Jesteś tutaj:Gospodarka Wmurowano akt erekcyjny pod nowy obiekt edukacyjny
piątek, 22 października 2021 13:13

Wmurowano akt erekcyjny pod nowy obiekt edukacyjny

 

Budowa już trwa, a już pod koniec 2022 roku Stolica eXperymentu ma zostać oficjalnie uruchomiona. Dzisiaj dokonano niezbędnej "formalności", jaką było wmurowanie aktu erekcyjnego.

Nowy obiekt edukacyjny, który powstaje na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Słowackiego w Gnieźnie, będzie nowatorskim projektem w skali Gniezna i regionu. W ramach inwestycji powstanie budynek, który będzie dysponować salami z nowoczesnym sprzętem technologicznym, służącym kształceniu dzieci i młodzieży. Docelowo jego założeniem jest promowanie szkolnictwa zawodowego wśród najmłodszych.

Interaktywne centrum edukacyjne powstaje przy wsparciu Miasta, Powiatu, Fundacji Velux oraz dofinansowania na kwotę 8 mln złotych. Koszt całej inwestycji ma wynieść około 12 mln złotych, a jego realizacja ma się zakończyć pod koniec 2022 roku.

- Kilka lat temu fundacja zdecydowała się zmienić swoją strategię i rozpoczęła wspieranie projektów dotyczących szkolnictwa zawodowego. W całej Europie, w tym w Polsce, brakuje ludzi, którzy są zainteresowani pracą w zawodach technicznych. W tym czasie zwróciło się do nas Miasto Gniezno z bardzo ciekawym projektem. To, co zainteresowało fundację, to po pierwsze to, że łączy różne grupy - władze, które są zainteresowane to uruchomić, ale będzie to dla mieszkańców, dzieci od przedszkoli, przez szkoły podstawowe oraz nauczycieli, a być może i turystów odwiedzających Gniezno, który nie będą kojarzyli Gniezna z pierwszą stolicą, ale ze Stolicą eXperymentu. Jesteśmy przekonani, że będzie to milowy krok w rozwoju miasta również pod kątem młodych ludzi, którzy będą mogli w tych zawodach technicznych zainteresować się nauką, fizyką, chemią i potem w tych zawodach pracować - mówiła Lidia Mikołajczyk-Gmur z Fundacji Velux.

- Obiekt będzie o kubaturze ok. 1100 metrów, będzie w nim 7 laboratoriów. Obiekt będzie dwukondygnacyjny, będzie laboratorium robotyki I stopnia dla najmłodszych dzieci, II stopnia dla młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów, będzie laboratorium kształtu i druku 3D, laboratorium multimediów i wirtualnej rzeczywistości oraz laboratorium, które będzie poświęcone robotom przemysłowym i automatyce - mówił Paweł Jagielski, członek zarządu spółki Stolica eXperymentu. 

Po przedstawieniu założeń projektu przez pomysłodawców oraz realizatorów idei, a także możliwości technicznych jednego z robotów, dokonano uroczystego podpisania aktu erekcyjnego. Tuż po tym wszyscy udali się na teren budowy, gdzie symbolicznie wmurowali tubę, a następnie umieścili w ścianie budynku. 

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Bolo sobota, 23 października 2021 15:26 napisane przez Bolo

    Drogi Maro to też praca. Lepiej zadaj pytanie jaki byłby wzrost gospodarczy gdyby ludzie nie pracowali na czarno? Samo PKB nie jest wyznacznikiem dobrobytu dla zwykłych ludzi. Proszę przeczytać definicję PKB.

  • Link do komentarza Maro piątek, 22 października 2021 14:43 napisane przez Maro

    Gdyby Ci wszyscy co są na zbiorowym zdjęciu w tym czasie co je robiono uczciwie pracowali, o ile by wzrosło PKB Polski? O ile by wzrosły przychody Miasta Gniezna i Polski z tytułu pobranych podatków od ich wynagrodzeń ? Ale oni nie pracują tylko .........

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane