Jesteś tutaj:Gospodarka Przejazd kolejowy na Dalkach - najpierw finansowanie, potem działania
wtorek, 08 lutego 2022 07:44

Przejazd kolejowy na Dalkach - najpierw finansowanie, potem działania

 

Lata mijają, a w sprawie powstania nowej przeprawy przez tory w rejonie Dalek wciąż nie wiele się dzieje - przynajmniej tak mogą stwierdzić mieszkańcy pokonujący tutejszy przejazd. Oficjalnie trwają różne rozmowy, ale wszystko rozchodzi się o finanse.

Kilka dni temu informowaliśmy, że w rejonie os. Dalki do 2025 roku ma powstać nowy przystanek kolejowy przy torach do Poznania. Oficjalnie poinformowali o tym przedstawiciele PKP PLK oraz Miasta, a samo przedsięwzięcie zostało wpisane do tzw. programu przystankowego. 

Zakłada się, że inwestycja może powstać na wysokości kotłowni PEC. Podczas rozmowy z przedstawicielami obu stron zastrzeżono jednak, że to też może być uzależnione od tego, co dalej będzie z przejazdem kolejowym na ul. Gajowej. W tej sprawie informacje są już bardziej skromne, choć pozwalają przypuszczać, że "jakieś" działania trwają. 

- To rozwiązanie bezkolizyjnego skrzyżowania jest tam bardzo trudne i kosztowne ze względu na podmokły teren i możliwość praktycznie pójścia tylko górą, bo dołem ze względu na bagna i podmokły teren będzie to trudne. Na pewno w programie jest teraz przystanek, a kwestia połączenia tego jest w perspektywie rozmów z Urzędem Marszałkowskim - przyznał Andrzej Skarbiński z poznańskiego oddziału PKP PLK, mając na myśli ewentualne wykonanie w tym samym czasie zarówno przystanku, jak i nowej przeprawy.

- Rozpatrujemy kolejne warianty i kolejne wersje. Będziemy aplikowali, jeśli pojawią się tylko takie możliwości, wspólnie z przedsiębiorstwem kolejowym i zobaczymy wtedy, jakie rozwiązanie zostanie przyjęte. Wówczas będzie trzeba stworzyć pewnego rodzaju koncepcję, która odpowie na wiele pytań - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny.

Powstanie bezkolizyjnej przeprawy oznaczać będzie likwidację przejazdu na ul. Gajowej dla linii 353 (Gniezno - Poznań) - także dla osób pieszych. 

W 2018 roku Starostwo Powiatowe zaprezentowało trzy warianty powstania nowej przeprawy, z których każda budziła kontrowersje. Mieszkańcy osiedla Dalki nie chcieli zupełnego odcięcia od ul. Dalkoskiej, a ci ze Skiereszewa - ruchu w rejonie ich osiedla. Dodatkowo Miasto zaprezentowało swoją koncepcję powstania tunelu pod nasypem przy ul. Dalkoskiej (na wysokości ul. Strumykowej) i dojazdu do ul. Gajowej po drugiej stronie torowiska. W zasadzie każda z propozycji ma swoje zalety, jak i wady, które mogą nie pogodzić wszystkich stron. Czy teraz znaleziono jakieś rozwiązanie?

- Być może da się to połączyć. Trudno jest na dziś rozmawiać o rozwiązaniach, bo na ten temat muszą wypowiedzieć się konstruktorzy. Mamy pewien pomysł, który pogodziłby wszystkich, ale pytanie techniczne - czy jest on do zrealizowania. Ponieważ na dziś nie ma informacji o finansowaniu, to trudno podejmować nam działania. Wiadomo, że jest to działanie nie tylko samego Miasta, ale też Powiatu, zainteresowanych samorządów. Gdyby udałoby się aplikować do programu kolejowego czy rządowego, będzie wiadomo na co możemy sobie pozwolić. To rozwiązanie może kosztować od kilkudziesięciu do nawet 100 mln złotych, zależnie od tego jaka opcja zostanie przyjęta - przyznał Jarosław Grobelny. 

Andrzej Skarbiński dodał: - O szczegółach jeszcze jest za wcześnie, by mówić, bo najpierw muszą się odbyć konsultacje społeczne, ewentualnie ze wszystkimi jednostkami samorządowymi, włącznie z sąsiednimi gminami. Druga kwestia jest taka, że byłoby to w programie "zaprojektuj i wybuduj" i wtedy ten projektant musi przedstawić koncepcje rozwiązań i dopiero wtedy mówimy o szczegółach.  

5 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkanie środa, 09 lutego 2022 09:45 napisane przez Mieszkanie

  Kto z tego przystanku będzie korzystał jak 2 km dalej jest stacja z prawdziwego zdarzenia.
  Tylko hałas będzie dla mieszkańców okolicy i utrudnienia komunikacyjne dla kierowców.

  Są ważniejsze potrzeby miasta niż druga stacja w 70000 tys. mieście.

 • Link do komentarza Kierowca środa, 09 lutego 2022 05:22 napisane przez Kierowca

  Ja nie wiem kto jest odpowiedzialny za nadzór nad rogatkami ale powinien nauczyć się odczytywać czas na zegarku bo zamknąć rogatki to nie porblem gorzej, że między jednym a drugim pociągiem jest różnica 10 do 15 min a one nadal są zamknięte i tak jest co rano od6 do 6.15 zamknięte i później w ciągu dnia tak samo się dzieje

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 08 lutego 2022 23:58 napisane przez mieszkaniec

  Ad. Kolo, bo kolejni tzw. "gospodarze" miasta myśleli i nadal chyba tak jest, że myślą tylko o kolejnych wyborach, a nie myślą perspektywicznie o najbliższych co najmniej 30-40 latach. Błyskotki, świecidełka, ostatnio trochę zieleni - i tym się najbardziej zajmują władze miasta. Nawet brak reakcji na zabetonowanie skweru przy teatrze obciąża te władze najboleśniej. A chodniki i ulice , rozwiązanie ruchu w mieście itd. nadal nie są przedmiotem ich zainteresowania. Historia obejdzie się nimi tak, jak na to zasługują.

 • Link do komentarza Kolo wtorek, 08 lutego 2022 15:16 napisane przez Kolo

  Nie oficjalnie słyszałem, że PLK ma na to środki i tylko czekają. Bezkolizyjnych przejazd w tym miejscu powinien być priorytetem. Później można myśleć o przystanku. Miasto sprzedaje na cito działki na styk do drogi, a później jest problem bo nie ma miejsca.

 • Link do komentarza Obserwator wtorek, 08 lutego 2022 10:55 napisane przez Obserwator

  Drogę S5 kilka kilometrów robili przez bagniska kompletne,a wy tego kawałka bagienka nie umiecie zasypać ???a no tak miliony do kieszeni i nic nie robić...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane