Jesteś tutaj:Gospodarka Przystanek kolejowy na Dalkach - perspektywa najbliższych lat?
czwartek, 09 września 2021 11:00

Przystanek kolejowy na Dalkach - perspektywa najbliższych lat?

 
ul. Mnichowska i linia kolejowa 353 w rejonie Dalek i Skiereszewa ul. Mnichowska i linia kolejowa 353 w rejonie Dalek i Skiereszewa źródło: Google Street View

Co rusz powraca temat możliwości powstania przystanku kolejowego w rejonie osiedla Dalki oraz Skiereszewo. Szansa na to jest, choć wciąż jeszcze odległa.

Idea powstania przystanku kolejowego w zachodniej części Gniezna jest tematem, który pojawił się po raz pierwszy wiele lat temu, ale zawsze przewijał się on w obszarze hipotezy, aniżeli faktycznego zamysłu zmierzającego do realizacji. Dziesięć lat temu kwestię tą nagłośnił ówczesny radny sejmiku wojewódzkiego Bogdan Trepiński, ale sprawa ostatecznie również ucichła. Teraz temat przystanku w tej części miasta wydaje się być coraz bardziej palący dla wielu mieszkańców dojeżdżających do Poznania. Powód oczywisty - gwałtowny rozwój budownictwa w tym rejonie na os. Dalki oraz Skiereszewo, gdzie wciąż powstają nowe domy jednorodzinne i wielorodzinne, a przejazd ul. Dalkoską w kierunku dworca w godzinach szczytu staje się sporym problemem.

Na początku 2021 roku opublikowano listę planowanych (do budowy lub modernizacji) przystanków kolejowych w kraju z perspektywą do 2025 roku. Na niej nie znalazł się przystanek w Gnieźnie, ale chociażby w Białężycach koło Wrześni - w rejonie tamtejszej fabryki Volkswagena. Wówczas też zwróciliśmy się z zapytaniem do Urzędu Miejskiego w Gnieźnie z pytaniem w tej sprawie. Przekazano nam iż pod kątem ewentualnej inwestycji trwała wymiana pism w 2020 roku m.in. z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, PKP PLK jako zarządcą linii 353 oraz Ministerstwem Infrastruktury: - Ostatecznie przystanek Gniezno/Dalki nie znalazł się na liście w programie budowy i   modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025. Niemniej jednak cały czas jesteśmy w kontakcie z PKP PLK i jesteśmy gotowi do podjęcia współpracy w zakresie lokalizacji tego przystanku - poinformował nas w lutym br. Urząd Miejski w Gnieźnie.

Teraz do tematu powrócił lokalny działacz na rzecz poprawy komunikacji i bezpieczeństwa w ruchu Szymon Zieliński: - W styczniu 2019 roku wystosowałem do prezydenta miasta wniosek o podjęcie tematu z PKP odnośnie budowy dodatkowego przystanku kolejowego w zachodniej części Gniezna gdzieś na wysokości Dalek, Skiereszewa, gdzie intensywnie rozbudowuje się mieszkalnictwo. Przystanek ten w mojej ocenie poprawiłby warunki dostępności do kolejowego środka transportu i odciążył by także ulice z niepotrzebnego ruchu samochodowego. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od miasta (mimo ponowień zapytania i upływu ponad 2 lat), ale niedawno na tą propozycję odpowiedziało mi samo PKP - przekazał. 

Jak wynika z odpowiedzi, jaką otrzymał od PKP PLK, projekt hipotetycznego przystanku nazwany został "Gniezno - Rzepichy", co oznaczać może iż jego lokalizacja brana jest pod uwagę na wysokości właśnie ul. Rzepichy. - Linia kolejowa nr 353 znajduje się na liście projektów, które PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planuje uruchomić w perspektywie 2021-2027. Jednak ostateczna lista przyszłych projektów, będzie uwarunkowana decyzjami rządowymi, decyzjami Urzędu Marszałkowskiego oraz wielkością dostępnego budżetu. Zakład Linii Kolejowych w Poznaniu nie widzi przeciwwskazań co do dalszych prac w kontekście budowy nowego przystanku osobowego - czytamy w odpowiedzi. Oznacza to, że prawdopodobnym terminem realizacji inwestycji byłyby kolejne lata. Czy tak się stanie? To już tylko zależy od decydentów. 

 

10 komentarzy

 • Link do komentarza b. radny Marek ZYGMUNT czwartek, 16 września 2021 10:14 napisane przez b. radny Marek ZYGMUNT

  Do mieszkaniec. Linia na Wrześnie nie jest wcale żadną magistrala kolejową. Tym bardziej nie jest nią linia na Rejowiec. Wobec tego warto by było te torowiska lepiej dla Gniezna wykorzystać. A czy to się będzie nazywało GKM czy gnieźnieński tramwaj, to już nie ma znaczenia. Byle by w ogóle coś takiego dla Gnieźnian zafunkcjonowało.

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 11 września 2021 21:14 napisane przez mieszkaniec

  Panie były radny Marek Zygmunt, to co pan proponuje to raczej nadaje się na tramwaj, a nie na przystanki kolejowe poważnej magistrali kolejowej!. Natomiast absolutnie zgadzam się z komentarzem "Pasażera" ponieważ wielokrotnie tutaj na tych łamach piszę i podkreślam, ze gnieźnieński dworzec po reanimacji jest bardziej chory, niż przed nią. Otóż ta niewielka poczekalnia, w dodatku ze względu na pandemię z zakazanymi miejscami do siedzenia to jakiś upiorny lokal, który nie przystoi blisko 70-tysięcznemu miastu, do którego podobno chcemy, by przyjeżdżali turyści. Ten skandal, to wina nie tylko PKP, ale także władz miasta, bo choć one nie są właścicielami tego obiektu, to jednak komu, jak komu, ale to im najbardziej powinno zależeć na wygodzie pasażerów odwiedzających pierwszą stolicę Polski. Zobaczycie państwo, co się będzie działo z nadejściem deszczowych dni jesieni i zimy, gdy uczniowie i pracownicy dojeżdżający z okolic będą się kłębić w tej niby poczekalni, bo na dworze przecież ziąb, mokro i czasem mroźno. A pan prezydent niech się wtedy przejdzie na ten dworzec, ma tylko parę kroków i niech się zaczerwieni ze wstydu z powodu braku gościnności dla tych, którzy tutaj się uczą, tutaj pracują tutaj mieszkają i czasem przyjeżdżają tutaj zwiedzać. Pierwsze wrażenie? Proszę bardzo, kłębiący się tłum siedzenie na posadzce, a o roznoszeniu wirusów lepiej nie wspominać.

 • Link do komentarza Marek sobota, 11 września 2021 10:19 napisane przez Marek

  Gniezno będzie się jeszcze rozbudowywało w stronę Łubowa. I póki jeszcze tych pól nie zabudowano domkami powinna tam powstać szeroka obwodnica z mostem nad linią kolejową Poznań - Gniezno i dalszą częścią łukiem skręcająca do już zaprojektowanej nowej drogi - obwodnicy w lesie miejskim. Ta szeroka obwodnica powinna powstać na wysokości wiaduktu nad trasą nr 15 ( Łubowo - Toruń ), istniejącego na wysokości Braciszewa. Wtedy budowa jednego wiaduktu już by Gnieznu odpadła. a to już spora oszczędność !

 • Link do komentarza Obywatel piątek, 10 września 2021 22:07 napisane przez Obywatel

  Dalki to tylko miejscowość zastepcza bardziej chodzi tu o Skiereszewo część miasta elit, politykow, biznesmenów. Miasto bardzo inwestuje w tą część miasta bo jak wymieniłem wyżej mieszkają tam elity a one musza posiadać to co ekskluzywne, wyjątkowe, nietupowe. Proponuję na sam początek zainwestować w MPK i dodać kilka rozkładów bo sama 13 z ul. jabłoniowej kursuje co godzinę a inne linie kursują co 30 minut, dlaczego miasto nie porozmawia z gmina i dojdą do porozumienia i przedłuża kurs lini 13 na dalki badz mnichowo, jakoś zdziechowa otrzymała kursy lini 10 bez większych problemów.

 • Link do komentarza Pasazer piątek, 10 września 2021 12:50 napisane przez Pasazer

  Może po prostu wróćmy do normalnego dworca głównego, bo w tej chwili to jest minidworzec, prawie jak Promno albo Falkowo. Należy odzyskać zasadniczą część dworca i dawnej hali dworcowej, która jest od remontu wynajmowana przez MOPS. Pasażerowie mają teraz kilka ławeczek z niskimi oparciami, nie ma gdzie stać gdy jest więcej ludzi lub gdy pada. Taki jest dworzec w Grodzie Lecha...

 • Link do komentarza Tomi czwartek, 09 września 2021 22:28 napisane przez Tomi

  Najpierw proszę poprawić czas przejazdu a nie stać pod barierami 15/20 minut

 • Link do komentarza avalon czwartek, 09 września 2021 18:58 napisane przez avalon

  Nasuwa się kilak pytań...

  Komuś zależy na przystanku "Dalki" na linii 353 do Poznania. A dlaczego nie przystanek na linii 281 do Wrześni na wysokości Dalek i Pustachowy? Dlaczego nie ma mowy o przystanku w najbardziej zaludnionej "dzielnicy" Gniezna, czyli na wschodzie miasta w rejonie Arkuszewa gdzie także jest dostęp do kilku firm zlokalizowanych w pobliżu linii kolejowej?

  Innym pytaniem jest - po co przystanek kolejowy np w okolicy ulicy Rzepichy? Ilu pasażerów korzystałoby z takiego przystanku? Ile łącznie minut straciłby każdy pociąg osobowy na zatrzymanie się na tym peronie? Chodzi o około 5 minut stracone łącznie na hamowanie, postój i ponowny rozruch pociągu zatrzymanego do zera. Ile czasu dłużej byłyby zamknięte szlabany na przejeździe przy Gajowej? Nawet dla stojącego pobliżu pociągu musiałyby być zamknięte szlabany.
  I najważniejsze - peron obecnego przystanku kolejowego "Gniezno" znajduje się zaledwie 1,5 km od rozważanej lokalizacji przystanku na Dalkach. Pieszo to około 15-20 minut drogi, autobusem MPK to 5 minut drogi (dwa przystanki), samochodem nawet z parkowaniem też około 5 minut. Pociąg jadący z kierunku Gniezna nawet nie zdążyłby się rozpędzić i musiałby rozpoczynać hamowanie już pod wiaduktem na Kostrzewskiego.

  Lokalizacja ewentualnego przystanku dalej, na Skiereszewie także jest bez sensu. Nie ma tam żadnych dróg dojazdowych, nie ma przystanku komunikacji miejskiej, nie ma nic poza polami uprawnymi bezpośrednio przy linii kolejowej. Pod względem infrastruktury lepsze byłoby Arkuszewo - kilkukrotnie więcej mieszkańców i ulice z liniami komunikacyjnymi obok torów.

 • Link do komentarza b. radny Marek ZYGMUNT czwartek, 09 września 2021 15:06 napisane przez b. radny Marek ZYGMUNT

  Dla zmniejszenia ruchu samochodowego w mieście Gnieźnie przydałyby się jeszcze cztery inne, nowe przystanki kolejowe. Pierwszy też na Dalkach ale przy linii kolejowej Września - Gniezno. Następnie przystanki powinny już powstać przy wyremontowanej już linii kolejowej Gniezno - Rejowiec. I tak . Pierwszy z nich powinien powstać w okolicy "Biedronki" przy ulicy Roosevelta. Drugi nowy przystanek powinien powstać w okolicach jeziora Winiary ( tuż przy ogródkach działkowych). Ten przystanek byłby również dla mieszkańców z osiedli na Winiarach i dla plażowiczów chcących wypoczywać nad jeziorem. Wszystkie te przystanki powinna połączyć " Gnieźnieńska Kolejka Miejska" kursująca wahadłowo na trasie: Gębarzewo, Dalki, Gniezno Główny, Tysiąclecie, Jezioro , Winiary - Galeria i z powrotem. Dzięki takiej nowej linii kolejowej Miasto Gniezno zyskałoby nowe, szybkie połączenie osobowe omijające wszystkie korki samochodowe i omijające wszystkie gnieźnieńskie skrzyżowania ze światłami. Skrzyżowania, które tak bardzo spowalniają ruch w mieście.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 09 września 2021 11:38 napisane przez mieszkaniec

  Super pomysł. Dodatkowo wybudować parking wówczas ludzie nie musieliby jechać do zakorkowanego centru. Zobaczymy czy nasi parlamentarzyści coś zrobią ? Czy może będzie jak z zapomnianą zabytkową parowozownią... WSTYD

 • Link do komentarza Ja czwartek, 09 września 2021 11:10 napisane przez Ja

  To jako kierowca, który wymuszony przystanek na Dalkach ma codziennie z uwagi na szlaban, poproszę o pod lub naziemny przejazd.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane