piątek, 19 marca 2021 10:27

Nie ma na kanalizację, ale jest na zieleń? Ul. Kłeckoska długo jeszcze poczeka

 
ul. Kłeckoska ul. Kłeckoska źródło: Google Street View

Mieszkańcy osiedla Piekary od lat czekają na przebudowę ul. Kłeckoskiej. Zarządca zrzuca jednak to na PWiK, które musiałoby wykonać kanalizację, a spółka nie ma obecnie takich planów. 

Temat przebudowy ul. Kłeckoskiej, a przy tym także wykonania niezbędnej tam sieci kanalizacyjnej w ciągu całej drogi, od czasu do czasu jest poruszany przez radnego Janusza Brzuszkiewicza. Kilka tygodni temu w interpelacji pisanej w tej sprawie otrzymał odpowiedź od Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, która jednoznacznie wskazuje iż przebudowa drogi nie nastąpi w najbliższym czasie. - Mając na uwadze właściwe dysponowanie środkami przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, przeprowadzenie docelowego remontu ul. Kłeckoskiej w Gnieźnie będzie możliwe po wykonaniu przez gminę miejską na przedmiotowym odc. drogi kanalizacji wodno-sanitarnej - czytamy w odpowiedzi. 

W miniony czwartek, podczas Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, radny zwrócił uwagę, że obecnie z wolnych środków w budżecie miejskim (12 mln złotych) przeznacza się duże pieniądze na zieleń miejską i inne zadania, które nie są aż tak potrzebne, jak wykonanie niezbędnych inwestycji w postaci chociażby remontu ul. Wierzbiczany czy właśnie prac na ul. Kłeckoskiej.

- Kolejna sprawa to Dolina Pojednania. Czy naprawdę w mieście my nie mamy innych potrzeb? Według mnie, cała wschodnia część miasta nie dysponuje kanalizacją sanitarną, nie mówiąc już o ul. Kłeckoskiej, do której wracam bez przerwy, bo każdy mi mówi, że ta droga jest wojewódzka i tego "nie idzie". Wodociągi nie są w stanie mi powiedzieć dzisiaj, kiedy są w stanie zacząć przygotować koncepcję tego, jak ma wyglądać sieć kanalizacji sanitarnej i burzowej w ul. Kłeckoskiej, gdzie to jest cały ciąg kanalizacji, który idzie aż do granic miasta Gniezna. Jest nowe rozbudowane osiedle i gmina Gniezno też jest zainteresowana tym, aby włączyć swoje tereny do tej kanalizacji - stwierdził Janusz Brzuszkiewicz. 

Wiceprezydent Jarosław Grobleny odparł: - Ulica Kłeckoska na dzień dzisiejszy jest ulicą wojewódzką. Żeby zrealizować tę inwestycję, zupełnie poważnie mówiąc, musielibyśmy mieć partnera po stronie WZDW, żeby wspólnie zrealizować tę inwestycję. Nie wyobrażam sobie dzisiaj, byśmy wyrzucili około 10-12 milionów na to, by na całej długości odtworzyć nawierzchnię i wybudować za WZDW tzw. kanalizację deszczową - stwierdził, wskazując iż sanitarna powinna stać po stronie Miasta, ale już deszczowa po stronie zarządcy drogi: - Jak popatrzycie państwo z dystansu i bez emocji, to zauważycie państwo iż koszt po stronie WZDW byłby większy niż koszt po stronie tak naprawdę kładącego kanalizację - mówił Jarosław Grobelny dodając iż koszt prac na całej ul. Kłeckoskiej wyniósłby tyle samo co na ul. Roosevelta, a więc około ponad 20 mln złotych: - Pytanie jest, czy dzisiaj, nie będąc właścicielem tej drogi, mamy ponieść całkowite koszty realizacji kanalizacji sanitarnej tylko dlatego, żeby rozwiązać problem przejściowo Gminy Gniezno i częściowo naszych mieszkańców? Dalej wiceprezydent odparł iż Dolina Pojednania zrealizowana miała zostać już w latach poprzednich, ale środki na to zadanie były przesuwane z uwagi na inne konieczne wydatki.

Jak przyznał potem Jarosław Grobelny, sytuacja może się zmienić w momencie, gdyby ul. Kłeckoska przeszła pod inny zarząd drogi. Kiedy by to mogło nastąpić? Daty nikt nie podał. Tak jak nawet orientacyjnego czasu, kiedy kanalizacja mogłaby w ogóle powstać. Mieszkańcy muszą więc czekać. Obecnie, jak można przeczytać w odpowiedzi na wspomnianą interpelację, ul. Kłeckoska może liczyć jedynie na realizację "remontu cząstkowego" tj. łatania lub frezowania najbardziej uszkodzonych fragmentów. 

14 komentarzy

 • Link do komentarza Stefcio burczymucha wtorek, 23 marca 2021 19:36 napisane przez Stefcio burczymucha

  Oczywiście Stefan, "kilkaset tysięcy". Ponad 7 mln na Park Piastowski, bodajże 2-3 mln na park Dziekanki, 1 mln na Dolinę Pojednania. Do tego doliczmy coroczną gażę ZZM. A ty mieszkańcu pluj sobie dalej w brodę. Czy radny B. ma też działkę przy ul. Wierzbiczny, że o tę ulicę też się wypomina? WZDW takie łaskawe, że robi remont wiaduktu, który doprowadziło do tego stanu? Gdyby w WZDW ktoś myślał, to by starali się wykreślić go z rejestru zabytków, by można było zburzyć i pobudować szerszy, usprawniający ruch. Łaska pańska na pstrym koniu jeździ.

 • Link do komentarza Stefan komentator poniedziałek, 22 marca 2021 18:08 napisane przez Stefan komentator

  Ot radny Brzuszkiewicz który zaczął walczyć o Kłeckoską nie bez przyczyny. Stał się właścicielem posiadłości przy tej ulicy. Dawniej jemu brak kanalizacji nie przeszkadzał. Najpierw trzeba przyłączyć ulice dochodzące do Roosevelta a następnie zabrać się ewentualnie za Kłeckoską. Widać że komentujący mają problem z matematyką. Skwer, Dolina Pojednania to raptem kilkadziesiąt kilka set tysięcy do miliona, a Kłeckoska razem 20 i więcej milionów i potrzebna współpraca z WZDW. Nie licząc ulic prostopadłych. Przypomnę że za ponad 10 mln WZDW robi samo obecnie remontuje wiadukt Popiełuszki ...

 • Link do komentarza emeryt niedziela, 21 marca 2021 10:33 napisane przez emeryt

  Owszem, racja, Kleckoska nie jest własnością Miasta, ale położenie kanalizacji jest w gestii Miasta. Pytanie, dlaczego prezydent przeznacza niesamowite kwoty na skwerki i przebudowę innych terenów zielonych, które od lat ta sama ekipa zaniedbywała? Otóż moi drodzy, sprawa jest jasna, jak słońce. Zieleńce są widoczne, mile dla oka i pracują na rzecz przyszłej kampanii wyborczej. Natomiast budowa kanalizacji jest nie widowiskowa, często drażni użytkowników drogi za utrudnienia związane z budową etc. No to teraz wiecie, dlaczego jest tak,jak jest, czyli byle jak.

 • Link do komentarza Szymon sobota, 20 marca 2021 17:14 napisane przez Szymon

  Wiele ulic w mieście powstałych kilka lat temu ma już kanalizację. Ulica Kłeckoska mogąca poszczycić się długo starszą historią, kanalizacji nie posiada. W ciągu kilkunastu lat powstało przy niej lub w pobliżu wiele domów jednorodzinnych, które kanalizacji też nie mają. Może czas na dobrą wolę i rozwiązanie tego problemu a przy okazji gruntowną naprawę drogi.

 • Link do komentarza Marcin sobota, 20 marca 2021 16:41 napisane przez Marcin

  A jak się miasto odniesie do tego że bloku przy ulicy Tuwima tzw brylantowe przedmieście ma już kanalizację podłączona. I tutaj pytanie co z innymi mieszkańcami tej ulicy z domkow jednorodzinnych?? Albo przedstawiana wyżej ul. Kleckoska, na tamtą inwestycje i kanalizację znalazły się środki

 • Link do komentarza Marcin sobota, 20 marca 2021 16:41 napisane przez Marcin

  A jak się miasto odniesie do tego że bloku przy ulicy Tuwima tzw brylantowe przedmieście ma już kanalizację podłączona. I tutaj pytanie co z innymi mieszkańcami tej ulicy z domkow jednorodzinnych?? Albo przedstawiana wyżej ul. Kleckoska, na tamtą inwestycje i kanalizację znalazły się środki

 • Link do komentarza Marcin sobota, 20 marca 2021 16:40 napisane przez Marcin

  A jak się miasto odniesie do tego że bloku przy ulicy Tuwima tzw brylantowe przedmieście ma już kanalizację podłączona. I tutaj pytanie co z innymi mieszkańcami tej ulicy z domkow jednorodzinnych?? Albo przedstawiana wyżej ul. Kleckoska

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 20 marca 2021 14:23 napisane przez Koryfeusz

  Przypominam, że Kłeckoska podlega pod Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, a ten pod Urząd Marszałkowski, gdzie rządzi Platforma. Biorąc pod uwagę co chcieli zrobić z lokalną służbą zdrowia to na poprawę stanu tej drogi bym nie liczył, zwłaszcza, że w okolicy mieszkają zwolennicy i działacze PiS, a to argument dla Platformy, żeby nie dawać pieniędzy na Kłeckoską. Tu chodzi o zwykłą złośliwość i partyjne interesy, a nie jakąkolwiek poprawę czegoś co ma służyć ludziom.

 • Link do komentarza wilk sobota, 20 marca 2021 13:10 napisane przez wilk

  Grobelny i wszystko jasne- picer pierwszej wody!!!Tak samo jak cała ta pożal się Boże drużyna!!! Całą tą komunę w naszym mieście powinno się już dawno przegonić,wybrać ludzi mądrych,z wizją i takich lokalnych patriotów,dopiero wtedy Gniezno zacznie się ekspresowo rozwijać i będzie miastem dla mieszkańców!!!! Czy to tak trudno zrozumieć,że sitwa post komusza od wielu lat niszczy miasto ???

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 20 marca 2021 12:05 napisane przez Gnieźnianin

  Mam nadzieję, że gnieźnieńskie społeczeństwo podczas najbliższych wyborów pokaże Panom Budaszowi i Grobelnemu czerwona kartkę i odsunie ich od władzy bo z naszego miasta ekipa Pana Budasza zrobiła sobie prywatny folwark.

 • Link do komentarza adam piątek, 19 marca 2021 20:53 napisane przez adam

  a może Jarosław zrezygnuje z części extra diet na rzecz łatania owej ulicy, wzorem Pana Janusza, który z diety radnego wybudował plac. widzi tylko czubek własnego nosa, i nic nie chce zrobić dla mieszkańców. ul. konopnicka pod zabudowę blokową, teren przy Łazienkach pod bloki.

 • Link do komentarza Anna piątek, 19 marca 2021 18:43 napisane przez Anna

  Nasadzą krzaków i tam będą się załatwiać mieszkańcy ul. Kłeckowskiej....

 • Link do komentarza Kiniu piątek, 19 marca 2021 17:28 napisane przez Kiniu

  Na drogi i kanalizację pieniędzy nie ma. Ale na króliki i króli będą. Na modernizację ul Rycerskiej się znalazły, modernizację parku obok domu prezydenta będą, ale na to żeby naprawić dziurawe chodniki i drogi to nie ma. Drużyna Budasza zawsze przytaknie na tak i na bzdurne nie potrzebne projekty pieniądz są. Kogo wybraliście tego macie PO prostu bałagan.

 • Link do komentarza dolina piątek, 19 marca 2021 12:55 napisane przez dolina

  Brawo Panie Januszu

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane