Jesteś tutaj:Gospodarka Siedem ofert na budowę nowej drogi przez las
wtorek, 07 września 2021 14:03

Siedem ofert na budowę nowej drogi przez las

 
Siedem ofert na budowę nowej drogi przez las archiwum redakcji

Wszystkie przekraczają budżet, ale niektóre tylko o kilkaset tysięcy, a inne o kilka milionów złotych - poznaliśmy oferty na wykonanie drogi łączącej ul. Witkowską z ul. Wrzesińską.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o ogłoszeniu przetargu na budowę drogi, której realizacja przeciąga się w czasie. Mowa o odcinku łączącym ul. Witkowską z ul. Wrzesińską, który docelowo ma odciążyć ul. Wolności. Nowa droga, która przetnie Las Miejski, zaczynać się ma na wysokości ul. Granicznej i docierać w rejon granicy miasta i gminy Niechanowo (tuż za Motobarem). Po drodze będą także dwa skrzyżowania z ul. Grunwaldzką i Sosnową. 

Pierwotnie przetargi były typu "zaprojektuj i wybuduj", a z uwagi na zbyt wysokie ceny, Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich (inwestor) zdecydował się najpierw wykonać projekt, a dopiero potem poszukać wykonawcy. Po stworzeniu dokumentacji niezbędnej do budowy oraz uzyskaniu wszelkich zgód, ogłoszono przetarg na same prace budowlane. 

Do zamówienia, które WZDW wyceniło na kwotę 21 mln 596 tys. złotych, zgłosiło się w sumie siedem podmiotów. Oferta każdego z nich przekracza zaplanowany budżet, choć różnice między stawkami są znaczne. Najtańsza jest droższa od zaplanowanej kwoty o ponad 270 tys. złotych, a najdroższa o niespełna 4 mln złotych:

 • Colas Polska Sp. z o.o. - 21 870 061,86 zł
 • Budimex S.A. - 24 750 723,25 zł
 • STRABAG Sp. z o.o. - 25 275 718,94 zł
 • POL-DRÓG DRAWSKO POMORSKIE S.A. - 24 737 300,05 zł
 • TRANSPOL LIDER SP z o.o. sp. k. 22 725 489,96 zł
 • Przedsiębiorstwo Robót Drogowych "INODROG" Sp. z o.o. 23 963 607,40 zł
 • Zakład Wielobranżowy "TRANS-BRUK" - 22 377 720,29 zł

To oznaczać będzie, że WZDW będzie musiało skonsultować możliwość pozyskania dodatkowych środków na realizację tej inwestycji. Przypomnijmy iż w zadaniu partycypuje również Miasto Gniezno, a całe zadanie ma dofinansowanie unijne.

Sama realizacja inwestycji powinna zostać zakończona w przeciągu ponad roku od momentu podpisania umowy - czy jednak wykonawca zostanie wyłoniony, czas pokaże. 


Skrzyżowanie z ul. Wrzesińską i ul. Graniczną. Dojazd z ul. Cisowej doprowadzony zostanie łącznikiem.

 


Odcinek od ul. Wrzesińskiej w kierunku ul. Grunwaldzkiej

 


Odcinek nowoprojektowanej drogi ze skrzyżowaniem z ul. Grunwaldzką.Odcinek nowoprojektowanej drogi ze skrzyżowaniem z ul. Sosnową.Skrzyżowanie w formie ronda nowoprojektowanej drogi z ul. Witkowską, tuż za Motobarem i przystankiem kolejki wąskotorowej.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 18 października 2021 17:16 napisane przez Mieszkaniec

  Przecież ta droga idzie przez środek lasu, kto na to wyraził zgodę? Jak ma wyglądać migracja zwierząt leśnych? Może od razu lepiej cały ten las wykarczować... Totalna porażka.

 • Link do komentarza Gwidon czwartek, 09 września 2021 15:41 napisane przez Gwidon

  Oby pieniadze sie nie znalazly.

 • Link do komentarza Miko środa, 08 września 2021 21:06 napisane przez Miko

  Nareszcie ruch będzie choć trochę rozładowany...

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 07 września 2021 14:58 napisane przez Mieszkaniec

  Fatalna inwestycja

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane