Jesteś tutaj:Gospodarka Podsumowano działania na rzecz ratowania jezior
czwartek, 26 sierpnia 2021 15:53

Podsumowano działania na rzecz ratowania jezior

  mnopr

W tym tygodniu odbyło się posiedzenie z podsumowaniem działalności parlamentarnego zespołu, zajmującego się sytuacją jezior na terenie Wielkopolski, które ulegają stopniowej degradacji m.in. poprzez obniżenie lustra wody. 

Posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich odbyło się w Mogilnie, korzystając z zaproszenia miejscowego starosty Bartosza Nowackiego, burmistrza Leszka Duszyńskiego oraz prezesa Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze Józefa Drzazgowskiego. W debacie wzięło udział ponad 50-ciu przedstawicieli parlamentu, samorządów, ekspertów, przedstawiciele spółki Wody Polskie, a także zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZEPAK) i Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

W trakcie spotkania podsumowano dotychczasowe prace planistyczne ekspertów, omówiono dalszy plan odchodzenia od eksploatacji węgla brunatnego we Wschodniej Wielkopolsce oraz naprawy szkód środowiskowych. Istotne, że został on przyjęty przez zespół ZEPAK i będzie realizowany we współpracy z Dyrekcją Wód Polskich w Poznaniu. Założenia projektu to: 

 • Stabilizacja poziomu wody w jeziorach regionu poprzez odbudowę jazów
 • Odbudowa i budowa jazów na rzekach w regionie
 • Budowa progów stabilizujących, które spowolnią odpływ wód w rejonie mokradeł
 • Prace utrzymaniowo-renaturyzacyjne, polegające na odtworzeniu sieci hydrograficznej w obszarze oddziaływania odkrywek węgla brunatnego
 • Szybsze wypełnienie wyrobisk pokopalnianych
 • Budowa rurociągów i kanałów przerzutowych wraz z systemem przepompowni
 • Budowa farm fotowoltaicznych, służących zasilaniu pompowni i produkcji zielonej energii o wydajności 50 MW / rok
 • Stworzenie łowisk specjalnych w powstałych zbiornikach
 • Stworzenie założeń pod infrastrukturę rekreacyjną

Podczas spotkania posłanka Paulina Hennig-Kloska, która jest przewodniczącą zespołu, zwróciła uwagę na główne założenia projektu. Dotyczyły one stabilizacji poziomu wody w jeziorach Powidzkiego Parku Krajobrazowego, odbudowy infrastruktury technicznej, budowy progów stabilizujących zwiększających retencję, przyspieszenia wypełniania wyrobisk pokopalnianych, budowy rurociągów i kanałów przerzutowych oraz rozbudowy infrastruktury rekreacyjnej.

- Z całego przyjętego harmonogramu podkreślić należy, że już w przyszłym roku zakończy się wypełnianie wyrobiska odkrywki Kazimierz Północ, które w największym stopniu oddziałuje na jeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego, zwłaszcza Jezioro Powidzkie. Przyspieszenie rekultywacji tego zbiornika, było pierwszym zadaniem, które postawił przed sobą zespół. Dziś wiemy, że poczynione kroki dały wymierne efekty, które niebawem zakończą oddziaływanie tego zbiornika na otoczenie. Przed naszymi działaniami średni miesięczny wznios zwierciadła wody w zbiorniku wynosił 0,20 m, dziś to 0,91 m, to głównie woda przerzucona z bardziej odległych terenów. Gdybyśmy nie zatrzymali jej w naszym regionie, w to miejsce spłynęłaby woda z jezior. To naprawdę ważny odcinek drogi, którą musieliśmy przejść by ratować nasze przepiękne jeziora - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

W 2023 roku ZEPAK zakończy eksploatację węgla brunatnego z odkrywki Jóźwin IIB - ostatniej w naszej części regionu i będzie to również ostatni zbiornik pozostający do wypełnienia w sąsiedztwie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Wszystkie wymienione powyżej miejsca działalności kopalni, znajdują się od 15 do 20 km od Jeziora Powidzkiego. Na pełne efekty zakończenia prac związanych z eksploatacją wyrobisk i ich wypełnieniu wodą, a także weryfikację osiągniętego rezultatu, przyjdzie jeszcze poczekać. 

1 komentarz

 • Link do komentarza regionalista czwartek, 26 sierpnia 2021 20:25 napisane przez regionalista

  Czyli podsumowując. Cała robota kilkunastu ludzi z parlamentarnego zespołu magistrów na czele z panią posel, to sklecenie dziewięciu zdań planu. Planu, który już wcześniej jako "przedsięwzięcia restrukturyzacyjne" miała Kopalnia Węgla Brunatnego "KONIN". Zespół tylko te zdania przepisał i nazwał buńczucznie "swoim planem" . hi hi hi !! Czy im nie wstyd?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane