Jesteś tutaj:Gospodarka Miasto próbuje zablokować możliwość budowy wieżowca
czwartek, 04 listopada 2021 13:09

Miasto próbuje zablokować możliwość budowy wieżowca

 

W związku z zamierzeniami inwestora, który chciałby wybudować wieżowiec na os. Orła Białego, Miasto postanowiło na wniosek jednego z radnych podjąć się opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wracamy do sprawy inwestycji, która może powstać na terenie dawnej Panoramy u zbiegu ul. Gdańskiej i Orcholskiej. Wobec tej nieruchomości przez kilka miesięcy prowadzone było postępowanie o wydanie warunków zabudowy pod możliwość pobudowania nowego wieżowca. Wniosek o wydanie WZ był konieczny, ponieważ w zasadzie większość osiedli na Winiarach nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ostateczna decyzja Urzędu Miejskiego była negatywna, a w uzasadnieniu wskazywano kilka aspektów, w tym przede wszystkim kwestię komunikacji oraz miejsc parkingowych.

Z naszych informacji wynika, że inwestor nie zamierza składać broni, ale teraz Miasto próbuje go ubiec, podejmując uchwałę o podjęciu prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Taki krok pozwala na zablokowanie wydawania kolejnych "wuzetek" na czas procedowania MPZP, która z reguły trwa przynajmniej 9 miesięcy. Podobne działania podjęto swojego czasu na os. Pustachowa, gdzie jeden z deweloperów planował budowę budynku wielorodzinnego wśród zabudowy jednorodzinnej. Podjęcie prac nad MPZP wstrzymało tę możliwość i obecnie taka inwestycja nie jest już możliwa.

Podczas czwartkowej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, wiceprezydent Jarosław Grobelny przyznał, że wniosek o rozpoczęcie prac nad planem zagospodarowania na os. Orła Białego złożył radny Zdzisław Kujawa, a przy tym prezes Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ta ostatnia instytucja również występowała przeciwko budowie wieżowca, zgłaszając swoje uwagi kilka miesięcy temu. 

- Zaproponował, że jeśli pojawiają się różne propozycje tego, co chcieliby inwestorzy zrealizować, żeby objąć ten teren miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i to uporządkować. Wziąć pod uwagę wszystkie elementy, nie tylko to, co literalnie można tutaj postawić, czyli patrząc na ciągłość funkcji i inne parametry związane z wydaniem warunkiem zabudowy, tak bezdusznie dopuścić 11-piętrowy wieżowiec, bo tak można tu przyjąć, aby popatrzeć na cały ład przestrzenny tego osiedla, możliwości komunikacyjne i uporządkowanie wszystkich elementów - stwierdził Jarosław Grobelny. Radny Paweł Kamiński zapytał, czy to podjęcie uchwały ma ścisły związek z tym, co się pojawiło w mediach w ostatnim czasie dotyczącym konkretnie planów budowy wieżowca. Wiceprezydent odparł iż jest to drugie procedowanie WZ dla tego terenu, a poprzedni przypadek miał miejsce kilka lat temu, ale wówczas był inny inwestor, który jednak zrezygnował ze swoich planów. - Zakładamy, że za chwilę pojawi się kolejny wniosek i chodzi o to, żebyśmy tutaj nie wracali do problemów podnoszonych przez mieszkańców, tylko byśmy to w sposób kompleksowy przeanalizowali - stwierdził Jarosław Grobelny. Dodał, że obecnie charakter wydawania warunków zabudowy jest "bezduszny", bo nie bierze pod uwagę aspektu opinii społecznej. Wskazał też, że plan zagospodarowania przestrzennego ma odpowiedzieć na pytanie, jak poprawić komunikację na tym osiedlu. Na to Paweł Kamiński stwierdził iż na ten problem trzeba było reagować kilka lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały o możliwości budowy wieżowca. 

Radny Zdzisław Kujawa przyznał iż jego decyzja o rozpoczęciu prac nad planem dla os. Orła Białego była motywowana m.in. właśnie możliwością budowy wieżowca, ale nie tylko: - Jak jeszcze architektem miejskim był pan Tadeusz Pełeszuk, za moich czasów jakieś dwadzieścia parę lat temu, jak ja jako prezes spółdzielni próbowałem na terenie os. Orła Białego zlokalizować jeden punkt gastronomiczny czy sklepik, to pan Pełeszuk powiedział, że nie, to osiedle jest już zabudowane i tam nie można prowadzić żadnych innych inwestycji, a osiedle jest zrealizowane w pełni. Teraz, jeżeli pojawia się coś takiego, jak apartamentowiec na 11 pięter, to ma prawo denerwować mieszkańców i powodować niezadowolenie - stwierdził. 

Ostatecznie za pozytywną opinią dla tej uchwały byli wszyscy radni biorący udział w posiedzeniu. Po jej przegłosowaniu na sesji Rady Miasta rozpoczną się prace nad planem zagospodarowania przestrzennego. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Orzeł poniedziałek, 08 listopada 2021 05:54 napisane przez Orzeł

  Ten wieżowiec to chory pomysł. Każdy który zniweczy te plany otrzyma mój głos w wyborach.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 07 listopada 2021 23:54 napisane przez mieszkaniec

  Ad. inwestor - nikt nikomu nie podkłada nóg, a prawdziwy inwestor nie będzie zachowywał się niezgodnie z techniką budowlaną a przede wszystkim urbanistyczną. Osiedle Winiary jest zakończone i nie ma powodu, by w niewielkie działeczki wpychać kolejne wieżowce. Prawdziwy inwestor bierze pod uwagę opinie mieszkańców osiedla, zatem nie zaczyna robót od konfliktu z wszystkimi naokoło. Niech prawdziwy i rzetelny inwestor inwestuje swoje środki w miejsca, które sa dostępne i które na pewno przyniosą mu godziwy zysk. A co do planu, no cóż prawdziwy inwestor powinien wiedzieć, ze dla tej części osiedla nie ma planu i w tym cały ambaras, ze chciał on wykorzystać tę lukę i pobudować blokowisko na innych zasadach. Jak widać, jednak rozpoczęcie planu uniemożliwi jemu jakiekolwiek posunięcia w tym zakresie i wątpię, czy zechce on ze swoimi środkami czekać na bliżej nieokreślony termin i wynik planu.

 • Link do komentarza inwestor sobota, 06 listopada 2021 22:42 napisane przez inwestor

  No i widzicie Państwo na czym polega polityka w Gnieźnie ? Na podkładaniu nóg tym, którzy mają pieniądze. Tym, którzy chcieli by nasze miasto rozwijać i upiększać. A nogę podkłada zwykły ( niezwykły) Urzędnik miejski w bardzo perfidny sposób. Wyszukując zgodnie z potrzebą przewodniczącego Rady Miasta pana Zdzisława Kujawy przepis prawny w postaci kolejnego rozpoczęcia prac nad planem zagospodarowania przestrzennego osiedla Orła Białego. A ja się pytam po co robić nowy plan dla osiedla, które już dawno istnieje ? Kończąc . Jak nie będzie wieżowca w miejscu Panoramy to i nie będzie nowej, szerszej ulicy Orcholskiej.

 • Link do komentarza Lolek piątek, 05 listopada 2021 10:54 napisane przez Lolek

  Jakaś dziwna ta sprawa. Wszyscy radni i inni nagle są tacy dla mieszkańców. Dlaczego podobnie nie postąpiono na ul. Konopnickiej ? Tam również na całej długości od samego stadionu aż się prosi o tereny zielone i większy parking dla kibiców.

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 04 listopada 2021 20:38 napisane przez urzędas

  Salomonowe wyjście, ale dobrze, ze i tak. Gdyby nadal w urzędzie pracował pan inż. Hernes, to nie doszłoby do takich sytuacji, bo pamiętam, gdy ktoś z inwestorów chciał dobudować na osiedlu Tysiąclecia czwarte piętra na blokach trzypiętrowych, to bardzo się temu przeciwstawił uzasadniając to rzetelnie wszelkimi uwarunkowaniami wynikającymi z założeń urbanistycznych, których nie da się wymienić w krótkim komentarzu. Między innymi mowa była o tzw. przewietrzaniu osiedla, o sprawach nasłoneczniania, o miejscach parkingowych, i o wielu innych aspektach burzących dotychczasowy porządek osiedla.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 04 listopada 2021 18:20 napisane przez avalon

  Dlaczego w Gnieźnie można obecnie budować maksymalnie do 3 pieter z parterem? Ta patologia na Orłą Białego gdzie deweloper próbuje na maleńkiej działce na skarpie budować 10 piętrowy budynek jest między innymi wynikiem uchwalania przez ostatnie 20 lat planów umożliwiających wyłącznie niską zabudowę.

 • Link do komentarza Lolo czwartek, 04 listopada 2021 15:32 napisane przez Lolo

  Brawo Pan Prezydent! Brawo radni. Drużyna Budasza jak i sam Budasza mają mój głos w najbliższych wyborach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane