Jesteś tutaj:Gospodarka Lasy Państwowe szukają terenów pod zalesienie
środa, 20 lipca 2022 12:11

Lasy Państwowe szukają terenów pod zalesienie

  mnopr
Lasy Państwowe szukają terenów pod zalesienie źródło: Nadleśnictwo Gniezno

Lasy Państwowe cały czas prowadzą ogólnopolską akcję skupu gruntów pod nowe lasy. Także Nadleśnictwo Gniezno poszukuje terenów, które mogłyby zostać w przyszłości zalesione. 

Obecnie lasy stanowią niemal 30% powierzchni kraju i Polska w zestawieniu europejskim znajduje się pod tym kątem w czołówce państw. Większością z nich, tj. 77% zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, a 19% znajduje się w rękach prywatnych.

Zgodnie z założeniami Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa, do 2050 roku zalesienie Polski ma zostać zwiększona do 33%. Aby to mogło zostać zrealizowane, na początku 2022 roku rozpoczęła się akcja skupu gruntów leśnych. 

Jakie tereny będą brane pod uwagę? Zgodnie art. 37 Ustawy o lasach mogą zostać nabyte „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”. Pod uwagę brane mają być przede wszystkim te grunty, które już teraz przylegają do kompleksów leśnych i możliwe jest dzięki temu ich powiększenie. Pod uwagę brane są również nieruchomości, na których istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej

Cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.

Osoby zainteresowane sprzedażą gruntu, powinny najpierw upewnić się, pod które nadleśnictwo podlega dany teren, a następnie zwrócić się do niego z odpowiednim wnioskiem. Dokumentacja musi zawierać: 

1. Lokalizację gruntów, w tym numer działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, oraz gminę;
2. Wypis z ewidencji gruntów i budynków wskazujący powierzchnię gruntów oraz rodzaj użytku ewidencyjnego;
3. W przypadku gruntów rolnych potwierdzenie od właściwego terytorialnie urzędu gminy o przeznaczeniu gruntów do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
4. Numer Księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu.

W przypadku Nadleśnictwa Gniezno, dokumenty należy składać bezpośrednio w siedzibie przy ul. Wrzesińskiej 83 w Gnieźnie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Pamiętać należy, że powiat gnieźnieński objęty jest także nadleśnictwami: Czerniejewo, Gołąbki i Durowo.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Obserwator poniedziałek, 25 lipca 2022 12:42 napisane przez Obserwator

    Średnia cena zakupu ziemi od LP za 1 ha to 17.000zł.

  • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 21 lipca 2022 07:28 napisane przez mieszkaniec

    Prezydent Gniezna sprzedaje dużo działek, a w mieście zieleni brakuje...

  • Link do komentarza Obserwator środa, 20 lipca 2022 20:54 napisane przez Obserwator

    Słabo szukają i mało płacą skoro nadal szukają...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane