Jesteś tutaj:Gospodarka W Lesie Miejskim trwa wycinka pod budowę drogi
środa, 27 października 2021 13:47

W Lesie Miejskim trwa wycinka pod budowę drogi

 

Trwają prace związane z wycinką drzew, które znajdują się na przebiegu planowanej drogi - ma ona połączyć ul. Wrzesińską z ul. Witkowską.

Zgodnie z założeniami umowy, która została podpisana pod koniec września br., zbliża się moment rozpoczęcia budowy nowej szosy, która połączy drogę wojewódzką nr 260 z drogą krajową nr 15.

Inwestycja, której koszt wyniesie 21,9 mln złotych, poprowadzona zostanie od rejonu skrzyżowania z ul. Wrzesińskiej ul. Graniczną przez Las Miejski i południową krawędź osiedla Pławnik w kierunku Lasu Jelonek. Po drodze znajdą się skrzyżowania z ul. Grunwaldzką i Sosnową, droga bisowa stanowiąca także ścieżkę dla rowerów oraz niezbędna infrastruktura.

Na terenie Lasu Miejskiego, szczególnie w rejonie ul. Grunwaldzkiej oraz Wrzesińskiej, widać już pierwsze efekty podjętych robót, związanych z wycinką drzewostanu. Na terenie objętym pracami obowiązuje zakaz wstępu - póki co do połowy listopada. Tylko części drzew nie było już w miejscu planowanej drogi - po nawałnicy w 2017 roku. 

Zgodnie z opinią środowiskową, dołączoną do dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji, na przebiegu drogi wyciętych ma zostać prawie tysiąc drzew. Najwięcej prac wiązanych z tym zadaniem jest w rejonie ul. Wrzesińskiej (gdzie powstanie rondo nieco odsunięte na wschód od obecnego przebiegu drogi krajowej), a także w miejscu planowanych skrzyżowań z ul. Grunwaldzką i Sosnową. 

Sama inwestycja o długości 2,2 kilometra realizowana będzie przez spółkę COLAS Polska i ma zostać ukończona do listopada 2022 roku. Inwestorem jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich wespół z Miastem Gnieznem. 

 

16 komentarzy

 • Link do komentarza wilk sobota, 06 listopada 2021 00:46 napisane przez wilk

  Gdyby NATURA chciała to by w lesie droga powstała........posłużę się tutaj pięknym i jakże.... mądrym cytatem pewnej pani z jakże mądrej i "propolskiej "partyjki zwanej z pozoru obywatelska !!

 • Link do komentarza ubek czwartek, 04 listopada 2021 08:10 napisane przez ubek

  oczywiście Batman - pis i po to jedna sitwa, która się nawzajem nie potrafi rozliczyć z tego co robi, a obaj rozpieprzają nawzajem kraj. Za komuny w partii też były różne frakcje, które się ścierały, ale tam ówczesna telewizja i prasa nie pokazywała tego z oczywistych powodów. Teraz działa to inaczcej, na szkodę społeczeństwa, które nawzajem dzielą.

 • Link do komentarza Batman środa, 03 listopada 2021 19:31 napisane przez Batman

  Jak by drogi nie zrobili było by ze nic nie robią ze godzinami w korku się stoi.Idźcie ludzie po rozum.
  Bardzo dobrze ze wycinają większa korzyść ta droga niż parę drzew,a jak wam tak zal drzew to weźcie sobie na działce posadź,a jak nie masz działki to idź latem do lasu i podlej z baniaka kilka drzewek aby nie uschły tylko rosły i nie wyrzucaj śmieci gdzie popadnie.
  Ludzi taką aferę robicie jak by 100 ha lasu wycinali pod tę inwestycje.
  Następna sprawa dziwna PO jak było u władzy krzyczeliście komuniści teraz PIS u władzy i też komuniści to co wszędzie komuniści i każdy ?

 • Link do komentarza wilk wtorek, 02 listopada 2021 19:00 napisane przez wilk

  Ludzie wybraliście komunę w Gnieźnie to teraz macie !!! A gdzie są u nas jakieś protesty ekologów,zielonych,czerwonych,tęczowych czy inne takie gnioty SA TAKIE w naszym mieście ????????Nie ma na tej trasie wycinki jakiś żabek,myszek,chrząszczy ????? Postkomuna zwana drużyną betonuje miasto,a teraz wycina stary las pod miastem,który w tym miejscu istnieje od dawna!! AHA tzw. ekoterroryści siedzą cicho,bo to .....swoi wycinają ??????????

 • Link do komentarza Aleksandra poniedziałek, 01 listopada 2021 20:28 napisane przez Aleksandra

  Skandal!!! No ale jak ludzie siedzą cicho i nic nie robią to władze lasy wycinają.
  Ludzie czas wyjść z domów i głośno się sprzeciwić!!! Jednen, drugi, trzeci protest i przejrzą na oczy Ci na najwyższych stanowiskach.

 • Link do komentarza Kajetan niedziela, 31 października 2021 08:18 napisane przez Kajetan

  Chory pomysł Pokemonow zamiast połączyć drogi w Zelazkowie Ciepielów lub zrobić łącznik przez nową ulicę Wolności to wycinaja las ,i znowu ktoś zarobi na drewnie....

 • Link do komentarza zxcv piątek, 29 października 2021 19:34 napisane przez zxcv

  Tą Sosnową mogliby zrobić przynajmniej do tych wodociągów. Przecież ten odcinek z tych koślawych płyt betonowych jest jak na jakimś poligonie , te płyty są jak żywcem wyjęte z jakiego PGR-u z czasów głębokiego PRL-u, do tego tam na tych płytach jest tak wąsko że mijając się samochody muszą zjeżdżać niemal w krzaki bo miejsca na szerokość jest tylko dla jednego samochodu. Normalnie wstyd za tą ulicę, zresztą jak można to coś nazywać ulicą ?

 • Link do komentarza avalon piątek, 29 października 2021 12:04 napisane przez avalon

  @rowerzysta - prawdopodobnie planują przebudować Sosnową i Grunwaldzką na bardzo krótkich odcinkach w pobliżu nowej szosy w lesie (to co zaznaczone na czerwono). Ewentualne połączenie nowej szosy z miastem (Grunwaldzką i Sosnową) nie należy już do WZDWi być może kiedyś wykona miasto.

 • Link do komentarza olo czwartek, 28 października 2021 21:21 napisane przez olo

  Ciekawe czy jak rozjeżdżą jeszcze Sosnową transportem z materiałami do budowy drogi czy potem ją naprawią... już teraz jest tragedia wiec ciekawe co będzie potem.... Co do pomysłu budowy drogi w lesie to jest słaby pomysł... nazwanie jej obwodnicą to duża przesada...

 • Link do komentarza lovelas czwartek, 28 października 2021 13:16 napisane przez lovelas

  Jest git @rowerzysta. Dobrze, że w planach nie było przeprawy promowej lub mostu. A mogły, uwierz...

 • Link do komentarza sio_partia czwartek, 28 października 2021 10:52 napisane przez sio_partia

  Był plan na drogę łączącą, był w planie zagospodarowania od lat to nie patrząc na to pobudowali się tam ludkowie. A potem zaczęli lamentować i protestować, że droga ma być. Blokowali plany budowy to znaleziono inna lokalizację. Czyli za to, że wycinany jest las można podziękować tym protestującym ludkom.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 28 października 2021 05:58 napisane przez Gnieźnianin

  Ogromnie mi szkoda tych drzew i jedynego dotychczas lasu na terenie Gniezna, który był dostępny dla wszystkich. Teraz powstanie droga o wątpliwej przydatności za ogromne pieniądze

 • Link do komentarza Aleksandra środa, 27 października 2021 19:33 napisane przez Aleksandra

  Powinno się to nazwać nie wycinką a rzeźnią!!! Za chwilę to lasy znikną... A tyle pieprzą o eko i jak ważne jest powietrze jest ale tutaj władzom nie przeszkadza...
  Do czego to doszło żeby lasy wycinać!!!!!

 • Link do komentarza Ana środa, 27 października 2021 19:32 napisane przez Ana

  Zabrano tereny spacerowe mieszkańcom . Niszczy się świadomie najbardziej bezbronny zasób przyrody. Cyt. Jedno pokolenie drzew jest pielęgnowane przez pięć, a czasem nawet więcej pokoleń leśników dlatego powstało przysłowie „Nie było nas - był las, nie będzie nas - będzie las.... Będzie ? Już nie. Jak zwykle super przemyślane decyzje UM i pewnie Grobelnego . W tym miejscu o każdej porze dnia można spotkać dużo saren, jeleni a nawet widziano tam łosia. Żal...., decyzja byle jaka, na szybko a gdzie są animalsi? Czy zostaną zabezpieczone te tereny, by zwierzyna nie ginęła na drodze a co z kierowcami? Czy to jest przemyślana decyzja? Może by tak za jednym zamachem uporządkować te okaleczone tereny szczątkowego lasu dla mieszkańców Osiedla Pławnik. Może by tak bliżej coś o tym projekcie napisać, by nie było jak zwykle . Odniesienie do otwartego wiaduktu , pseudoronda Olimpijczyków na skrzyżowaniu Witkowskiej z Wrzesińską i nieczynnych schodów . Zróbcie chociaż raz coś na 100 procent, bo to co się dzieje to już przekracza ludzkie wyobrażenie i oczywiście świadczy o włodarzach .

 • Link do komentarza Kiniu środa, 27 października 2021 19:04 napisane przez Kiniu

  Znane polskie przyszłowie brzmi: “Nie było nas był las, nie będzie nas będzie las” – ale dziś mija się ono z prawdą. 1000 drzew żeby pobudować drogę. Wytnijmy resztę i pobudujmy betonowe osiedle. !!!

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 27 października 2021 16:02 napisane przez rowerzysta

  Czy ktoś może wyjaśnić jak należy rozumieć "początek i koniec przebudowy ulic Grunwaldzkiej i Sosnowej" zaznaczony na tym planie ? Czy należy rozumieć że to tylko dotyczy fragmentów tych ulic w bezpośredniej bliskości skrzyżowań tych ulic z nową drogą ? Jeżeli tak ma być to jaki sens z tym skrzyżowaniem i kawałkiem zrobienia ulicy w samym środku lasu gdzie nadal będzie ulica gruntowa , albo w przypadku zrobienia tylko fragmentu ulicy Sosnowej która w dalszym jej ciągu i tak nie nadaje się do jazdy z uwagi na jej fatalny stan.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane