Jesteś tutaj:Gospodarka Przebudowa ul. Kłeckoskiej tylko w przypadku dofinansowania
wtorek, 21 grudnia 2021 10:23

Przebudowa ul. Kłeckoskiej tylko w przypadku dofinansowania

 
Przebudowa ul. Kłeckoskiej tylko w przypadku dofinansowania źródło: Google Street View

O podtrzymywanie wspólnych działań w celu doprowadzenia do kompleksowej przebudowy ul. Kłeckoskiej, apelują autorzy petycji, która była ostatnio opiniowana przez komisję. 

Od skrzyżowania z ul. Poznańską do ronda na węźle Kłecko, droga wojewódzka nr 190 przebiega na długości około 3,5 kilometra przez teren dwóch samorządów - Miasta Gniezna i Gminy Gniezno. O tym, jaki jest stan ul. Kłeckoskiej wie każdy, kto ma okazję z niej korzystać. Asfalt w wielu miejscach jest zdeformowany, a po opadach deszczu pojawia się wiele kałuż. O komforcie podróżowania nie mogą mówić rowerzyści, którzy jadąc jezdnią ryzykują "slalomem" po nierównościach, a na chodniku napotykają spore uskoki przy zjazdach na posesję. Los pieszych też jest różny, ale przynajmniej po jednej stronie mają możliwość bezpiecznej drogi dzięki chodnikowi. Mimo to, jak na drogę wjazdową do miasta od strony Kłecka i S5, ulica ta dobrą wizytówką nie jest. 

Petycję w sprawie ul. Kłeckoskiej (z podpisem ponad 300 mieszkańców) ostatnio opiniowano na Komisji skarg i petycji, działającej przy Radzie Miasta. Sprawa jest trudna o tyle, że inwestycji wymaga nie tylko sama droga. Konieczna jest także budowa lub przebudowa infrastruktury podziemnej - kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągu oraz być może przy tej okazji i pozostałych sieci. Koszty rosną więc znacząco i nie ograniczają się do frezowania i położenia asfaltowego dywaniku. Na tej inwestycji, a zwłaszcza kanalizacji, zależy gminie Gniezno, której tuż za granicą z miastem przybywa mieszkańców na nowych osiedlach. Sprawa jest jednak złożona - drogą zarządza Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, a kanalizacja podlega pod miejską spółkę Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Przedstawiciele Miasta widzą możliwości inwestowania, ale ta pierwsza instytucja póki co nie ma tego w planach. Powodem są inne priorytety drogowe w województwie oraz fakt, że spada na niego dodatkowo konieczność realizacji kanalizacji deszczowej.

Podczas posiedzenia komisji, wiceprezydent Jarosław Grobelny przyznał, że koszt inwestycji po stronie Miasta oraz Gminy, która partycypowałaby w zadaniu polegającym na budowie kanalizacji sanitarnej oraz wodociągu, wynosiłby około 18 mln złotych. Odtworzenie nawierzchni wraz z kanalizacją deszczową WZDW kosztowałoby około 16 mln złotych. Są to jednak ceny sprzed kilku miesięcy, a te w ostatnim czasie rosną.

Miasto Gniezno w sprawie tego przedsięwzięcia składało wniosek do Polskiego Ładu. Projekt nie zyskał uznania, choć nie podano powodów jego odrzucenia. Inna sprawa, że ul. Kłeckoską wrzucono do "jednego worka" razem z rejonem ul. Roosevelta, Kostrzewskiego, Wrzesińską, osiedlem Winiary Północ i okolicą Jeziora Jelonek, kształtując wniosek na poziomie 79 mln złotych. Patrząc na projekty, które zyskały uznanie w innych miastach regionu, trudno znaleźć podobny "misz masz". Miasto czeka na kolejny nabór w Polskim Ładzie, do którego chce również wystartować. Terminu jego ogłoszenia ciągle jednak nie widać, choć kilka dni temu zapowiadano, że nastąpi to przed grudniowymi świętami.

Inna sprawa, że już kilka miesięcy temu władze miasta stwierdziły, że dla ul. Kłeckoskiej nie ma nawet dokumentacji projektowej. Właśnie o to też teraz wnioskowali autorzy petycji - by zacząć nad nią pracę: - Jeżeli będziemy pewni, że dostaniemy środki, to wtedy oczywiście możemy niezwłocznie przystąpić do projektu i rozdzielić zadanie projektowe i wykonawcze. Wolimy tego typu inwestycje realizować w ten sposób na zasadzie, że najpierw zaprojektować, a potem znaleźć wykonawcę. Pamiętajmy o tym, że warunki i uzgodnienia są udzielane mniej więcej na dwa lata, a po tych dwóch latach powrócić do projektu. Jeśli zmienią się przepisy, a zmieniają się bardzo często, to właściwie całość jest do przeprojektowania. Wykonanie projektu kompleksowego, zawierającego przebudowę drogi i wszystkie media mogłoby być kosztowne, a po drugie mogłoby to nie zostać wykorzystane, bo nie mamy gwarancji na to, że pozyskamy środki finansowe na realizację tej inwestycji - mówił Jarosław Grobelny. Jak dodał, do tematu można też podejść ze strony finansowania inwestycji z budżetu miasta, ale wydatek byłby bardzo obciążający. Dlatego urzędnicy liczą na dofinansowanie. Gdyby to się udało teraz, inwestycja mogłaby zostać zrealizowana do 2024 roku. 

- Jestem pewna, że miasto i gmina działa, myśli i ma plany. Główną intencją wnioskodawców było, aby te działania były prowadzone wspólnie - przekazała Agnieszka Rzempała-Chmielewska, radna gminna, jedna z osób wnioskujących w petycji: - Miałam okazję rozmawiać z wicemarszałkiem Jankowiakiem, korzystając z pośrednictwa radnego powiatowego Jerzego Berlika i on wprost powiedział, że nie mają żadnych planów związanych z tą drogą na najbliższe dwa lata. Warunek postawili jeden, że tylko wyłącznie, gdyby samorządy były zdeterminowany do pewnych działań, to temat jest otwarty, aby podjąć temat kompleksowej modernizacji drogi. Dodała, że petycja ma służyć zaznaczeniu wagi problemu i wskazaniu konieczności przeprowadzenia tej inwestycji, która ma znaczenie dla mieszkańców tej części Gniezna oraz gminy. 

- My cały czas inwestycję uzależniamy od postawy Urzędu Marszałkowskiego i nie raz z wicemarszałkiem Jankowiakiem rozmawialiśmy i on z kolei uzależnia to od zrealizowania sieci kanalizacyjnej. Trochę tak jest, jakbyśmy się trzymali na ringu i pytali, kto odpuści. Biorąc pod uwagę najbliższą perspektywę finansową z kasy unijnej, to kluczowe jest pozyskanie pieniędzy z Polskiego Ładu, bo wtedy najprościej byłoby zrealizować tę inwestycję. Polski Ład nie mówi, że nie możemy zrealizować kanalizacji deszczowej, a ta jest o tyle istotna, że my podłączymy do niej bez pytania też boczne ulice, odwadniając je, bo to też stanowi dla nas problem - dodał Jarosław Grobelny. Dodał iż w przypadku otrzymania pieniędzy, planować można zacząć po 2022 roku, ponieważ budżety na ten rok są już zamknięte.

Radni petycję zaopiniowali pozytywnie. W końcu nie niesie ona za sobą żadnych skutków, bo władze miasta wykazały iż w tej sprawie razem z Urzędem Gminy Gniezno nie zasypują gruszek w popiele. Żaden z samorządów nie chce jednak pozwolić sobie na wydanie sporej ilości pieniędzy w sytuacji, kiedy te są dostępne w rządowym programie. Jeśli zostanie on ogłoszony jeszcze w tym miesiącu, to ul. Kłeckoska będzie do niego zgłoszona przez Miasto Gniezno. Wtedy za około 2-3 miesiące będzie wiadomo, czy zostanie ten projekt uwzględniony. Inaczej znak zapytania nad dalszym losem tej drogi tak prędko nie zniknie.

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 23 grudnia 2021 08:55 napisane przez Koryfeusz

  Jarosław, za to ta twoja PO to nie chce ludziom wyremontować Kłeckoskiej, a ludzie z tej ulicy jeszcze ich popierają. Przy następnych wyborach niech pamiętają przez kogo od 2009 roku nic się tam nie dzieje.

 • Link do komentarza Jarosław wtorek, 21 grudnia 2021 16:21 napisane przez Jarosław

  Czy ten gnieźnieński lud spisiał już kompletnie? Naprawdę przyklaskujecie poczynaniom tej żarłocznej partii? Nie widzicie jej cynicznej gęby?

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski wtorek, 21 grudnia 2021 12:07 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Obciąć wydatki na wybiegi dla psów i króliki.A pieniądze się znajdą.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 21 grudnia 2021 11:59 napisane przez mieszkaniec

  Jeżeli dla każdej kolejnej władzy ważniejsze są króliki i inne świecidełka niż poważne potraktowanie choćby tylko infrastruktury miejskiej, to w tym Gnieźnie nigdy nie będzie żadnego ładu i porządku. A winnymi są także ci mieszkańcy, którzy ślepo głosują na takich przedstawicieli, którzy serwują nam niepotrzebne bibeloty zamiast tego, co jest w pierwszym rzędzie potrzebne i niezbędne dla funkcjonowania miasta. No, ale za świecidełka prosty lud ich wybiera, a np. kanalizacja i inne inwestycje są mało lukratywne. No i w dodatku, gdy władza bardziej zajęta jest stanowiskiem partyjnym, niż dolą mieszkańców, to jest, jak jest. Kłeckoska jest w fatalnym stanie. A w jakim stanie są ulice miejskie, np. Dąbrówki? A chodniki? Szkoda w ogóle czasu na pisanie. Taka władza, jaki wygląd choćby tylko centrum.

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 21 grudnia 2021 11:43 napisane przez Koryfeusz

  PO jest zajęta walką o TVN, a nie zajmuje się ważnymi sprawami. Rządzą w Urzędzie Marszałkowskim od wielu lat i w sprawie Kłeckoskiej od tylu lat nic nie zrobili. O planach przebudowy to ja już słyszałem w 2009 roku, ale to nie nastąpiło. Za to Platforma to by nasze głosy chciała, ale żeby w tej sprawie pokazać skuteczność to już nie dają rady. Dziwię się mieszkańcom tego rejonu, którzy głosują na PO.

 • Link do komentarza Marcin 11 wtorek, 21 grudnia 2021 11:15 napisane przez Marcin 11

  Idąc chodnikiem po obu stronach w deszczowy dzień można nie źle oberwać

 • Link do komentarza Jupii wtorek, 21 grudnia 2021 10:57 napisane przez Jupii

  Za to będą wybiegi do psów...

 • Link do komentarza kierowca wtorek, 21 grudnia 2021 10:54 napisane przez kierowca

  Mateuszek rozdaje na prawo i lewo pieniądze uczciwych podatników, a na drogi nie ma ?
  By the way . Nasze miasto buduje ścieżki, a nie drogi. Budując dzisiaj drogę jednopasmową jako wyjazdową z centrum to trochę śmieszne. Ruch jest coraz większy. Trzeba myśleć przyszłościowo. Tylko ronda i szerokie drogi coś usprawnią.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane