Jesteś tutaj:Gospodarka Ponad dwa razy droższa oferta na przebudowę targowiska przy ul. Wyszyńskiego
środa, 20 kwietnia 2022 13:14

Ponad dwa razy droższa oferta na przebudowę targowiska przy ul. Wyszyńskiego

 
Ponad dwa razy droższa oferta na przebudowę targowiska przy ul. Wyszyńskiego źródło: dokumentacja przetargowa

Tylko jedna oferta wpłynęła do przetargu, jaki został ogłoszony w ramach planu przebudowy targowiska przy ul. Wyszyńskiego. Jest ona ponad dwa razy droższa od zakładanej kwoty.

Dokładnie rok temu w Urzędzie Miejskim zaprezentowano zamysł przekształcenia placu targowego przy ul. Wyszyńskiego. W zasadzie przez ostatnie 30 lat nie zmienił swojego charakteru i wyglądu poza niektórymi kioskami, w których sprzedawane są towary. 

W kwietniu 2021 roku zaprezentowano wizualizację, jak ma zostać przebudowane to miejsce - zamiast straganów spod blaszanych dachów pojawić się ma duży, murowany obiekt handlowy z parkingiem. 

Kilka tygodni temu ogłoszono przetarg na wykonanie zadania typu "zaprojektuj i wybuduj". Obejmuje ono zagospodarowanie całej nieruchomości, w tym budowę obiektu o długości około 45 metrów  (wzdłuż ulicy) i szerokości 20 metrów. W środku przewidziano ulokowanie 22 boksów handlowych, a także toalety i zaplecze socjalne. Całość ma przypominać swoim charakterem zamknięty pasaż, znajdujący się na os. Jagiellońskim. 

Już po ogłoszeniu pomysłu wiosną 2021 roku pojawiły się głosy w różnych miejscach iż tego typu obiekt nie jest w tym miejscu już potrzebny. Uwagę zwraca się na problemy z najmem, jakie obecnie napotyka chociażby samo targowisko przy ul. Warszawskiej, a także mały pasaż przy ul. Roosevelta, gdzie część lokali świeci pustkami. Samo przedsięwzięcie również odłożono w czasie - początkowo planowano wyłonienie wykonawcy pod koniec 2021 roku.

Na ogłoszony przez Urząd Miejski przetarg typu "zaprojektuj i wybuduj" odpowiedziała tylko jedna firma, która przedstawiła swoją ofertę. Wynosi ona 7 mln 863 tys. złotych, podczas gdy Miasto na ten cel zabezpieczyło... 3 mln 500 tys. złotych. Oznacza to, że przetarg najprawdopodobniej zostanie odwołany. 

Wygląda na to, że całe założenie oddala się w realizacji. Zwłaszcza, że bardzo łatwo jest wykalkulować iż średnio cena jednego boksu handlowego w nowym obiekcie wynosiłaby przeszło 357 tys. złotych, co byłoby dość karkołomnym przeinwestowaniem w sytuacji, kiedy nie wiadomo czy udałoby się znaleźć stałych najemców i jednocześnie stworzyć zainteresowanie tym miejscem wśród mieszkańców. Dowodem, że to ostatnie jest problemem w tym rejonie, świadczą także puste lokale w kamienicach po przeciwnej stronie ulicy.

źródło: dokumentacja przetargowa

7 komentarzy

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT czwartek, 21 kwietnia 2022 10:04 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Nie ma co "papugować " Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Targowisko pod dachem na Winiarach ma zupełnie inne umiejscowienie. Na
  Winiarach ruch pieszych jest przez całe 10 godzin. W miejscu przy ulicy Wyszyńskiego ruch ewentualnych klientów jest niewielki. To bedzie chybiona inwestycja Miasta Gniezna i chybione dzierżawy ewentualnych najemców boksów sprzedażowych

 • Link do komentarza Mariusz czwartek, 21 kwietnia 2022 07:46 napisane przez Mariusz

  Kto w ogóle na tym targu robi zakupy? Nie pamiętam, żebym tam cokolwiek i kiedykolwiek kupował. Na targowisku przy Warszawskiej bywam, ale tutaj to chyba nic interesującego

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT czwartek, 21 kwietnia 2022 07:39 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Już kilka razy to pisałem. W ty miejscu powinien być miejski , piętrowy parking buforowy. Na tym parkingu powwiny się zatrzymywac WSZYSTKIE SAMOCHODY OSOBOWE JADACE W KIERUNKU CENTRUM. Nawet te samochody dojeżdżające do centrum od strony ulicy 3 Maja powinny być na ten parking kierowane ( ze skrzyzowania ulicy 3 Maja z ulicą ks.prymasa Wyszyńskiego). Z tego parkingu do centrum powinny jeździć wyłacznie darmowe, małe autobusiki elektryczne. A kto nie chce jechać autobusikiem to powinien mieć mozliwość dojazdu do centrum rowerem miejskim bądz hulajnogą elektryczną. Centrum Gniezna powinno być całkowicie zamkniete dla pojazdów spalinowych ! to powinna być strefa CZYSTEGO POWIETRZA !

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 20 kwietnia 2022 23:32 napisane przez rowerzysta

  Uważam, że targowisko powinno zostać w obecnej formie, jeżeli kogoś boli ewentualny "nieład od strony ulicy to można postawić np małą architekturę w formie płotu po to, żeby targowisko działało w obecnej formie i było tanio wynajmowane. Jak najemcy będą mieli płacić kokosy to wybiorą puste sklepy w centrum. Należy pamiętać, że targowisko to często inkubator dla przedsiębiorców"

 • Link do komentarza samanael środa, 20 kwietnia 2022 22:23 napisane przez samanael

  Pogadać z developerem, nich doda do tego z dwa piętra mieszkań, super lokalizacja, może jak doda trzecie piętro to powstaną parkingi podziemne i budynek wkomponuje się w okolice bez kosztów dla miasta

 • Link do komentarza Dwuteownik środa, 20 kwietnia 2022 20:44 napisane przez Dwuteownik

  Jak już tak przeliczamy to nawet za 3,5 miliona wychodzi jakoś 150 tysięcy za stoisko. Taniej byłoby postawić tańszy obiekt kontenerowy i go ładnie wykończyć zamiast stawiać coś takiego trudnego do zagospodarowania w przypadku falstartu, który go może czekać. Zaprawdę bogate mamy miasto.

 • Link do komentarza pytacz środa, 20 kwietnia 2022 16:49 napisane przez pytacz

  Co przejeżdżam koło tego targowiska to nikogo tam w zasadzie nie ma. Dla kogo więc zamierzają budować taką halę? Ktoś w ogóle robił rozeznanie rynkowe, analizy potrzeb czy znowu jest to jakieś widzimisię Słońca Gniezna?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane