Jesteś tutaj:Gospodarka Ponad 9 mln złotych za modernizację budynku I LO i poradni
środa, 11 maja 2022 14:05

Ponad 9 mln złotych za modernizację budynku I LO i poradni

 

Kwota w przetargu o 2 mln złotych większa, ale z decyzją o realizacji w celu podtrzymania dofinansowania. Powiat Gnieźnieński rozpoczyna lub kontynuuje szereg inwestycji w posiadaną infrastrukturę edukacyjną i społeczną.

Będzie to najdroższa inwestycja, realizowana przez Starostwo w tym roku. Otrzymane w ub. roku dofinansowanie z Polskiego Ładu na zadanie "Poprawa efektywności energetycznej budynków oświatowych Powiatu Gnieźnieńskiego", wynosi 4 mln 455 tys. złotych, a na całość zabezpieczono kwotę 6 mln 927 tys. złotych. Do ogłoszonego przetargu wystartowała tylko jedna firma, która złożyła ofertę na 9 mln 177 tys. złotych. W ramach zadania Zakład Ogólnobudowlany GRINBUD ma wykonać dokumentację projektowa wraz z wykonaniem robót budowlanych, polegających na modernizacji elewacji, wymianie stolarki okiennej oraz szklanych fasad, a także termomodernizacji dachu I LO.

- Od wielu lat jest mowa o tym, że budynek I Liceum Ogólnokształcącego jest ogrodzony i nie można wszędzie go obejść, ponieważ spadająca elewacja powoduje zagrożenie dla osób przebywających tam. Dlatego będziemy do tej modernizacji podchodzili - przekazała wicestarosta Anna Jung. Umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie.

Dodatkowo w powyższej kwocie mieści się także modernizacja budynku dawnego pogotowia przy ul. Wyszyńskiego, który zamieniony został jakiś czas temu na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W tym miejscu przeprowadzonych ma zostać szereg zadań, dostosowujących dalej obiekt do potrzeb tej placówki, włącznie z wykonaniem dojazdu do ul. Sienkiewicza i odgrodzeniem od nieruchomości, na której stoi dawna przychodnia. 

To nie wszystkie inwestycje, które realizować będzie Powiat Gnieźnieński. - Samo przeprowadzenie przetargu w ramach pieniędzy, którymi dysponują samorządy, samo w sobie jest sukcesem - przyznaje starosta Piotr Gruszczyński, odnosząc się do kwestii wzrostu cen na rynku budowlanym.

Kolejnym zadaniem, które realizowane będzie w tym roku, jest modernizacja budynku przy ul. Sienkiewicza 12 (dawny budynek B Policji). Obecnie w części wyremontowanych pomieszczeń mieści się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ale tym razem ma zostać wykonane docieplenie budynku, wymiana okien oraz dobudowa windy zewnętrznej. Całość wyceniona została na kwotę 1 mln 149 tys. złotych, a w przetargu dwie złożone oferty przekroczyły wartość 1 mln 800 tys. złotych.

Wśród zadań, które nie zostały przewidziane w tegorocznym budżecie, jest naprawa dachów na placówkach oświatowych przy ul. Gdańskiej i Cieszkowskiego, które uszkodziła wichura. Koszt łączny obu zadań wynosi przeszło 380 tys. złotych. 

Trwają także prace nad projektem "Świat", obejmujący budowę stacji meteorologicznych na terenie gmin powiatu gnieźnieńskiego. Koszt tej inwestycji wynosi 2,5 mln złotych z dofinansowaniem 1 mln 400 tys. złotych. 

Ponadto Zespół Szkół Ekonomicznych ma doczekać się termomodernizacji. Powiat Gnieźnieński otrzymał informację z Banku Gospodarstwa Krajowego o przygotowaniu wstępnej promesy na udzielenie pożyczki w ramach projektu Jessica2.

Dodatkowo Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego poinformował o wnioskach złożonych o dofinansowanie lub oczekujących na weryfikację w związku z zadaniami planowanymi do realizacji w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski. Obecnie w placówce trwają prace m.in. związane z dostosowaniem pomieszczeń do uruchomienia Oddziału Neurologicznego oraz Oddziału Leczenia Udarów, które mają zostać przejęte ze szpitala "Dziekanka". Ten projekt realizowany jest za kwotę 250 tys. złotych. 

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza doradca piątek, 13 maja 2022 14:45 napisane przez doradca

  MAREK, twoje filozofie są wzięte z księżyca. Pojęcia o niczym nie masz, a wypowiadasz się niczym gnieźnieński omnibus. Jest wiosna, idź na spacer, tobie świeże powietrze naprawdę się przyda dla przewietrzenia głowy.

 • Link do komentarza MAREK piątek, 13 maja 2022 07:23 napisane przez MAREK

  Zarzą Powiatu powinien sobie na główną siedzibę porządnie wyremontować zabytkowy budynek po dawnej przychodni zdrowia przy ulicy Dąbrówki./ Wyszyńskiego. Fasada tego budynku jest widoczna z całej długości ulicy 3 Maja. A że jest PIĘKNA to chyba nikt nie bedzie negował
  Siedzibą Starosty całego POWIATU powinien być okazały stary budynek a nie jakieś szklane pudełko !!

 • Link do komentarza Sli czwartek, 12 maja 2022 18:39 napisane przez Sli

  A co z pozostałymi liceami w Gnieźnie? Czy one nie potrzebują inwestycji?

 • Link do komentarza URZEDNIK środa, 11 maja 2022 19:47 napisane przez URZEDNIK

  Szkoda, że ze pracownicy mają głodowe pensje w starostwie. Pan pokoje zarastają brudem. Byle do końca kadencji. Po nas nawet potop. Ale godnymi pensjami pracowników i czystymi pokojami nie można pochwalić się na konferencji. Za chwilę wszyscy odejdą że starostwa to ciekawe kim te inwestycje będziecie robić.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane