Jesteś tutaj:Gospodarka W Gnieźnie do 2025 roku ma powstać nowy przystanek kolejowy
poniedziałek, 31 stycznia 2022 12:03

W Gnieźnie do 2025 roku ma powstać nowy przystanek kolejowy

 
W Gnieźnie do 2025 roku ma powstać nowy przystanek kolejowy źródło: Google Street View

To informacja, na którą może czekać wielu mieszkańców zachodniej części Gniezna. PKP PLK przymierza się do pobudowania przystanku kolejowego przy torach do Poznania.

Wczesną jesienią ub. roku poruszyliśmy temat, który od lat przewija się w kwestii rozwoju komunikacji zbiorowej, łączącej Gniezno z Poznaniem. Jest nią kwestia budowy przystanku kolejowego, który powstałby w rejonie Dalek lub Skiereszewa. Pozwoliłby on odciążyć główną stację w centrum zarówno z samych pasażerów, jak i samochodów stawianych na pobliskich parkingach. 

Początkowo, mimo ogłoszenia rządowego programu budowy przystanków kolejowych, Gniezno nie trafiło na tę listę. Znalazł się za to przystanek kolejowy w Białężycach pod Wrześnią, tuż obok fabryki samochodów, co pozwoli na zapewnienie komunikacji pracowników z tym zakładem. 

Teraz sytuacja się zmieniła - przystanek kolejowy ma powstać w rejonie Dalek i, jak twierdzą przedstawiciele spółki Polskie Linie Kolejowe, jest to perspektywa najbliższych kilku lat. - W tej chwili realizujemy trzy przystanki na terenie naszego zakładu, tj. Białężyce koło Volkswagena, Patrzyków i wydłużenie peronów w Słupcy. W Gnieźnie był wniosek samorządu o wpisanie do tego programu o wpisanie ul. Dalkoskiej i nie ukrywam, że udało się nam to zamieścić w perspektywie 2023 - 2025 i będzie to realizowane - powiedział Andrzej Skarbiński z poznańskiego oddziału PKP PLK.

W jakiej dokładnie lokalizacji miałby powstać nowy przystanek? Jak przekazali przedstawiciele władz miasta i PLK, wiele zależy od tego, czy inwestycja ograniczy się tylko do tego jednego zadania, czy połączona zostanie z ewentualną przebudową przejazdu kolejowego (o tej sprawie napiszemy wkrótce nieco więcej). - Lokalizacja przystanku mniej więcej rozpatrywana jest na wysokości PEC, starej kotłowni C-14, ale ostateczna lokalizacja będzie uzależniona od uwarunkowań, które zostaną przedstawione przez PKP PLK - dodał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Wstępny, szacunkowy koszt budowy nowego przystanku kolejowego, wynosi około 5 mln złotych. 

9 komentarzy

 • Link do komentarza Edyta i Czcibor czwartek, 03 lutego 2022 22:30 napisane przez Edyta i Czcibor

  Wiele razy, co rok, rozmawialiśmy o tym, i jest, stało się. :)

 • Link do komentarza malkontent wtorek, 01 lutego 2022 22:01 napisane przez malkontent

  Przecież przystanki mogą być co jeden kilometr. Komu to przeszkadza

 • Link do komentarza radkosky wtorek, 01 lutego 2022 21:22 napisane przez radkosky

  Na Winiarach to róbcie, a nie 500m od dworca PKP...

 • Link do komentarza logistyk wtorek, 01 lutego 2022 20:42 napisane przez logistyk

  Marek Dener myśli, jak za komuny. Teraz sa inne rozwiązania, mądrzejsi specjaliści, inne pieniądze. Inwestor myśląc o nowym przystanku wyraźnie podkreśla, ze chce rozładować tłok samochodowy przy dworcu głównym w Gnieźnie i to jest najważniejszym celem tego drugiego przystanku. A skoro tak, to na pewno jest zaplanowany duży parking w tym celu. Logistycznie to Pan Marek nie potrafi objąć tematu, jak również niejaki Jorg i Kierowca. którym marzą się natychmiast tunele i wiadukty. Może jeszcze postawić tam Pałac Kultury, panowie? Przestańcie pisać śmieszne komentarze!

 • Link do komentarza mateusz77 wtorek, 01 lutego 2022 13:21 napisane przez mateusz77

  A parking przemyśleli gdzieś? Z jednej strony Mnichowska, a z drugiej strony też jest zaplanowana droga wzdłuż torów. Ciekawe gdzie go zaprojektują.

 • Link do komentarza Marek Dener wtorek, 01 lutego 2022 11:24 napisane przez Marek Dener

  Sam przystanek nic nie da. Potrzebne będą też miejsca parkingowe. No i żeby miało to sens trzeba by uwzględnić kwestię tego jak ma wyglądać przejazd przez tory w tamtym rejonie. A czy to coś zmieni? Po prostu mieszkańcy części miasta zamiast dojechać na dworzec i tak korzystając z samochodu będą dojeżdżać tam. Zyska pewnie jedynie część Dalek i Skiereszewa, które będą miały najbliżej. Sama odległość przystanku od dworca kolejowego śmieszna. Pobudujmy takie co kilkaset metrów i pociąg nie będzie miał się gdzie rozpędzać. Nie do końca widzę sens tej inwestycji.

 • Link do komentarza Piotr poniedziałek, 31 stycznia 2022 20:28 napisane przez Piotr

  Nowa stacja kolejowa w Gnieźnie to wspaniały pomysł.

 • Link do komentarza Kierowca poniedziałek, 31 stycznia 2022 18:38 napisane przez Kierowca

  Tam trzeba przebudować całość. Zacząć od tuneli pod torami, a później szersze drogi i parkingi. Bez sensu robić coś do czego będą prowadzić wiejskie dróżki i przejazdy kolejowe.

 • Link do komentarza Jorg poniedziałek, 31 stycznia 2022 12:36 napisane przez Jorg

  Kolejne pieniądze wyrzucone . Tam powinien być wiadukt lub tunel!!!!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane