Jesteś tutaj:Gospodarka Rondo na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Wyszyńskiego? Pomysł do rozpatrzenia
wtorek, 17 maja 2022 12:23

Rondo na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Wyszyńskiego? Pomysł do rozpatrzenia

 

Usprawnienie ruchu, zmniejszenie emisji spalin z samochodów oczekujących na sygnał i wpisanie się w założenia strefy Tempo 30. Mieszkaniec sugeruje, by przebudować skrzyżowanie na rondo, ale PZD twierdzi, że nie ma tego w planie.

O strefie obejmującej centrum Gniezna, zakładającej spowolnienie ruchu ulicznego, mówi się tylko w teorii. Istnieje ona od lat i przez ten czas w zasadzie dla bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego w śródmieściu zrobiono podniesione przejścia dla pieszych lub skrzyżowania, ewentualnie doświetlenia na pasach oraz kilka rond przy okazji przebudowy ulic. Patrząc na przykłady z innych miast, które prowadzą spójną politykę na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, Gniezno jest na pewno wciąż w tyle. Powodem jest kilku zarządców dróg zamiast jednego, ale i opór w podejściu do spraw, które wydają się oczywiste w innych ośrodkach. Są też pozytywne odpowiedzi na apele - chociażby wysepki, jakie pojawiły się u zbiegu 3 Maja i Chociszewskiego. To jest jednak wciąż kropla w morzu potrzeb. 

Skrzyżowanie ul. 3 Maja i Wyszyńskiego było jednym z pierwszych, na których w Gnieźnie pojawiła się sygnalizacja świetlna. Było to jeszcze w czasach, kiedy przez ul. Dąbrówki i 3 Maja (wówczas ul. 22 Lipca) prowadził ruch tranzytowy z Poznania w kierunku Bydgoszczy. To się zmieniło w latach 80. po wybudowaniu obwodnicy śródmieścia, ale ruch wcale się nie zmniejszył, tylko rósł wraz z przybywającą liczbą samochodów na drogach. Obecnie wciąż jest to ruchliwe skrzyżowanie, ale znajdując się w strefie Tempo 30, mogłoby ono inaczej funkcjonować. Propozycję taką przedstawił jeden z mieszkańców Gniezna.

- Sygnalizacja na tym skrzyżowaniu jest zbędna, powoduje niepotrzebne wstrzymywanie pojazdów na wlotach co jest nieuzasadnione biorąc pod uwagę natężenia ruchu na skrzyżowaniu, a już szczególnie w godzinach poza szczytowych gdzie mimo braku innych pojazdów na pozostałych wlotach na pojedyncze pojazdy są zatrzymywane na skrzyżowaniu i muszą oczekiwać na wjazd - przekazał Szymon Zieliński, który zawodowo zajmuje się tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego i jak dodaje: - Warto nadmienić, że skrzyżowanie to znajduje się w strefie ograniczonej prędkości do 30 km/h gdzie zgodnie z przepisami i zasadami organizacji takich stref powinny być zasadniczo skrzyżowania równorzędne. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie takich skrzyżowań są właśnie ronda. Przedmiotowe skrzyżowanie ul. 3 Maja i Wyszyńskiego posiada wystarczająco dużą tarczę aby takie mini rondo wyznaczyć - twierdzi.

Jest sporo miast, które można wymieniać jako przykłady ośrodków kładących nacisk na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w obszarze śródmieścia. W Gnieźnie także powstały małe ronda w rejonie centrum, ale bardziej chodziło w nich o uregulowanie układu drogowego i "przy okazji" spowolniono ruch. Przykładem są skrzyżowania ul. Kilińskiego i Grzybowo, dalej u zbiegu Rybnej, Świętokrzyskiej i Żuławy czy ul. mini rondo przy ul. Jeziornej oraz Słomianka. Te rozwiązania zrealizowano jednak już ponad 8 lat temu. Od tego czasu bardziej skupiono się na usprawnieniu ruchu samochodowego, chociażby w rejonie dworca oraz wydzieleniu ruchu rowerowego, co napotyka wciąż opory.

- Warto nadmienić, że z uwagi na konieczność ponoszenia kosztów energii elektrycznej oraz konserwacji i utrzymania sygnalizacji, które znikłyby po jej likwidacji, taka zmiana byłaby również uzasadniona ekonomicznie - dodaje Szymon Zieliński. Wskazuje iż całe rondo mogłoby powstać z elementów prefabrykowanych, które są tańsze w wykonaniu, ale równie trwałe. Do tego pojawiłoby się oznakowanie poziome i znaki pionowe. Jak stwierdził, koszty wykonania tego pomysłu mogą się zwrócić po kilku latach w obliczu tego, jaki wydatek jest ponoszony na utrzymanie sygnalizacji świetlnej tj. jej konserwację i energię elektryczną. 

W odpowiedzi, jaką przekazał mieszkańcowi Powiatowy Zarząd Dróg czytamy m.in., że w rejonie tego skrzyżowania nie planuje się żadnych prac w najbliższym czasie. - Bieżąca sytuacja finansowa Powiatu w tym Powiatowego Zarządu Dróg jest bardzo trudna i uniemożliwia realizację nie tylko inwestycji drogowych ale także wielu innych zadań w zakresie prawidłowego utrzymania dróg zarówno na terenie miasta Gniezna jak i gmin naszego powiatu - czytamy w odpowiedzi z PZD.

Odpowiedź PZD brzmi dość nietypowo w obliczu zadania, przed którym stoi zarządca drogi zaledwie kilkaset metrów dalej, także przy ul. 3 Maja. To tam. przed szpitalem, za ponad pół miliona złotych wykonane mają zostać prace związane z urządzeniem istniejącego skweru. Komentarz w takiej sytuacji ciśnie się sam na usta, zwłaszcza iż cała ul. 3 Maja, szeroka tak, jak droga tranzytowa sprzed pół wieku, od dawna prosi się o koncepcję uregulowania na całej swojej szerokości. 
 

9 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec2 wtorek, 24 maja 2022 21:59 napisane przez Mieszkaniec2

  Po taniości??Nie wiem czy ktoś orientuje się ile kosztowało wytyczenie plastikowego ronda przy wrzesińskiej.A małe ronduchna nie są tak bezpieczne jakby się wydawało. Każdy na nim wpycha się jakby miał pierwszeństwo,a każdy z nich ma też znak ustąp pierwszeństwa. Dróg dla rowerów zaś mamy fatalnie mało,a wciąż ciśnie się na ekologię.Pod tym względem podoba mi się np. Inowrocław. Nie mówiąc już o jakości naszych chodników...(porażka)

 • Link do komentarza mieszkaniec1 czwartek, 19 maja 2022 00:40 napisane przez mieszkaniec1

  I niech przez takie rondo jeżdżą autobusy MPK. skończmy z tą miniaturyzacją. Jeśli robić ronda to przynajmniej przyzwoitej wielkości.

 • Link do komentarza Marek środa, 18 maja 2022 22:09 napisane przez Marek

  Ja bym się z tym rondem tak nie spieszył. Na działce po dawnej stacji benzynowej prawdopodobnie powstanie galeria handlowa ze sklepem spożywczym ALDI. Ilość samochodów w tym miejscu diametralnie się wtedy zwiększy. Więcej też będzie w tym miejscu pieszych, chcących bezpiecznie przejść przez ulicę. Rondo im bezpieczeństwa nie zapewni. A zielone światło na przejściu dla pieszych - tak. Pozostawmy wobec tego to skrzyżowanie tak jak jest.

 • Link do komentarza Anna środa, 18 maja 2022 15:37 napisane przez Anna

  RATUNKU!!! Tam są światła... kto nie potrafi przejechać tego miejsca? Nie ma korków ani zagrożenia... Na S5 za Castoramą tam jest problem z wyjazdem na trase

 • Link do komentarza avalon wtorek, 17 maja 2022 21:50 napisane przez avalon

  Jestem logistykiem i popieram tą propozycję.
  Podobnie ronda tylko dużo większe powinny powstać na skrzyżowaniach Roosevelta-Żwirki i Wiguru, Sobieskiego oraz Poznańska - Kłeckoska.

 • Link do komentarza takie coś wtorek, 17 maja 2022 14:57 napisane przez takie coś

  Warto pamiętać o tirach poruszających się ul. Dąbrówki. Ostatnio, w sobotę armia USA przejeżdżała ul. Wawrzyńca. Więc ...

 • Link do komentarza kierowca wtorek, 17 maja 2022 14:53 napisane przez kierowca

  Pomysł ok. Riposta ze skwerkiem również.

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 17 maja 2022 14:47 napisane przez rowerzysta

  Jak nie ma pieniędzy to można pójść po taniości i zrobić plastikowe rondo jak miało to miejsce na ul. Wrzesińskiej. Nawet może to być dobry pomysł ponieważ w przypadku nie sprawdzenia się tej koncepcji będzie można opracować jej inną wersję bez ponoszenia wielkich kosztów.

 • Link do komentarza Radek wtorek, 17 maja 2022 13:37 napisane przez Radek

  Ma rację.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane