Jesteś tutaj:Gospodarka SP nr 3 rozbuduje się na 90. rocznicę powstania szkoły
środa, 05 maja 2021 12:13

SP nr 3 rozbuduje się na 90. rocznicę powstania szkoły

 

Planowana na najbliższe dwa lata rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3 zapisze kolejną stronę na kartach historii tej placówki.

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace projektowe przy realizacji rozbudowy szkoły przy ul. Czarnieckiego. Istniejący od 1961 roku gmach zostanie rozbudowany o dwa nowe obiekty, które pomieszczą sale lekcyjne oraz do ćwiczeń wychowania fizycznego. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zadanie to otrzymało kwotę 4 mln złotych.

- Szkoła obsługuje coraz większy rejon z uwagi na bardzo dużą rozbudowę infrastruktury miejskiej, zwłaszcza przy ul. Liliowej i Orzeszkowej. Chcemy, aby ta szkoła się rozbudowywała, wierzymy, że będą tu mieszkały rodziny z dziećmi, a więc jest potrzeba infrastruktury szkolnej - stwierdził prezydent Tomasz Budasz, dziękując posłowi Zbigniewowi Dolacie za wsparcie projektu. 

Inwestycja zakłada, że od strony ul. Miodowej do drugiego segmentu szkoły zostanie dobudowane północne skrzydło z trzema kondygnacjami - na każdej z nich znajdować się będą trzy sale lekcyjne, pomieszczenia socjalne i zaplecza. Pojawi się także winda zapewniająca komunikację osobom z niepełnosprawnościami. Od strony ul. Liliowej, jako osobny segment szkoły, dobudowana zostanie sala gimnastyczna w pełnym wymiarze. W sali ma być widownia na około 200 osób, co umożliwi organizację uroczystości szkolnych: - Wsparcie, które otrzymaliśmy, myślę iż w dużym stopniu pomoże wybudować, bo jest około 30% całej wartości inwestycji - przyznał wiceprezydent Michał Powałowski.

Ponadto od strony ul. Liliowej powstanie także plac zabaw, który będzie na monitorowanym terenie szkoły, ale ma też być dostępny dla mieszkańców osiedla. Powstaną także miejsca postojowe w rejonie sali sportowej.

Dyrektor szkoły Radosław Sobkowiak przyznał iż inwestycja ruszy w 60. rocznicę uruchomienia placówki przy ul. Czarnieckiego i jednocześnie zostanie ukończona w 2023 roku - w 90. rocznicę powołania szkoły, która w 1933 roku rozpoczęła naukę w budynku przy ul. św. Jana.

Obecnie do placówki przy ul. Czarnieckiego uczęszcza niespełna 600 dzieci, a szkoła będzie przygotowana do przyjęcia około 700 dzieci. Rozbudowa pozwoli też na powiększenie bazy, umożliwiając skrócenie pracy do godziny 15:30.

Na najbliższej sesji Rady Miasta mają zostać przeznaczone pieniądze na całe zadanie, które będzie rozpisane na lata 2021-2023. Sama dokumentacja ma zostać stworzona do jesieni br., a następnie po wyłonieniu wykonawcy prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Przewiduje się, że nowe skrzydła szkoły będą gotowe na rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu 2023 roku.

7 komentarzy

 • Link do komentarza senior piątek, 07 maja 2021 19:49 napisane przez senior

  I znowu sami filozofowie. A ja mam jedno zasadnicze pytanie, mianowicie dla kogo ma być ta rozbudowana szkoła, skoro dzieci w naszym mieście dramatycznie ubywa z roku na rok? Czy są prognozy demograficzne na najbliższe 20-30 lat? Tysiąclecie wymiera, tam mieszkają już sami starsi ludzie, nie widać także rozwoju Winiar. W tych blokowych klitkach też już prawie sami seniorzy. Młodzi ludzi wynoszą się do gminy Gniezno i dla nich nie potrzeba rozbudowywania miejskich szkół. Natomiast tytuł artykułu nawiązuje do lat z poprzedniej mało ciekawej epoki. Rozbudujemy szkołę na jej 90-lecie. To zarazem śmieszy ale także smuci, że nie są ważne sprawy demograficzne, rozwój nowoczesnego szkolnictwa, tylko rozbudowa szkoły na jakieś tam lecie. To mi przypomina hasło "Tysiąc szkół na Tysiąclecie". Chyba ci radni i te miejskie władze nie potrafią myśleć nowocześnie i perspektywicznie.

 • Link do komentarza Marek Z. czwartek, 06 maja 2021 07:35 napisane przez Marek Z.

  Anonim masz rację. Przy ulicy Orzeszkowej powinna powstać druga szkoła dla tego szybko rozbudowującego się osiedla Skiereszewo i
  Dalki. I powinna ona powstać jak najbliżej przyszłej przeprawy mostowej przebiegającej nad linią kolejowa Poznań - Gniezno. I ta nowa szkoła powinna mieć basen , z którego korzystałaby cała społeczność tej strony Gniezna. A przede wszystkim studenci pobliskiego uniwersytetu i uczniowie liceum nr 1. i uczniowie nowej szkoły podstawowej. Chyba, że basen pobuduje się przy boisku klubu Mieszko w ramach rozbudowywania dużego kompleksu sportowego Gniezna.

 • Link do komentarza Hobbit czwartek, 06 maja 2021 06:30 napisane przez Hobbit

  W dawnej 11 jest teraz szkółka niedzielna...

 • Link do komentarza ewa środa, 05 maja 2021 18:06 napisane przez ewa

  Moze wreszcie znikną i te obrzydliwe trzy kolory w jakie pomalowano budynek...

 • Link do komentarza Anonim środa, 05 maja 2021 16:44 napisane przez Anonim

  Czy nie lepiej zrobić nową szkołę po drugiej stronie poznańskiej i Orzeszkowej na 200dzieci? Niż marne 3 sale lekcyjne dla ledwo 100

 • Link do komentarza avalon środa, 05 maja 2021 16:36 napisane przez avalon

  W Gnieźnie potrzeba przynajmniej dwóch nowych szkół a nie rozbudowa istniejących i tworzenie kombinatów na wzór sowiecki. Dzieci mają chodzić kilka kilometrów do szkoły, jak na wsi?
  Zamiast tej rozbudowy nowa szkoła w rejonie północnej części Dalek / Skiereszewa (rejon Orzeszkowej). Kto jest właścicielem dawnej szkoły specjalnej (11)? Obecnie wynajmuje ten budynek jakieś stowarzyszenie. Miasto powinno przejąć ten obiekt i stworzyć publiczną SP11.

 • Link do komentarza Anna środa, 05 maja 2021 14:33 napisane przez Anna

  Moja stara szkoła...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane