Jesteś tutaj:Gospodarka Problemy z przebudową ul. Wolności: „sprawa skończy się w sądzie”
piątek, 25 marca 2022 10:03

Problemy z przebudową ul. Wolności: „sprawa skończy się w sądzie”

 

Wniosek wykonawcy nie został jeszcze rozpatrzony, ale urzędnicy mają codziennie kontrolować przebieg prac. Tymczasem kwestia pierwszego, wykonanego, ale jeszcze nie oddanego etapu, jest już kwestią sporną.

Kilka dni temu informowaliśmy, że wykonawca prac na ul. Wolności złożył wniosek o wydłużenie terminu prac. Pierwotnie był on wyznaczony na 29 kwietnia br., ale widząc obecny stan wykonania, można nabrać więcej niż tylko trochę wątpliwości, że zadanie nie zostanie ukończone w najbliższych tygodniach. W realizacji znajduje się bowiem wciąż drugi i trzeci etap, a czwarty nie został jeszcze ruszony.

Temat ponownie wybrzmiał na posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, gdzie radni wypytali wiceprezydenta Jarosława Grobelnego o ww. kwestię. - Ulica Wolności miała zakończyć się do 29 kwietnia, jest wniosek wykonawcy o przedłużenie realizacji umowy, wskazanie terminów kiedy były kolizje i kiedy ze względów na warunki atmosferyczne roboty musiały być wstrzymane. Analizujemy to i wtedy będziemy wiedzieli - mówił wiceprezydent, odnosząc się do tematu ewentualnego terminu zakończenia prac.

Jak później dodał, jego zdaniem cała ulica mogłaby zostać wykonana w pół roku, gdyby istniała dobra organizacja pracy. Sama realizacja jednak miała przerosnąć wykonawcę: - Jesteśmy tam codziennie, osobiście jestem tam codziennie, próbujemy wskazywać wykonawcy pewne możliwości działania, usprawnienia na budowie, ale niestety problem jest jeden - organizacyjny. Na dzień dzisiejszy życzyłoby się, żeby te roboty były prowadzone do godziny 19, na wysłużonym dniu pracy, w soboty, co oczywiście znacznie by przyspieszyło, bo nie ukrywam, że po dość mocnym spięciu z wykonawcą, które poczyniłem gdzieś na początku tego miesiąca, sytuacja się nieco poprawiła i generalnie nie ma przestojów jeśli chodzi o cały tok robót. Oczywiście chciałoby się szybciej, ale nikt nie zmusi wykonawcy do tego, by pracował na wydłużonym dniu czy w soboty - to jest kwestia wykonawcy - stwierdził.

Niestety, już teraz zastrzeżenia budzi nie tylko kwestia postępu prac, ale i pierwszego etapu, który jeszcze nie został odebrany, ale jest dopuszczony do ruchu. Jeszcze w 2021 roku informowaliśmy m.in. o krzywo wykonanych studzienkach kanalizacyjnych, które zostały następnie... obłożone ozdobną betonową kostką. To nie wszystko, bowiem uwagi budzą także nierówności ułożonej nawierzchni asfaltowej: - Jeśli chodzi o pierwszy etap, postanowiliśmy nie toczyć sporu na dzisiaj, odcinek jest nieodebrany, czyli warstwa ścieralna do której mamy zastrzeżenia nie została odebrana, bo nie ukrywam, że ta sprawa skończy się w sądzie. Wykonawca uważa, że jest OK, my uważamy, że nie jest. Dzisiaj wchodzenie w spór z tego powodu, czyli zrywanie umowy z tego powodu, że nie jesteśmy zadowoleni z warstwy ścieralnej byłoby nieodpowiedzialne z wielu powodów - przyznał Jarosław Grobelny. To samo dotyczy potencjalnych kar, które zostały zawarte w umowie - ich nałożenie będzie możliwe dopiero po ukończeniu inwestycji.

10 komentarzy

 • Link do komentarza bzyk czwartek, 31 marca 2022 16:24 napisane przez bzyk

  Znając życie, projekt sobie a rzeczywistość sobie. Za błędy projektowe inwestor nie odpowiada. Wykonawca jak wziął robotę to niech sobie radzi. Takie jest podejście urzędników do inwestycji.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 28 marca 2022 17:35 napisane przez wilk

  Grobelny coś wspomniał o dobrej czy złej organizacji pracy ?????? Ale jaja zacytuje klasyczkę z partii oszustów.....a co powie o organizacji pracy naszego miejskiego ZARZĄDU DRÓG,gdzie na ulicach miasta PEŁNO DZIUR i do dziś nikt ich nawet NIE połata !!!! To się nazywa nadzór gospodarski co !!! To tak jest jak w mieście są ruskie rządy,nic nie potrafią dobrze wykonać te komusze wydmuszki !! Mieszkańcy NIGDY już na nich nie głosować,czas przegonić to towarzystwo wzajemnej adoracji z GNIEZNA !!

 • Link do komentarza Kiniu poniedziałek, 28 marca 2022 12:34 napisane przez Kiniu

  Panie Grobelny zapraszam do codziennej pracy fizycznej po 12 godzin 6 dni w tygodniu. Za wasze błędy i nieudolność pokutuje teraz całe miasto. Już na samym początku było widać że wykonawca ma problemy a wy dalej brnęliście w ślepy zaułek z tym wykonawcą. Osoby w magistracie ślepi i pozamykani dla ludzi i są efekty. A czym nas teraz magistrat uraczy remontem Witkowskiej, rozbudową łącznika Witkowska Wrzesińska no i nieszczęsna Wolności. Czyli armagedon komunikacyjny w jednym miejscu.!!!

 • Link do komentarza Bolo niedziela, 27 marca 2022 22:31 napisane przez Bolo

  ObywateluRP sądzę, że jak urzędnicy dostaną nadgodziny to chętnie sobie dorobią nawet w soboty.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 27 marca 2022 15:26 napisane przez mieszkaniec

  Już widzę, jak urzędnikom będzie się chciało iść z tym do sądu. Szanse na odszkodowanie żadne, a drogę i tak trzeba poprawić - zrobią to za kolejne miliony z budżetu, tj. z podatków. Albo zostawią, tak jak jest, czyli byle jak. Przyzwyczaili do tego mieszkańców - przykładów jest sporo.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 27 marca 2022 11:09 napisane przez mieszkaniec

  Szanowni Państwo. Wykonawca powinien skorzystać z możliwości tzw. potrąceń z tytułu wady wykonanego elementu budowlanego. To po pierwsze, po drugie dopóki nie zmieni się kryterium wyborowe na przetargach przy zamówieniach publicznych - czyli najniższa cena- to zawsze tak będzie. Po trzecie wykonawca tez nie miał łatwo, nie zapominajmy że trafił na szaleństwo cenowe związane z pandemią i ul. Wolności czyli działanie na takiej skomplikowanej i starej infrastrukturze jest bardzo uciążliwe. Z doświadczenia wiem, że nic się nie zgadza w inwentaryzacji podziemnej a z reguły każda posesja to osobny problem do rozwiązania. Pytanie tylko dlaczego przy tej inwestycji nie wzięto pod uwagę jedynej porzuconej sieci - oświetlenia drogowego...? w końcu będziemy mieli "piękną drogę", chodniki, ścieżkę rowerową - ze starymi 30-sto letnimi słupami i starym oświetleniem. wstyd. To miasto naprawdę potrzebuje teraz włodarzy którzy skupią się na drogach i chodnikach a nie na skwerkach i parkach. tragedia....

 • Link do komentarza Mieszkaniec winiar niedziela, 27 marca 2022 03:10 napisane przez Mieszkaniec winiar

  Kto to wykonuje? Czy była to najtańsza oferta?

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 25 marca 2022 22:02 napisane przez Mieszkaniec

  Panowie urzędnicy. Dopiero na 3 etapie prac łaskawie raczycie kontrolować wykonawcę i robicie z tego wielki szum. Przecież to jest komedia ten cały remont od samego początku. Ja się pytam kto z UM jest odpowiedzialny za kontrolę i realizację tej inwestycji. Ta firma już źle wyglądała na początku co sygnalizowali mieszkańcy ulicy Wolności. Teraz poprzez niedopilnowanie całego projektu powinni przedsiębiorcy z tej ulicy iść do sądu z pozwami przeciwko miastu.

 • Link do komentarza budowlaniec piątek, 25 marca 2022 15:34 napisane przez budowlaniec

  A może oni kładą jakiś szlachetny asfalt?:-)

 • Link do komentarza Obywatel RP piątek, 25 marca 2022 14:10 napisane przez Obywatel RP

  Nie bronie wykonawcy ale większość urzędników nie ma nawet bladego pojęcia o budowie, a po drugie jeśli urzędnicy chcą by wydłużyć dnien pracy to proponuję aby urzędy były czynne w dni robocze po 12 godzin a w soboty po 6 godz.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane