Jesteś tutaj:Gospodarka Zostało kilka dni na skończenie ul. Wolności. „Nierealne do wykonania”
piątek, 01 lipca 2022 11:35

Zostało kilka dni na skończenie ul. Wolności. „Nierealne do wykonania”

 

Termin oddania został wydłużony, ale i tak kończy się za kilka dni. Jednocześnie na ostatnim odcinku prace cały czas trwają.

Na pewno przebudowę ul. Wolności wielu gnieźnian zapamięta na różne sposoby - jako inwestycję ciągnącą się bardzo długo, ale i wykonaną z różnym skutkiem. Wspomnieć należy chociażby studzienki czy równość nawierzchni na niektórych odcinkach. Inwestycja miała zostać zakończona w kwietniu br., ale nadal trwa. 

Jeszcze wiosną Miasto przychyliło się do wniosku wykonawcy o wydłużenie terminu realizacji zadania. Pozwolono na to ze względu na 73-dniowe opóźnienie spowodowane koniecznością usunięcia kolizji gazowych i telekomunikacyjnych, które wystąpiło w okresie od października do grudnia 2021 roku. To i tak dobrze, bo wykonawca prosił o przesunięcie terminu o... 147 dni, a więc o pięć miesięcy. Ostatecznie więc datą oddania drogi jest 11 lipca 2022 roku. 

Temat ponownie wywołano podczas środowego posiedzenia Rady Miejskiej. Prezydent Tomasz Budasz odpowiedział: - Wykonawca złożył pismo, że sobie życzy dodatkowych środków i przedłużenia terminów, wskazując na wiele różnych elmementów, zaczynając od wzrostu cen, poprzez wzrost kosztów osobowych, obligatoryjnych obciążeń na rzecz pracowników czy też wojnę. Prezydent dodał, świadomy jest tego, że obecnie obowiązujący termin jest "nierealny do wykonania". Przypomnijmy, że na tę inwestycję Miasto Gniezno początkowo planowało przeznaczyć kwotę 9 mln złotych, ale oferta, którą wybrano, była wyliczona na 5 mln 88 tys. złotych (pozostałe oscylowały od 5 mln 395 tys. złotych do 7 mln 717 złotych).

Na ten moment jednak nie wiadomo, czy podjęte zostaną jakieś kroki lub wprowadzone zmiany w obowiązującej umowie. Możliwy termin ukończenia prac również nie jest znany, jednak stan zaawansowania obecnych robót wskazuje na to iż potrwają jeszcze przynajmniej kilka tygodni.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Janamare sobota, 02 lipca 2022 22:16 napisane przez Janamare

  Sytuacja dla miasta jest trudna, bo dobijanie trupa nic nie da. W mojej ocenie trzeba pozostawic z platnosci maxmalne kwoty dla prac naprawczych po faktycznym zakonczeniu robót. Nie tylko ten "surowy" wykonawca jest wszystkiemu winien!!!! To Miasto sprokurowalo to nieszczescie. Wystarczy popaprzec jak niektòre porownywalne inwestycje w Gnieznie wygladaja po kilku latach. Zarowno Rosevelta , Orzeszkowej i Swarzedzka i oczywiscie blisko 90% innych to absolutna bierność Miasta w okresie gwarancyjnym. Studnie siadaja, nawierzchnia po pierwszej zimie się degraduje a ze strony zainteresowanej czyli zarzadcy drogi calkowita bierność. Jak może być ze firma, ktora w pororownywnej indolencji jak na Wolnosci wykonuja Rosevelta cieszy sie kolejnymi zlecenami i uznaniem. Od torow przy GS od dawnna na studniach plomby w zebach wypadaja. Beznadziejna jakosç tamtej roboty w niezrozumialej biernosci inwestorow ma konsekwencje na Wolnosci i bedzie tak dzialo siè dalej aczkolwiek na Wolnosci sie przelalo.

 • Link do komentarza Dziecinada piątek, 01 lipca 2022 14:37 napisane przez Dziecinada

  cyt. "wzrost kosztów osobowych, obligatoryjnych obciążeń na rzecz pracowników czy też wojnę" Jak ?????? Jakie umowy mają pracownicy, z jakim wynagrodzeniem, i gdzie jest wojna ?

 • Link do komentarza Batman piątek, 01 lipca 2022 13:36 napisane przez Batman

  Papraczy z budowy wyrzucić i nie dać grosza tylko karę 5 milionów.
  Dać Begrowi te robotę i za dwa tygodnie będzie zrobiony ten odcinek na Wolności,a nie jakieś przedłużanie terminów o kolejne pól roku czy tam i więcej i wyciąganie kasy
  Po tym remoncie na dziś to gorzej jest jak przed.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 01 lipca 2022 12:29 napisane przez mieszkaniec

  I to jest efekt wybierania najtańszych ofert... Procedura przetargów jest nieefektywna bo główną wagę przykłada się do ceny i potem są efekty. Abstrahując od projektu gdzie droga rowerowa z kostki jest raczej chodnikiem chyba że ktoś z projektantów nigdy nie widział drogi rowerowej, to jakość wykonania jest mierna. Kostka będzie wyglądała jak teraz na Witkowskiej chodnikodrogarowerowa.... Fale dunaju z asfaltu na ulicy - do sfrezowania i położenia na nowo nawierzchni bo samo się nie naprawi...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane