Jesteś tutaj:Gospodarka Zrujnowany budynek pokoszarowy na sprzedaż
czwartek, 26 sierpnia 2021 10:44

Zrujnowany budynek pokoszarowy na sprzedaż

 

Na sprzedaż wystawiony został jeden z zabytkowych budynków koszarowych, zlokalizowany na terenie dawnej jednostki wojskowej przy ul. Wrzesińskiej.

Wiosną br. decyzją Rady Miasta na sprzedaż wystawiony został budynek, stanowiący obecnie częściowo zrujnowaną, wypaloną konstrukcję (po pożarze jaki miał miejsce kilka lat temu), a także garaże i warsztaty. Mowa o jednym z obiektów, który dawniej stanowił stajnie dla koni pruskich dragonów, a później polskich ułanów. Zgodę na sprzedaż w lipcu br. wydał także Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Położony jest w północnej części kompleksu koszarowego i właśnie został wystawiony na sprzedaż. Łączna powierzchnia nieruchomości wynosi 4830 metrów kwadratowych i zabudowana jest budynkiem z klinkierowej cegły. Po wspomnianym pożarze, wojewódzki konserwator zabytków nakazał jak najszybsze zabezpieczenie obiektu, co jednak do tej pory nie nastąpiło. Nowy właściciel będzie musiał się z wykonaniem tych prac w ciągu najbliższych dwóch lat, tak jak z koniecznością zachowania całej architektury obiektu. Ponadto nieruchomość ma zapisane służebności.

Przetarg na zbycie nieruchomości zaplanowano w drugiej połowie października. Całość wyceniono na 1 mln 808 tys. złotych, ale z uwagi na zabytkowy charakter obiektu została ona obniżona o 50% i stawka wywoławcza wynosi 904 tys. złotych. 

5 komentarzy

 • Link do komentarza Szkoda poniedziałek, 30 sierpnia 2021 10:19 napisane przez Szkoda

  Szkoda tych pięknych budynków. W innym miejscu świata każdy tylko by zabiegał i dbał o taką materialną historię. U nas ważniejsze są wybiegi dla psów i prywatny żużel.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 30 sierpnia 2021 02:38 napisane przez wilk

  Taki ładny historyczny obiekt całkowicie zaniedbany i specjalnie dopuszczony do ruiny,mimo,że pruski,aby najlepiej zburzyć !!! KTO za to odpowiada ???? Całe koszary są świadkami naszej gnieźnieńskiej historii i niestety obecne władze na czele z całą tą tzw drużyną B. czyli przefarbowaną komuną,wcześniej czy później doprowadzą do całkowitego zniszczenia tych pięknych budynków!!! Jedne koszary zniszczyli nam Niemcy w 1939 ,drugie zniszczą zapewne nasze miejskie władze wybierane niestety, z partyjek z opcji..... proniemieckiej.....co za chichot historii.

 • Link do komentarza motul sobota, 28 sierpnia 2021 20:48 napisane przez motul

  Nie zdziwiłbym się, jakby w jego miejscu powstało coś nowego... :(((

 • Link do komentarza Babcia piątek, 27 sierpnia 2021 11:50 napisane przez Babcia

  do ciekawy mieszkaniec - ciekawe dlaczego konserwator nie ukarał winnego dewastacji - miasto czy inna publiczna instytucja, ale jak jest prywatny inwestor to już wiadomo komu bruździć i kary wlepiać...

 • Link do komentarza ciekawy mieszkaniec czwartek, 26 sierpnia 2021 14:53 napisane przez ciekawy mieszkaniec

  Obiekt, który nie ma dachu nie powinien być nazywany budynkiem. A poza tym . Kto powinien być ukarany i jaka karą za nie zabezpieczenie tego obiektu z godnie z nakazem KONSERWATORA WOJEWÓDZKIEGO ? Dlaczego konserwator wojewódzki nie wyegzekwował swojego prawa do ukarania osoby winnej zlekceważenia jego nakazu ? Kto z imienia i nazwiska doprowadził do obniżenia wartości majątku miasta Gniezna ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane