poniedziałek, 08 marca 2021 11:08

Nowa kanalizacja ukończona - ścieki popłyną inną drogą

 

Do Jeziora Jelonek nie mają już wpadać ścieki, jeśli dojdzie do zbyt intensywnych opadów deszczu - właśnie zakończyły się prace przy budowie odnogi dla kanalizacji odprowadzającej ścieki z Dalek i Skiereszewa.

Przez kilka miesięcy zmotoryzowani jadący ul. Kostrzewskiego mieli okazję oglądać prace ziemne, prowadzone w rejonie tej drogi od rejonu cmentarza aż po muzeum. Na całej długości prowadzone były roboty związane z wykonaniem nowego kanału ściegowego, który ma pełnić bardzo istotną rolę dla zachodniej części miasta. Wykopy były prowadzone metodą podziemnego przecisku na głębokości około 8 metrów. 

- Wydawałoby się, że to nic wielkiego, natomiast z punktu widzenia Jeziora Jelonek jest to inwestycja niezwykle kluczowa i ważna, na którą czekaliśmy od dłuższego czasu. Sytuacja do tej pory wyglądała w ten sposób, że przy ul. Dalkoskiej było zespolenie właściwie czterech kolektorów sanitarnych, przy czym schodziły się tam też kolektory ogólnospławne, prowadzące wodę deszczową i ścieki kanalizacyjne. To powodowało przy nawalnych deszczach dość duże problemy, bowiem dochodziło nawet do takich sytuacji, że następowało przelewanie tej mieszaniny do Strugi Gnieźnieńskiej, a to dalej niestety przez lata ubiegłe wpadało do Jeziora Jelonek - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

O ile stan wody w popularnej "Wenecji" od kilku lat podlega poprawie przy współpracy podjętej swojego czasu, o tyle każda intensywna ulewa wciąż przysparzała problemów: - Ilość ścieków wpływających do węzła sanitarnego przy ul. Dalkoskiej wciąż była zbyt duża, szczególnie w sytuacjach powiedzmy nawalnego deszczu. Dlatego też po przeanalizowaniu możliwości i analizach, jak przeprowadzić tę inwestycję, zapadły decyzje iż PWiK podejmie się tego działania. Zaprojektowano kolektor, który ma długość prawie 800 metrów - przekazał Jarosław Grobelny. Kanał zaczyna się w rejonie parkingu cmentarnego i prowadzi aż za budynek Muzeum Początków Państwa Polskiego. W trakcie prac natrafiono na różne przeszkody, które przedłużyły czas realizacji inwestycji. Koszt całości wyniósł 6 mln złotych, przy czym PWiK pozyskało 4,5 mln złotych z kredytu pozyskanego w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, która będzie umorzona w 10%. - W aspekcie rewitalizacyjnym jeziora było to działanie niezwykle ważne i potrzebne dla tego ekosystemu - dodał wiceprezydent. 

4 komentarzy

 • Link do komentarza POdobieństwa samorządowe ;) wtorek, 09 marca 2021 12:39 napisane przez POdobieństwa samorządowe ;)

  Ja się zupełnie na tym nie znam ,więc zapytam tu n tym portalu - czy nie wydaje się Wam iż władze naszego miasta i powiatu ( KO i drużyna ) prowadzi jakiś dil , współpracę z deweloperami ? Ostatnio bardzo często sprzedają tereny należące do miasta ,zamiast sami zabiegać o " stawianie na tych terenach mieszkań ,lokali usługowych ,firm ,fabryczek i fabryk ? Przecież ziemię miasto może sprzedać raz ? Teraz zaczynam przypuszczać iż " miasto " dba aby tereny dla dewelopera były " uzbrojone" w sieć kanalizacyjną ,ciepłowniczą itp. z pieniędzy które mogłyby być wydane na własne inwestycje np. te które wymieniłem ,a które przynosiły by zysk miastu na wiele lat. Ale ja się nie znam ,więc poddaję to do przemyślenia ,dyskusji ,oceny .

 • Link do komentarza Czytelniczka wtorek, 09 marca 2021 09:53 napisane przez Czytelniczka

  Ad.Wanda-no to PEC ich niebawem usciska cenami.

 • Link do komentarza Wanda poniedziałek, 08 marca 2021 19:10 napisane przez Wanda

  Prezydent Budasz i Grobelny już od kilku lat dobrze wiedzieli, że przy dużym deszczu ścieki ze Skiereszewa przelewają się z węzła sanitarnego do jeziora Wenecja. I chociaż wiedzieli o ciągłym zanieczyszczaniu jeziora Wenecja ściekami to mimo wszystko pozwalali deweloperom na budowę kolejnych i kolejnych bloków przy ulicy Orzeszkowej. Dlaczego to robili ? To taka była ich "dbałość" o środowisko naturalne Gniezna ? Czy to nie pan Grobelny i Budasz przedstawiają się co roku w telewizji jako wielcy orędownicy ekologii rozdając drobne pieniądze za wymianę pieców kaflowych na cieplik z PEC u ? Czy to nie jest z ich strony wielka obłuda ?

 • Link do komentarza Marcin poniedziałek, 08 marca 2021 18:09 napisane przez Marcin

  Świetna wiadomość. A co z kanalizacja na ulicy Tuwima i innych ulic wkoło brylantowego osiedla. Budowane tam bloki są już podłączone do kanalizacji a co z domkami jednorodzinnymi kiedy będą mogły podłączyć się do kanalizacji miejskiej

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane