wskazanych ulicach - ul. Traugutta (15 drzew) i ul. Graniczna (15 drzew i krzewy na powierzchni ok. 70 metrów kwadratowych). Koszt szacowany: 70 tys. złotych.

2. Alternatywa dla drogiego paliwa - rower i autobus (stojaki rowerowe i oznakowanie wiat autobusowych). Przedmiotem projektu jest oznakowanie wiat autobusowych tablicami nazw ulic. Wykonanie i umieszczenie naklejek z oznaczeniem sieci połączeń autobusowych na wiatach autobusowych. Dodatkowo zamontowanie stojaków rowerowych we wskazanych lokalizacjach w centrum miasta. Koszt szacowany: 57 850 złotych.

3. Antybetonoza czyli drzewa w centrum Gniezna. Projekt polega na nasadzeniu drzew w ilości maksymalnie 40 sztuk o obwodzie 10-16 cm we wskazanych lokalizacjach w centrum miasta: ul. Jeziorna, Warszawska, Mickiewicza, Mieszka I, Łaskiego. Koszt szacowany: 70 tys. złotych.

4. Ławki na fyrtlu - co by można było sobie przycupnąć. Projekt polega na zamontowaniu ławek w ilości 14 sztuk we wskazanych lokalizacjach w mieście: ul. Św. Jana, Mickiewicza, Warszawska, Jana Pawła II, Roosevelta, Orzeszkowej, Gdańska, Czarnieckiego. Koszt szacowany: 67 456 złotych.

5. Psie i kocie cztery kąty. Poprawa warunków bytowych zwierząt w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Gnieźnie. Celem realizacji projektu jest polepszenie warunków bytowych zwierząt przebywających w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Gnieźnie. Na terenie schroniska znajdują się 44 boksy w tym 10 ogólne, 9 służących kwarantannie, 2 boksy szpitala, 25 kojców wolnostojących, dwie zagrody dla zwierząt. Do schroniska w ciągu roku przyjmowanych jest około 200 zwierząt psów i około 50 kotów. Zwierzęta do schroniska często trafiają ranne w wyniku wypadków losowych, przewlekle chore lub z nieleczonymi urazami. Konieczne jest udzielenie im niezbędnej pomocy lekarskiej oraz zapewnienie warunków, pozwalających im na powrót do zdrowia. W chwili obecnej w schronisku przebywa około 75 psów oraz 20 kotów, które czekają na ludzi chcących dać im prawdziwy dom i opiekę. A także 25 gołębi, 2 kawki, 1 sowa uszatka, 2 jeżyki i 1 osesek sarny. Koszt szacowany: 59 660 złotych.

6. Zadbajmy o bezdomne koty. Projekt polega na zakupie karmy dla kotów, objęcie opieką weterynaryjną oraz na wykonaniu sterylizacji bezdomnych kotów. Koszt szacowany: 60 tys. złotych.

 

 

15 komentarzy

 • Link do komentarza roerzysta poniedziałek, 01 sierpnia 2022 21:46 napisane przez roerzysta

  A ja uważam, że budowa bezpiecznych dróg rowerowych to świetny pomysł. Poza rowerami, ze ścieżek rowerowych będą korzystały hulajnogi, których jest i będzie coraz więcej.
  Osobiście w przyszłym roku zaproponuje wydzielenie pasa ruchu dla rowerów na ulicy Reymonta, która jest bardzo szeroka a parkowanie jest dozwolone po stronie tylko jednego pasa, część drugiego można wykorzystać na ścieżkę, Aktualnie jazda hulajnogą po chodniku to istna katorga z uwagi na wysokie krawężniki i wąski chodnik niespełniający standardów. Przejazd od strony ul. roosevelta w kierunku 3 mostów byłby przydatny.

 • Link do komentarza Ala sobota, 30 lipca 2022 16:08 napisane przez Ala

  A o wybudowanie nowej plaży i pomostów nad jeziorem Winiary nikt nie zawnioskował. A szkoda. Bo ta nasza, miejska plaża to makabra !

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 27 lipca 2022 22:28 napisane przez mieszkaniec

  Dio Pitt - przecież ta władza nie ma zielonego pojęcia o nowoczesności, rozwoju, urbanistycznych rozwiązaniach etc. A ty marzysz o wielokondygnacyjnych parkingach. etc. Szczytem osiągnięć tej władzy są jakieś dzikie króliki porozmieszczane w przypadkowych miejscach miasta, które nie wiadomo co symbolizują i po co je stworzono.

 • Link do komentarza Pittt wtorek, 26 lipca 2022 17:45 napisane przez Pittt

  Popieram budowę ścieżek rowerowych. Budowa następnych parkingów na osiedlach jednokondygnacyjnych jest urbanistycznym nieporozumieniem. Te osiedla tracą swój dawny klimat i robią się oceanem zaparkowanych samochodów. Może trzeba budować parkingi wielokondygnacyjne ?

 • Link do komentarza micio wtorek, 26 lipca 2022 10:31 napisane przez micio

  takie mało wyszukane... a jak brak pomysłów- to albo parking, albo nasadzenia drzew.... wydaje mi sie ze to nie tak powinno działąć- powyższe tematy normalnie z budrzetu powinny być wykonywane, a budret obywatelski służyć nietypowym zadania. Zaraz z budrzetu będziemy łatać ulice...
  a może by tak aplikacja za pomoca której zgłaszało by się uszkodzenia, awarie, dziury, dewastacje przestrzeni w Gnieźnie?

 • Link do komentarza Sisx niedziela, 24 lipca 2022 23:01 napisane przez Sisx

  Pomysły średnio na jeża większość dla bardzo malego kręgu społeczności prawie wcale dla ogółu...z tego co wiem to schroniska już utrzymują gminy więc bez przesady ciągle tylko zbiórki na psy i koty jakby ludzie nie istnieli. Najbardziej chyba w miarę nasadzenia w centrum jako projekt ok.

 • Link do komentarza irra niedziela, 24 lipca 2022 12:47 napisane przez irra

  super pomysl, gdzie mozna znowu pomoc zwierzetom. Glosujmy prosze na schronisko dla zwierzat i na bezdomne koty, szkoda tylko ze to sa male projekty. Juz raz pokazalismy ze kochamy bezpanskie zwierzeta!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza senior niedziela, 24 lipca 2022 11:55 napisane przez senior

  Budasz buduje parkingi dla lokatorów , a nie liczy się z miejscami parkingowymi dla turystów. Uśpił Gniezno, na amen!

 • Link do komentarza nie wierzę! sobota, 23 lipca 2022 17:12 napisane przez nie wierzę!

  Uwaga! W Gnieźnie jedna ławka kosztuje blisko......15 tysięcy złotych! Czy ta władza oszalała?

 • Link do komentarza urzędas sobota, 23 lipca 2022 17:09 napisane przez urzędas

  Co do Zdziechowy, to przecież tam jest planowany wielki komunalny cmentarz, więc nikt mądry nie będzie inwestował teraz w jakieś ścieżki. Miliony i to grube miliony trzeba mieć odłożone na urządzenie nekropolii. No a potem ludziom się oczy otworzą, jakie będą ceny wykupienia miejsca pod grób. Ale to już inny temat.

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 23 lipca 2022 12:59 napisane przez Koryfeusz

  Sławomir, Powstańców Wlkp. to droga powiatowa i gdyby taki pomysł znalazł się w propozycjach do budżetu obywatelskiego, to by nie przeszedł. Adresatem tego pomysłu powinno być Starostwo, ale oni nie mają pieniędzy na takie przedsięwzięcia.

 • Link do komentarza Kilo piątek, 22 lipca 2022 19:24 napisane przez Kilo

  Nie ma nawet czego komentować.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 22 lipca 2022 12:28 napisane przez mieszkaniec

  ul. Pustachowska cała prosi się o remont. Tam można koła zgubić. W marzeniach jest również rondo z ul. Wrzesińską, tak dla bezpieczeństwa. Sama ścieżka powinna przy partycypacji kosztów z gminą prowadzić aż do Żydowa przez las.

 • Link do komentarza Wiki piątek, 22 lipca 2022 11:34 napisane przez Wiki

  Kiepskie te pomysły... Nie ma na co zagłosować...

 • Link do komentarza Sławomir piątek, 22 lipca 2022 10:51 napisane przez Sławomir

  A kiedy ścieżka rowerowa z Zdziechowy, Powstańców Wielkopolskich do Gniezna?.
  Ktoś pomyśli?.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane