Jesteś tutaj:Gospodarka Powstanie szlak dla rowerów z Dalek do Pawłowa. Z kostki betonowej
czwartek, 22 lipca 2021 11:36

Powstanie szlak dla rowerów z Dalek do Pawłowa. Z kostki betonowej

 
Powstanie szlak dla rowerów z Dalek do Pawłowa. Z kostki betonowej Chodnik, który był budowany jako ciąg pieszo-rowerowy z Gniezna do Dalek w 2015 r.

W najbliższych miesiącach kontynuację ma mieć chodnik, powstający wzdłuż szosy prowadzącej do Czerniejewa. W ten sposób Gniezno połączone ma zostać z Mnichowem i Pawłowem. 

Inwestycja, którą realizować będą dwa samorządy, ma mieć w sumie długość ponad 4 kilometrów i powstanie na trzech odcinkach realizacji. Obecnie bowiem wykonane są tylko fragmenty w rejonie Mnichowa oraz między Gnieznem a Dalkami - wszystkie w standardzie z kostki betonowej. Nowe projekty są opisane jako realizacja "ścieżki rowerowej", choć istniejące, wymienione odcinki w zasadzie są chodnikami. 

Zaplanowane przedsięwzięcia, na które ogłoszono już przetargi lub też trafiły do realizacji i zostaną zakończone jeszcze w tym roku, mają objąć następujące fragmenty drogi:

 • Odcinek od wsi Dalki od okolic osiedla Czerniejewskiego o długości ok. 2 kilometrów aż do Mnichowa, zostanie wykonany przez Powiatowy Zarząd Dróg w standardzie: 2 metry szerokości z nawierzchni kostki betonowej, bezfazowej. Początek wyznaczony jest pod koniec istniejącego już fragmentu w Dalkach i prowadzić ma do Mnichowa do istniejącej już infrastruktury na początku tej wsi.
 • Kolejny odcinek wykonany zostanie od Mnichowa od rejonu os. Sosnowego w kierunku granicy gminy Gniezno na wysokości lasu. Inwestycję zrealizować ma Powiatowy Zarząd Dróg na długości ok. 600 metrów. Będzie ona miała szerokość 2,5 metra i wykonana będzie z kostki betonowej bezfazowej.
 • Trzeci odcinek od granicy Mnichowa i gminy Gniezno aż do Pawłowa wykona Gmina Czerniejewo. Będzie to fragment o długości 1,53 kilometra, wykonany z bezfazowej kostki betonowej, poprowadzi do samej wsi (skweru im. kpt. Pawła Cymsa), na której pojawi się także 18 latarń w technologii LED oraz wiata rowerowa.

Komentarz. Niestety, rowerzyści po raz kolejny otrzymują szlak, który standardem wykonania odbiegać będzie od tego, co proponuje od dawna chociażby gmina Łubowo. Realizowana obecnie przez ten samorząd ścieżka rowerowa w Dziekanowicach, a także powstała trzy lata temu między Myślęcinem a Owieczkami, wykonana jest z nawierzchni asfaltowej. To wyraźny dowód na to, że do tematu komunikacji i turystyki rowerowej w gminie Łubowo podchodzi się w sposób poważny, dopasowując się do standardów opisywanych przez specjalistów od bezpieczeństwa ruchu drogowego czy nawet GDDKiA.

Inaczej jest na całej długości ul. Mnichowskiej, gdzie ogłaszane w przetargach ciągi pieszo-rowerowe (2015 r.) pełnią wyłącznie formę chodnika. Dziwić powinno, że mimo licznych głosów środowisk rowerowych, cały czas zarządcy forsują nawierzchnie z kostki brukowej, której negatywne przykłady są widoczne na terenie Gniezna czy gminy Gniezno. Pojawia się więc pytanie, czy kiedyś uda się stworzyć jednolitą politykę budowania ścieżek w całym powiecie tak, by nie tworzyły one mozaiki pełnej krzywizn i chwastów, a jedną spójną całość?

17 komentarzy

 • Link do komentarza qter środa, 11 sierpnia 2021 09:36 napisane przez qter

  Ścieżka rowerowa z kostki, asfaltu czy innego materiału nie spełni swojej roli, gdy nie będą dokonywane systematyczne przeglądy i naprawy występujących usterek. U nas (niezależnie od poziomu samorządu) takie podejście do sprawy jest obce. Dominuje podejście: zbuduj, pochwal się, otwórz z pompą i zapomnij. Tak dzieje się też z orlikami, placami zabaw, siłowniami, chodnikami, ulicami i drogami, parkami, skwerami, urządzeniami hydrotechnicznymi, itp. To smutne ale niestety prawdziwe, a rady różnych szczebli uchwalające budżety nie widzą potrzeby zagwarantowania realnych środków na konserwację i cząstkowe naprawy.

 • Link do komentarza Marek wtorek, 10 sierpnia 2021 09:57 napisane przez Marek

  A mozna to robić nie z kostki ale z materiałów prz4epuszczalnych . Tak by pobliskie drzewa nie usychały
  https://www.whitemad.pl/duszniki-zdroj-zdjeli-kostke-by-drzewa-mialy-wiecej-wody-efekt-rosliny-odzyly/?fbclid=IwAR2gC51_d7ynI08CbgqOAB0n2rXIZskKEW9edumJIQ1x08q4pswB6Kwcm0o

 • Link do komentarza Radosław sobota, 24 lipca 2021 23:28 napisane przez Radosław

  Zapraszam zobaczyć jak wygląda ścieżka z kostki betonowej do Jankowa Dolnego. Ścieżka z od samego początku nie nadaje się do użytku.

 • Link do komentarza uczeń piątek, 23 lipca 2021 09:46 napisane przez uczeń

  I co z tego ,że zrobią ten chodnik z kostki jak po trzech latach on cały zarośnie zielskiem . Przecież gmina nie ma pieniędzy na robienie oprysków przeciwko chwatom i na oczyszczanie z zielska tych już z robionych chodników. Zresztą w samym mieście Gnieźnie jest to samo. Jak były robione chodniki asfaltowe to przynajmniej trawa na nich nie rosła. a dodatkowo chodniki z asfaltu były znakomite do jazdy na rolkach i deskorolkach

 • Link do komentarza micio piątek, 23 lipca 2021 08:32 napisane przez micio

  Czy ktoś może mnie oświecić jaka jest różnica w cenie miedzy kostką betonową a asfaltem?

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 22 lipca 2021 18:06 napisane przez rowerzysta

  Super. Szkoda, że z kostki. Za rok będzie zarośnięta. Czekamy jeszcze na ścieżkę z Gniezna do Szczytnik Duchownych. Tam aż się prosi o to.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 22 lipca 2021 18:02 napisane przez mieszkaniec

  kibolo, a co ma UM do ścieżki w gminie ?

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 22 lipca 2021 16:47 napisane przez urzędas

  Kibolo jak zwykle nie rozumie artykułu. Co ma piernik do wiatraka czyli UM do Gminy Gniezno?

 • Link do komentarza Wasyl0078 czwartek, 22 lipca 2021 16:28 napisane przez Wasyl0078

  I znowu betonoza, zwykle polne druszki rowery dzisiaj są jak czołgi jak wjedzie w dziurę to sobie nie odbije tego i owego.

 • Link do komentarza janciovodnik czwartek, 22 lipca 2021 16:13 napisane przez janciovodnik

  kibolo a to nie PZD ??

 • Link do komentarza ecyk czwartek, 22 lipca 2021 14:44 napisane przez ecyk

  Droga rowerowa z Witkowa do Skorzęcina jest wykonana w technologii asfaltowej i po dwóch latach też jest pofałdowana... więc dobrze położona kostka też będzie spełniać swoją funkcję.
  Kibolo: Drogę buduje Gmina Czerniejewo i Powiatowy Zarząd Dróg - Urząd Miejski nie sięga tak daleko.

 • Link do komentarza Sławomir czwartek, 22 lipca 2021 14:40 napisane przez Sławomir

  Nie do końca tak jest, że w gminie Łubowo od dawna stosowano asfalt na ścieżkach rowerowych. Pierwsza, która przebiega przy krajowej 5-tce wykonana jest z kostki i lepiej nie mówmy o jej stanie technicznym, bo już nie jeden rowerzysta prawie stracił zęby... Od kilku lat jest asfalt i oby taki kierunek pozostał. W sąsiednich gminach jakoś potrafią kłaść asfalt, chociażby Pobiedziska - Kociałkowa Górka, czy właśnie odcinek z Wierzyc do Czerniejewa.

 • Link do komentarza adam z czwartek, 22 lipca 2021 14:21 napisane przez adam z

  kibolo czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Jaki UM? Drogi należą do Gminy Gniezno (a nie miasta Gniezno) i Gminy Czerniejewo. Rozumiesz, że Gmiana Gniezno i Miasto Gniezno to nie to samo?

  Inna sprawa, że dziwi mnie zaangażowanie w tą inwestycję PZD. Wcześniej były informacje, że gmina Gniezno zrobi to sama.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 22 lipca 2021 14:20 napisane przez Mieszkaniec

  Jeszcze gdyby tak mpk kursowało po gminie to by było dobrze

 • Link do komentarza Marek czwartek, 22 lipca 2021 12:45 napisane przez Marek

  A po co budować ścieżki rowerowe, skoro i tak rowerzyści jadą jezdnią dla samochodów pomimo istnienia ścieżki rowerowej. Codziennie takich spotykam chociażby na ul. Orzeszkowej. Publiczne pieniądze są w ten sposób marnowane.

 • Link do komentarza kibolo czwartek, 22 lipca 2021 12:10 napisane przez kibolo

  Znowu w UM ktoś zarobił.Równiejsze drogi układano dawniej z kocich łbów. W UM nie ma trzeźwo patrzących na świat.Ta ścieżka to katastrofa dla rowerzystów.

 • Link do komentarza Obserwator czwartek, 22 lipca 2021 12:06 napisane przez Obserwator

  Dobrze ze zostanie zrobiony ten chodnik tylko aby nie było jak ostatnio był robiony fragment chodnika to wykonawcy zajmowali 3/4 szerokości drogi ze przejazd na Gniezno było masakryczny.Brak kompletny zasad bezpieczeństwa drogowego przy wykonywaniu inwestycji auta czy samochody wykonawców na zakrętach po parkowane i w tym czasie wyprzedzanie to kompletna ruletka abo pusto albo dzwon kompletny!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane