Jesteś tutaj:Gospodarka Park linowy przy ul. Spokojnej - oferta znacznie droższa
wtorek, 19 lipca 2022 10:20

Park linowy przy ul. Spokojnej - oferta znacznie droższa

 
Park linowy przy ul. Spokojnej - oferta znacznie droższa źródło: dokumentacja projektowa

Tylko jedna i do tego przekraczająca zaplanowany budżet o kilkaset tysięcy złotych - taki jest wynik pierwszego przetargu na wykonanie parku linowego na Łazienkach.

W ramach budżetu obywatelskiego na 2022 rok, zwycięskim, dużym projektem, stał się park linowy w rejonie parku nad Jeziorem Winiary. Głos na to zadanie oddało 2068 mieszkańców. 

Docelowo pomysł przewidywał, że park linowy powstanie wśród drzew i jego konstrukcje będzie na nich oparta. Dopiero z czasem stwierdzono, co przekazano na jednej z komisji Rady Miasta, że technicznie będzie to trudne do wykonania i zdecydowano się na wykonanie zadania w oparciu o powstałą od podstaw instalację. Całość ulokowana ma zostać na wolnym terenie przy ul. Spokojnej, pomiędzy basenami letnimi a stadionem hokejowym. 

Projekt zakłada powstanie parku linowego, na który składają się domki zamocowane na różnych wysokościach, ustawione na stalowych słupach. Wszystkie połączone są ze sobą mostami linowymi na planie ośmiokąta. Wejście do niego prowadzić ma schodkami, a zejście możliwe będzie także zjeżdżalnią. Całokwita długość trasy wynosić ma 120 metrów, posiadać 12 przeszkód. Wszystko ma być zawieszone na wysokości ok. 3,5 metra, posiadać system asekuracji i docelowo przeznaczone będzie do jednoczesnego korzystania przez maksymalnie 150 osób. 

Duże projekty w ramach budżetu obywatelskiego miały zarezerwowaną kwotę 700 tys. złotych. Przewidywane koszty rosły jednak z miesiąca na miesiąc i w ostatnim czasie na ten cel Miasto Gniezno planowało przeznaczyć na to zadanie ponad 956 tys. złotych. Po ogłoszeniu przetargu do postępowania wystartowała tylko jedna firma, która zaproponowała realizację zadania za kwotę 1 mln 387 tys. złotych, a więc o ponad 430 tys. złotych droższą niż zakładano. Jest to też prawie dwa razy więcej od pierwotnie planowanej kwoty w ramach budżetu obywatelskiego.

To sprawia, że całe zadanie staje pod znakiem zapytania, bowiem w przypadku chęci realizacji, należałoby przeznaczyć więcej środków w budżecie miejskim. Wiele wskazuje jednak, że może zostać ogłoszony nowy przetarg, co jednak przy obecnie bardzo zmiennym rynku budowlanym, nie oznacza odnalezienia tańszej oferty.


źródło: dokumentacja projektowa

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Szkoda słów czwartek, 21 lipca 2022 07:32 napisane przez Szkoda słów

    Zabytki w mieście się walą (parowozownia), a tu na bogato. Bawimy się.

  • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 19 lipca 2022 19:54 napisane przez Mieszkaniec

    1400000 na pierdoły. Podatnik zapłaci, ten sam, który chodzi i jeździ po dziurawych chodnikach i drogach. Parowozownia - zabytek się sypie. Wstyd

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane