Jesteś tutaj:Gospodarka Mieszkańcy przeciwko kolejnym farmom fotowoltaicznym
czwartek, 16 września 2021 20:12

Mieszkańcy przeciwko kolejnym farmom fotowoltaicznym

 

Grupa mieszkańców Woli Skorzęckiej oraz pobliskich wsi sprzeciwia się wydawaniu kolejnych decyzji, które umożliwiają budowanie elektrowni fotowoltaicznych w ich okolicy.

Na ręce starosty oraz włodarzy gmin Niechanowo oraz Gniezno trafiło pismo, które w swojej treści jest protestem przeciwko powstawaniu kolejnych farm fotowoltaicznych na polach w okolicy Woli Skorzęckiej oraz innych wsi, m.in. Osińca i Szczytnik Duchownych. Pod jego treścią podpisało się prawie 170 osób - mieszkańców tej okolicy.

W najbliższym czasie w naszym regionie planowana jest realizacja kilku kolejnych elektrowni o różnej mocy i powierzchni. Autorzy protestu wskazują jednak na konkretne lokalizacje:

 • Kędzierzyn, gmina Niechanowo – 4MW
 • Wola Skorzęcka, gmina Gniezno - 14MW
 • Osiniec, gmina Gniezno – 8MW
 • Kędzierzyn, gmina Niechanowo – 180MW

W uzasadnieniu do swojego protestu mieszkańcy wskazują na konkretne przesłanki, które ich zdaniem stoją przeciw planowanym przedsięwzięciom. - Wybudowanie wyżej wymienionych inwestycji narusza art.61 ust.1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Powstanie takich instalacji narusza zasady ładu przestrzennego i koliduje z sąsiadującą zabudową. W obecnym stanie prawnym, farmy fotowoltaiczne o tak dużej powierzchni zaliczane są do zabudowy przemysłowej. Przedstawianie tych farm fotowoltaicznych jako urządzeń infrastruktury technicznej, nie wymagającej zachowania zasad dobrosąsiedzkich, jest sprzeczne z prawem - informują, wskazując tu na jedno z orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Na dzień dzisiejszy w naszej okolicy są już zbudowane farmy fotowoltaiczne we wsi Wola Skorzęcka oraz w Szczytnikach Duchownych. Prócz tego w trakcie budowy jest farma fotowoltaiczna tuż przy boisku szkolnym Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Szczytnikach Duchownych - czytamy w proteście, gdzie dalej dodano: - Realizacja kolejnych planowanych inwestycji spowoduje otoczenie naszych domów panelami fotowoltaicznymi praktycznie z każdej strony

Jak dalej dodają sygnatariusze pisma, plan zagospodarowania przestrzennego wokół ich wsi i z nią sąsiadujących stanowi obszar rolniczy oraz przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną. - Na przestrzeni ostatnich lat wiele rodzin tutaj zbudowało swoje domy i ten trend trwa nadal. Wielu mieszkańców przekształca tereny rolne pod zabudowę jednorodzinną i w przypadku zrealizowaniu tych inwestycji wartość działek budowlanych drastycznie spadnie.

Dalej autorzy protestu sprzeciwiają się kolejnym farmom, wskazując m.in. na „brak dostępnych badań naukowych, których celem jest określenie negatywnego wpływu elektrowni fotowoltaicznej w szczególności pola elektromagnetycznego na zdrowie i życie ludzkie (dzieci!), zwierząt domowych i gospodarskich w perspektywie kilkudziesięciu lat”, „uciążliwość wibroakustyczną urządzeń przetwarzających energię słoneczną w energię elektryczną”, „wytwarzanie przez elektrownię elektrycznego „hałasu” czyli brudna elektryczność, pole magnetyczne wytwarzane przez prąd doziemny oraz mikrofale, które mogą wywoływać nudności, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, rozdrażnienie, zaburzenia widzenia i słyszenia”, oraz inne uciążliwości wynikające z powstawania takich instalacji, także wskazując na zagrożenie pożarowe, naruszenie korytarzy ekologicznych i powstanie barier w istniejącym ekosystemie dla dzikich zwierząt. Ponadto dodano iż dojdzie do naruszenia walorów krajobrazowych okolicy: - Przez te długie lata zamiast piękna przyrody i krajobrazu wizytówką naszej gminy będą ogromne szklano-blaszane powierzchnie.

Jak dalej dodają autorzy protestu: - Nie jesteśmy wrogami „czystej'” energii, wielu z nas posiada w swoich gospodarstwach panele fotowoltaiczne lub solarne. Protestujemy tylko przeciwko skali przemysłowej tych inwestycji, ponieważ takie farmy powinny być lokowane na terenach słabo zaludnionych, przemysłowych, a nie w bezpośrednim sąsiedztwie wciąż rozwijających się wiosek naszej gminy.

28 komentarzy

 • Link do komentarza Tomasz wtorek, 05 lipca 2022 08:06 napisane przez Tomasz

  Mamy przecież swojego prawnika od fotowoltaiki mec. Mateusza Stefańskiego, ktoś tu też wcześniej już o nim pisał. On przecież pisze te umowy dzierżawy, opiniuje, udziela porad, uczestniczy w postępowaniach itd. więc z tymi sprawami to trzeba do niego po prostu przyjść. Z tego co wiem to pomaga i rolnikom i tym firmom co budują farmy, więc zna temat z każdej strony.

 • Link do komentarza Dr Manhattan środa, 22 września 2021 21:27 napisane przez Dr Manhattan

  Witam ponownie.

  @czytelnik
  To czy owa skórka nie jest warta wyprawki zależy przede wszystkim od tego jak wygląda umowa dzierżawy. Są firmy, które konstruują umowy w taki sposób aby zabezpieczyć tylko własne interesy, ale są też takie których umowy nie tylko zabezpieczają interesy wydzierżawiającego, a nawet pozwalają na wprowadzenie zmian.
  Każdy rolnik chcący wydzierżawić ziemię pod taką inwestycje powinien skontaktować się z prawnikiem bo kruczków jest wiele.
  Jeśli ziemia ma rodzić to dlaczego nikt nie sprzeciwia się przekształcaniu jej na działki budowlane których w tamtej okolicy powstają tysiące?
  Od razu zaznaczę, że dla mnie to nic złego, ale nie można iść tylko tą drogą i przekształcić wszystkiego na działki.

  @lovelas
  Drogi Panie Lovelas .
  Lepiej nie mieć argumentów, niż mieć tak bzdurne jak w tej petycji. I skoro milczenie jest złotem to po co dodajesz kolejny bezsensowny przykład z oddziaływaniem odblasku paneli na ptactwo.
  Chodzi Ci pewnie o ten, że światło odbite od paneli powoduje dezorientacje u ptaków, zakłóca ich migracje, a nawet mylą je z taflą wody i próbują na nich lądować.
  Te argumenty zostały już obalone przez wiele decyzji środowiskowych dotyczących farm fotowoltaicznych. Decyzji środowiskowych wydanych przez uprawnione do tego urzędy, bo ja mógłbym co najwyżej zaproponować Ci zamurowanie okien w mieszkaniu, bo ptaki pomylą szyby z wodą i wpadną do środka.

  A i polecam wszystkim zainteresowanym zapoznać się z wydanym dzisiaj przez Urząd Gminy Niechanowo oświadczeniem w tej sprawie.

  Pozdrawiam wszystkich serdecznie i do usłyszenia.
  Dr Manhattan.

 • Link do komentarza szperacz środa, 22 września 2021 11:55 napisane przez szperacz

  Rolnikom ku rozwadze. Mogą stracić i pola i pieniądze. A mądrale niech się przestaną mądrować, bo znają się na tych nowych technologiach jak wilki na gwiazdach! Niech się rolnicy nie dadzą wmanewrować, i czytają wszystkie doniesienia na ten temat. To im się oczy może otworzą. https://gadzetomania.pl/62784,fotowoltaika-bedzie-wylaczana-ryzyko-bylo-znane-od-lat

 • Link do komentarza KS środa, 22 września 2021 11:20 napisane przez KS

  Widzę, że niektórzy nie odróżniają fotowoltaiki na dachu od farmy fotowoltaicznej. Jedno nie jest równe drugiemu. Wilk to przykład typowego foliarza, który w nowoczesności widzi spiski, a problem emocjonalny gasi pisaniem wykrzykników. A jak ci powiem, że jednym z inwestorów w tę fotowoltaikę z protestu jest instytucja kościelna? Ciekawa sprawa, co nie?

  PS. Zobaczymy jak przyjdą rachunki za prąd w przyszłym roku - będzie zabawniej. Ja w tym miesiącu zapłacę tylko 26 złotych dzięki instalacji na dachu.

 • Link do komentarza Pisiak wtorek, 21 września 2021 21:45 napisane przez Pisiak

  A Ziemia jest płaska i szczepionki szkodzą. To wiedzą ludzie od miliarda !!! lat

 • Link do komentarza pytajnik wtorek, 21 września 2021 15:46 napisane przez pytajnik

  Zachód pozbywa się starych wiatraków i przywozi je do Polski. No to będziemy mieli także kolejny złom. Może nie przechodzony, ale problem, co z tym barachłem zrobić po latach zużycia. No i jak wejdą nowe technologie, to co, te baterie gdzie zutylizują? Będą może wywozić na księżyc?

 • Link do komentarza wilk wtorek, 21 września 2021 15:09 napisane przez wilk

  Też twierdzę,że cała ta fotowoltaika to bzdury na resorach dla ogłupiania społeczeństwa !! Wymyślili ją bogatsi od nas i wciskają kity o klimacie,jak ta nie opierzona małolata GRETA ze Szwecji,dziś już pewnie dorosła i....zniknęła !!! Cykl klimatu zmienia się co kilkadziesiąt lat,to jest udowodnione i nikt tego nie zmieni,bo tak jest od początku Ziemi,a człowiek dziś ma mały wpływ na to !!!! KORYFEUSZ ma świętą rację !!!!!! A pomyślał ktoś gdzie będzie się składowało zużyte lub zepsute baterie słoneczne,bo chyba nie są wieczne ????? Mam nadzieję,że Polska nie będzie takim....śmietnikiem !!!

 • Link do komentarza dumny foliarz i szur wtorek, 21 września 2021 13:55 napisane przez dumny foliarz i szur

  Miejmy nadzieję, że wszyscy pójdą po rozum do głowy i nie pozwolą na taką paranoję. Mieszkańcy nie chcieli masztu na Piekarach to im postawili, bo ktoś na szybko zmienił przepisy. ZObaczycie, że mimo tego oporu na trwałe zaśmiecą tą elektroniką pola i za 20 lat będzie problem gdzie to składować, bo nie każdy wie, że panele nie podlegają w znacznej części żadnej obróbce jako odpad.

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 20 września 2021 19:06 napisane przez senior

  Absolutnie zgadzam się z panem Koryfeuszem we wszystkich zdaniach. oczywiście, ze tzw. efekt cieplarniany to mydlenie oczu i rozmiękanie mózgu krajom mniej zamożnym, których chce się uzależnić od potentatów zasobnych w inne źródła ciepła. Zmiany klimatu są cykliczne od początku świata i żadne spaliny nie są temu winne. Oczywiście, że są one powodem, zatruwania środowiska w wielu miastach, ale nie stratosfery! A te wiatraki i fotowolteika to bajka dla niedojrzałych dzieci. Efekt cieplarniany bywał przed wiekami i będzie się powtarzał, o ile wcześniej nie skończy się życie na naszej planecie. A, ze się skończy, to chyba nikt zdrowo myślący nie ma wątpliwości.

 • Link do komentarza energetyk poniedziałek, 20 września 2021 14:48 napisane przez energetyk

  @Koryfeusz - twój nick świadczy o twojej pysze.Widać,że niesłusznie się uważasz za najmądrzejszego człowieka na Ziemi.

 • Link do komentarza lovelas poniedziałek, 20 września 2021 13:10 napisane przez lovelas

  @Dr Manhatan

  Po pierwsze daj lokalizację zamieszkania. Postawię Ci ekologiczną spalarnię truchła zwierzęcego. To raz.

  Dwa. Z panelami jest jak z e-paierosami. Za krótko, aby stwiedzić co i jak...Gadasz, że gadają głupoty a sam nie masz argumentów. A powiedz jak wpływa odblasków paneli ma na ptactwo w zakrsie orientacji przestrzennej? Wiesz? Nie!
  Milczenie jest złotem...

 • Link do komentarza tomek poniedziałek, 20 września 2021 11:23 napisane przez tomek

  podpisałbym ten protets gdybym był mieszkańcem tej okolicy

 • Link do komentarza Filip niedziela, 19 września 2021 20:59 napisane przez Filip

  ciemnogród. Brak elementarnej wiedzy z fizyki.

 • Link do komentarza Koryfeusz niedziela, 19 września 2021 11:31 napisane przez Koryfeusz

  Ta cała fotowoltaika to bzdura jakaś. Prawdziwy prąd jest produkowany w elektrowniach, albo węglowych, albo atomowych, albo tych na ropę czy wodę. Taka fotowoltaika wcale dużo prądu nie wyprodukuje. Mało tego, nikt z okolicznych mieszkańców nie będzie miał przez to tańszego prądu, ani też właściciel gruntów pod tą instalację. Prąd zaś drożeje, bo pseudoeksperci straszą efektem cieplarnianym i dążą do tego, aby zamykać kopalnie. Nie ma czegoś takiego jak efekt cieplarniany, są zwykłe zmiany klimatu. Węgiel i ropa zaś to dobre materiały, aby pozyskiwać energię elektryczną. Mamy duże złoża węgla i trzeba z nich korzystać, ponadto można też tworzyć węgiel syntetyczny. To dostarcza dużo energii. Wskazane jest też zbudowanie elektrowni atomowej i to niejednej, ale kilku. Takie elektrownie to jest tańsza energia, a nie jakaś tam fotowoltaika.

 • Link do komentarza czytelnik sobota, 18 września 2021 23:07 napisane przez czytelnik

  Panie Manhatanie, bez tej ironii. Ludziom obiecują dzisiaj złote góry, a jak przyjdzie co do czego, to wychodzi jedna wielka lipa. Na ogół od hektara jest te 12 tysięcy rocznie, ale jak odjąć wszystkie składki, podatki i fakt, że nie można tej ziemi sprzedać przez prawie pół wieku, to skórka nie warta wyprawki. A prawdziwy rolnik kocha ziemię i nigdy nie pozwoli, by ona przestała rodzić. Natomiast lata tej fotowolteiki spowodują kompletne wyjałowienie jej i trzeba powiedzieć, że za kilkadziesiąt lat nie będzie się nadawała nawet pod zabudowę, Dzisiejszy rolnik zafunduje kolejnym swoim pokoleniom "majątek" nie do ugryzienia, bo ani to sprzedać, ani uprawiać, Ani podzielić między dzieci , a jak wejdą nowe technologie, lub gdy firmy zawierające umowy rozpłyną się przez lata w stratosferze, to ciekawe, kto posprząta to tałatajstwo? Zysku przez lata nie starczy na doprowadzenie terenu do stanu pierwotnego. Włączcie myślenie oszołomieni "nowoczesnością" gospodarze!

 • Link do komentarza bauer sobota, 18 września 2021 19:41 napisane przez bauer

  Rolnikom nie mówi się całej prawdy i na tej dzierżawie wyjdą często, jak przysłowiowy "Zabłocki na mydle" . Otóż obecnie branża solarna przeżywa prawdziwy boom. Coraz więcej firm oferuje atrakcyjne stawki właścicielom gospodarstw rolnych w zamian za dzierżawę gruntów pod instalacje słoneczne. Rolnicy często otrzymują do podpisania umowy o dzierżawę gruntów, które sporządzone są niezrozumiałym językiem prawniczym, tymczasem często zawierają wiele zapisów i klauzul niekorzystnych dla właściciela gruntu. i tak:
  1. Tego typu umowy charakteryzuje wieloletni okres obowiązywania, wynoszący zwykle 29 lat. Musisz się liczyć się z tym, że zawierając umowę na tak długi okres, wykonywać ją będą następcy prawni, a grunty bedą w ten sposób zamrożone na długie lata.
  2. Warto pamiętać, że umowa może zostać tak sporządzona, aby zabezpieczyć w pierwszej kolejności potrzeby i interesy inwestora, natomiast większość obowiązków i restrykcji scedować na właściciela nieruchomości.
  3. Rolnik już nie będzie płacił podatku rolnego tylko podatek od nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Uwaga, zawsze płaci właściciel gruntu, nie dzierżawca!
  4. Poza podatkiem od nieruchomości na rzecz gminy rolnik musi uiszczać podatek dochodowy od osób fizycznych ( podatek od najmu).
  W związku z tym przypuszczam, ze sąsiedzi martwią się na zapas, bowiem po przeliczeniu zysków i strat ( a strata ziemi na kilkadziesiąt lat jest na pewno duża!) rolnikom nie opłaci się taka transakcja. osobiście namawiano mnie także na taką farmę ale potrafię liczyć i nigdy nie zdecyduję się na taki cienki interes.

 • Link do komentarza abc sobota, 18 września 2021 18:03 napisane przez abc

  Spokojnie będzie elektrownia jądrowa niedaleko Konina więc na pewno ludzie w końcu będą zadowoleni

 • Link do komentarza Dr Manhattan sobota, 18 września 2021 18:02 napisane przez Dr Manhattan

  Ta petycja i ilość podpisów pod nią pokazuje tylko jak małą wiedzę o ekologii i zmianach klimatycznych mają te osoby.

  Podejrzewam, że około 75 procent podpisujących nie posiada jakiejkolwiek wiedzy na temat farm fotowoltaicznych, a ich odpowiedź na pytanie dlaczego jest przeciw brzmiała by: NIE bo NIE.

  Argumenty użyte w petycji nie mają żadnych podstaw naukowych i równie dobrze mógłbym dodać do nich:
  -farmy fotowoltaiczne sprowadzą na ziemię (a może nawet bezpośrednio na wioskę) wrogą obcą cywilizacje rodem z "Dnia niepodległości" lub "Wojny światów".
  -pole magnetyczne wytwarzane przez farmy może prowadzić do dezorientacji populacji czego następstwem będzie problem odnalezienia własnego domu w całej sieci farm, pól kukurydzy, nowo powstających domów, osiedli i sklepów.
  -brak pól uprawnych może z czasem prowadzić do braku pożywienia, czego następstwem może być nawet kanibalizm.

  Także pozdrawiam wszystkich protestujących. Proszę spokojnie czekać w swoich domach na decyzję powołanych do tego organów.

  I nie martwcie się bo jeśli nadejdzie koniec świata nie będzie on wywołany przez farmy fotowoltaiczne tylko przez głupotę ludzką, bo jak mówią książki do psychologii "Tłum jest tak głupi, jak najgłupsza osoba w tłumie".

  Ze STREFY ZERO specjalnie dla was:
  Dr Manhattan.

 • Link do komentarza rolnik sobota, 18 września 2021 10:10 napisane przez rolnik

  Popieram protest. Ekolodzy walczą o luksusy w środowisku dla każdego zwierzęcia, a nie zajmują się niszczeniem krajobrazu przez byle jak i byle gdzie instalowane sztuczne płyty zwane fotowoltaikami. Nikt nie panuje nad bałaganiarskim stylem urządzania kolejnych farm gdzie się da, byle kasa płynęła do kieszeni właściciela gruntu. Oddzielną sprawą jest nagminne naruszanie planów, które nie przewidują takich farm, ale Nadzoru Budowlanego jakby nie było, bo mieszkańcy sami jak widać muszą walczyć o prawa, któe są łamane.

 • Link do komentarza Edison piątek, 17 września 2021 20:23 napisane przez Edison

  Proponuję elektrownie atomową w Szczytnikach Duchownych zamiast farm fotowoltaicznych. Lokalsi będą w siódmym niebie :>
  Swoją drogą to chyba się komuś zero dopisało przy tym Kedzierzynie, nie wiem czy w całej gminie Niechanowo jest miejsce na 180MW paneli PV

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane