Jesteś tutaj:Gospodarka Przetarg na drogę przez Las Miejski. W planie wycinka prawie tysiąca drzew
środa, 18 sierpnia 2021 10:37

Przetarg na drogę przez Las Miejski. W planie wycinka prawie tysiąca drzew

 

Wydane zostało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, która docelowo ma połączyć ul. Wrzesińską z ul. Witkowską, przecinając tereny leśne. Wkrótce ma też może nastąpić wyłonienie wykonawcy.

Ostatni dokument niezbędny do realizacji inwestycji został wydany pod koniec lipca. Wówczas to Wojewoda Wielkopolski wydał zezwolenie na budowę drogi łączącej drogę krajową nr 15 z drogą krajową nr 260. Odcinek, zwany dość szumnie "południową obwodnicą miasta", liczyć ma 2,25 kilometra i rozpoczynać się będzie na nowym rondzie, jakie powstanie na ul. Wrzesińskiej na wysokości skrzyżowania z ul. Graniczną. Dalej prowadzić będzie do ul. Witkowskiej tuż za przystankiem wąskotorówki, gdzie również będzie rondo. Po drodze przewidziane zostały jedynie połączenia w formie skrzyżowań z ul. Grunwaldzką i ul. Sosnową.  Wzdłuż drogi poprowadzona będzie droga serwisowa przeznaczona pod ruch rowerowy, a miejscami także sama ścieżka rowerowa. Inwestycję prowadzić będzie Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich przy wsparciu Miasta Gniezna i z dofinansowaniem unijnym w wysokości 17 mln złotych.

Nowa droga w sporej części prowadzić ma przez tereny leśne - jak czytamy w decyzji środowiskowej, planuje się usunięcie drzew i krzewów w pasie o szerokości 15 metrów. - Przewiduje się wycinkę drzewostanu na powierzchni ok. 2,32 ha, tj. ok. 959 drzew o obwodach do 180 cm. Gatunkami dominującymi są: sosna w wieku 8-119 lat oraz dąb szypułkowy w wieku 90 lat. Ponadto do wycinki przeznaczonych jest ok. 0,89 ha powierzchni zakrzewień i podszytu - zawarto w dokumencie. W zamian za to mają zostać dokonane "nasadzenia rekompensacyjne" - w liczbie co najmniej równej liczbie drzew przeznaczonych do wycinki poza gruntami leśnymi. Dodatkowo w zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia zaobserwowano obecność 33 gatunków zwierząt objętych ochroną całkowitą lub częściową - przede wszystkim ptaków. Same prace związane z wycinkami mają być prowadzone poza okresem lęgowym.

Przypomnijmy iż decyzja o takim położeniu drogi to efekt konsultacji społecznych, prowadzonych z mieszkańcami w 2017 roku. Wynikały one z protestów, jakie powstały po ogłoszeniu iż środki z dofinansowania OSI mają zostać przeznaczone na budowę drogi łączącej ul. Witkowskiej z ul. Wrzesińską przez ul. Leśną i dalej zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego wzdłuż granicy z Lasem Miejskim. Protesty spowodowały, że zaczęto szukać innego wyjścia i efektem tego było stworzenie trzech wariantów budowy drogi. Z tych propozycji zaproponowanych w 2017 roku pierwszy, położony najbliżej miasta, został odrzucony przez mieszkańców z uwagi na bliskie sąsiedztwo osiedla Pławnik Ostatni "skreślono" z powodu większej ingerencji w strukturę leśną i podrożenie wartości inwestycji. Dlatego wybrano wariant drugi, który i tak przecina las.

Sama droga miała zostać wybudowana już wcześniej, ale na przeszkodzie stanęły ceny proponowane przez wykonawców w postępowaniu typu "zaprojektuj i wybuduj". Dlatego zdecydowano się najpierw na stworzenie samego projektu (2019 rok), a dopiero potem znalezienie samego zainteresowanego pracami budowlanymi. Procedury trwały i wkrótce po uzyskaniu pozwolenia na budowę, rozpoczęło się poszukiwanie wykonawcy - termin na składanie dokumentów mija jeszcze w sierpniu. 

Droga ma powstać w stosunkowo krótkim czasie, jak na teren, na którym ma być realizowana. Wykonawca będzie miał bowiem 374 dni na zakończenie robót od momentu podpisania umowy (404 do ostatecznego odbioru). Na przeszkodzie w wyłonieniu wykonawcy mogą stanąć jednak ceny - obecny wzrost na rynku budowlanym musi się zmierzyć z planowanym wydatkowaniem na ten cel 23 mln złotych. Oferty powinniśmy poznać w najbliższym czasie. 


Skrzyżowanie z ul. Wrzesińską i ul. Graniczną. Dojazd z ul. Cisowej doprowadzony zostanie łącznikiem.

 


Odcinek od ul. Wrzesińskiej w kierunku ul. Grunwaldzkiej

 


Odcinek nowoprojektowanej drogi ze skrzyżowaniem z ul. Grunwaldzką.Odcinek nowoprojektowanej drogi ze skrzyżowaniem z ul. Sosnową.Skrzyżowanie w formie ronda nowoprojektowanej drogi z ul. Witkowską, tuż za Motobarem i przystankiem kolejki wąskotorowej.

29 komentarzy

 • Link do komentarza S5 środa, 06 października 2021 14:20 napisane przez S5

  Inwestycja krótkowzroczna. Obwodnicę to trzeba wybudować przed lasem,
  a docelowo trasę od strony Wrześni doprowadzić do S5 , aby usunąć ruch tranzytowy całkowicie z Gniezna.

 • Link do komentarza x środa, 25 sierpnia 2021 12:45 napisane przez x

  Indolenci broniący tej inwestycji nie widzą, że przecina się na pół funkcjonujący ekosystem. Po wybudowaniu drogi zaczną się potrącenia saren i innej zwierzyny, która będzie chciała się przedostać z jednej części do drugiej. Totalna głupota w wykonaniu miasta i z przyzwoleniem UE, która daje pieniądze na to bez żadnej kontroli, jednocześnie narzucając na państwa członkowskie, by dokonywały większej ilości nasadzeń drzew. Dla Barei Gniezno byłoby inspiracją do kolejnego filmu.

 • Link do komentarza mark wtorek, 24 sierpnia 2021 11:13 napisane przez mark

  Tlen jest wam celowo zabierany cały czas, róznymi sposobami, a wy spicie...śpijcie dalej, jak sie obudzicie nie bedzie niczego.

 • Link do komentarza obywatel rp poniedziałek, 23 sierpnia 2021 17:48 napisane przez obywatel rp

  na kazde 1 drzewo wyciete jest sadzone 2 kolejne. do was pseudoekolodzy gdzie byliscie jak powidz wycinal lasy? jak puszcza byla wycinan? a no przed telefonami

 • Link do komentarza Paula poniedziałek, 23 sierpnia 2021 12:26 napisane przez Paula

  Nieeeeee dla wycinania drzew. Czy to konieczne i niezbędne? Serio? :/

 • Link do komentarza mirek poniedziałek, 23 sierpnia 2021 11:23 napisane przez mirek

  sam tytuł przeraża i tyle, nie ma co sie silić na komentarz, rozmowy są prowadzone z włodarzami nie wywodzącymi sie z gniezna i tyle i aż tyle.

 • Link do komentarza czytelnik niedziela, 22 sierpnia 2021 21:28 napisane przez czytelnik

  A gdzie byliście wszyscy mądrzy "ekolodzy", jak betonowali centrum miasta przed teatrem? Nie było was ani widać, ani słychać! A tak prawdę mówiąc pewnie każdy z was ma samochód i zatruwa to powietrze. Niestety, taka jest cena urbanizacji. Wy nadal chcielibyście, by te samochody jeździły ulicami i pod naszymi domami, co? A ta proponowana trasa jest jedynym wyjściem, nie ma innej rady na rozwój motoryzacji. A ma być posadzonych tyle samo drzew, co zostanie wyciętych, więc o co wam tak naprawdę chodzi? O rozgłos? Bo na pewno nie o ochronę środowiska.

 • Link do komentarza Obserwator niedziela, 22 sierpnia 2021 12:28 napisane przez Obserwator

  A co na to pani „poseł” Paulina Hennig-Kloska, która od 15 02. 2021 r. przeszła do ruchu społeczno-politycznego Szymona Hołowni Polska 2050. Obrończyni lasu w Powidzu. Dlaczego nie interesuje ją Las Miejski w Gnieźnie? Czyżby tamta lokalizacja inwestycji była mniej ważna ze względów strategicznych dla kraju od ulicy w środku lasu i związanej z tym demolki najcenniejszych terenów pod względem zdrowotnym i rekreacyjnym miasta Gniezna? Przecież obwodnice buduje się poza miastem i to w odpowiedniej odległości od niego by nie stanowiły bariery urbanistycznej dla dalszego jego rozwoju. Mam pytanie, jako wyborca? Kto i jak finansuje ruchu społeczno-polityczny Szymona Hołowni Polska 2050?

 • Link do komentarza MAREK niedziela, 22 sierpnia 2021 11:03 napisane przez MAREK

  Dobrze , że chociaż "MOTOBAR" Zyska dodatkowych klientów, jeżeli załatwi sobie, by zjazd na jego posesję został ZACHOWANY. !!

 • Link do komentarza Via Grobelny niedziela, 22 sierpnia 2021 07:59 napisane przez Via Grobelny

  Na komisji wiceprezydent Grobelny podobno powiedział, że zwierzęta beda musiały wybrać sobie stronę lasu. Ta inwestycja nigdy nie powinna powstać, ale w Gnieźnie drzewa wycina się barszo łatwo.

 • Link do komentarza Stop sobota, 21 sierpnia 2021 22:44 napisane przez Stop

  Całe lasy wycinają . jeszcze trochę i nie będzie czym oddychać.
  Za jedno wycięte drzewo powinno się posadzić 10 nowych.
  Las to dom zwierząt leśnych i wara wam od niego...

 • Link do komentarza Obserwator sobota, 21 sierpnia 2021 12:13 napisane przez Obserwator

  Nowy szpital mamy w sąsiedztwie obwodnicy wewnętrznej miasta, przez którą przejeżdża 70% ruchu tranzytowego i obok cmentarza, a powinno się lokalizować taki obiekt na terenach zadrzewionych i zalesionych. Natomiast tak cenne tereny pod względem zdrowotnym i rekreacyjnym przeznacza się na kolejne arterie komunikacyjne niwecząc ich najcenniejsze walory. Jakaś kolejna paranoja lokalizacyjna. Co w tym Gnieźnie się dzieje? Gdzie jest pan poseł 6 kadencji w sejmie, obecnie senator, który wraz ze swoją opcją polityczną i marszałkiem z nieciekawą przeszłością skutecznie niszczy Polskę?

 • Link do komentarza Skawa piątek, 20 sierpnia 2021 01:06 napisane przez Skawa

  Faktycznie miasto emerytów i rencistów potrzebie obwodnicy na drodze z wrzesni do witkowa w środku lasu ?! korki na wolności są tak olbrzymie , ze dla raptem kilkunastu domów warto poświecić tysiąc drzew ?! I zniszczyć jedyny zielony teren na obrzeżach miasta w zamian oferując parki w centrum największego smogu!!! Rozwiazanie godne podziwu a argumenty włodarzy miasta za takim rozwiązaniem świadczą o ich klasie. Nie ma juz co zepsuć w mieście to trzeba szukać poza nim. Tak to jest jak argumenty za płyną od człowieka, który nie ma zielonego pojęcia o biznesie , „ GRO „ ale samych błędów

 • Link do komentarza Fetplus czwartek, 19 sierpnia 2021 23:27 napisane przez Fetplus

  Droga biegnie przez teren dawnej strzelnicy. Gniezno oprócz wycinki drzewostanu i podzielenia lasu ( co z przejściami dla zwierząt? ) nieodwołalnie straci unikalny obiekt ( w powiecie Żnińskim są 4 strzelnicy u nas żadnej )

 • Link do komentarza Edi czwartek, 19 sierpnia 2021 17:48 napisane przez Edi

  Kilka drzew wytną a tu wielkie halo jak by cały las wycinali ... Posadz sobie przed domem jeden z drugim po drzewku jak wam tego brakuje. 1000 drzew w skali tego ile ich jest i pikuś.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 19 sierpnia 2021 16:48 napisane przez mieszkaniec

  W sprawie wycinki rachitycznych drzew na "Wenecji" było tyle krzyku i protestu, a tu ponad 1000 słusznych wiekiem i wzrostem drzew zostanie wyciętych i cisza... Nadleśnictwo nie protestuje... dziwne, że Ci którzy są zobligowani do ochrony tego terenu, zgadzają się na to. Obwodnica miałaby sens, gdyby zaczynała się w okolicach Żelazkowa i za Cielimowem kierowała do S5. W tym kształcie to zwykła droga przecinająca las na pół... Gdzie miejsce dla zwierząt leśnych, miejsce wypoczynku dla gnieźnian w tym wszystkim?

 • Link do komentarza Oburzona czwartek, 19 sierpnia 2021 15:26 napisane przez Oburzona

  Mieszkańcy leśnej na cwaniaka kupili tanio działki wiedząc, ze ma iść przy nich droga, a potem pokrzyczeli sobie na prezydenta jako"Zielony Pławnik", Budasz uległ i las zostanie zdewastowany. Ogromna tragedia!!!

 • Link do komentarza Mina czwartek, 19 sierpnia 2021 14:00 napisane przez Mina

  Kolejna wycinka drzew!!! Powodzie i inne kataklizmy to skutki takich decyzji. Gdzie sa te osoby ,ktore walczyły o drzewa z kornikami ??? Szkoda takich wiekowych drzew, roślinności , ptaków i zwierząt tam żyjących.

 • Link do komentarza Zenek czwartek, 19 sierpnia 2021 13:29 napisane przez Zenek

  do Wyborca - jak by obwodnica biegła Leśną (środkiem osiedla) drzewa też zostały by wycięte na odcinku Wrzesińska Grunwaldzka.

 • Link do komentarza Obrzezany czwartek, 19 sierpnia 2021 11:41 napisane przez Obrzezany

  23 miliony za 2 km drogi? To autostradę tam budować będą?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane