Jesteś tutaj:Gospodarka W tym roku otoczenie Jeziora Jelonek zmieni oblicze
sobota, 02 stycznia 2021 15:50

W tym roku otoczenie Jeziora Jelonek zmieni oblicze

 

Popularną "Wenecję" w najbliższych miesiącach czekają zmiany - cały Park Piastowski zostanie poddany rewitalizacji. Pojawią się nowe ścieżki, elementy małej architektury i atrakcje.

Przetarg ogłoszony przez Urząd Miejski w ostatnim dniu 2020 roku, obejmuje rewitalizację Parku Piastowskiego wraz z zagospodarowaniem całego brzegu Jeziora Jelonek oraz Skweru im. Miasta Speyer. Jest to jednocześnie pierwszy etap prac, które zostały przewidziane w 2021 roku. Jest to też efekt konsultacji społecznych, które odbyły się w styczniu 2020 roku. 

W tym roku spodziewać się należy prac w dwóch fragmentach Parku Piastowskiego:

 • od wjazdu w rejonie istniejącego placu zabaw i Królika Strażaka w kierunku Skweru im. Miasta Speyer (rejon skrzyżowania ul. Poznańskiej i Łaskiego), gdzie przeprowadzona zostanie wycinka drzew oraz pielęgnacja istniejących. Ponadto zrealizowana zostanie instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna wraz z montażem nowego oświetlenia, a także niezbędne prace ziemne i podbudowę pod nowe alejki (mineralno-żywiczne, betonowa kostka brukowa oraz asfaltowe ścieżki). Ponadto wykonane zostanie umocnienie brzegu jeziora, dokonane zostaną nowe nasadzenia drzew, krzewów, bylin i trawników oraz pojawi się mała architektura, a także toaleta automatyczna.
 • zachodni brzeg jeziora, od Skweru im. Miasta Speyer aż do schodów prowadzących na plac Muzeum (wraz z zejściami od strony ul. Poznańskiej), który obejmie również wycinkę niektórych drzew oraz pielęgnację istniejących, a także instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną wraz z nowym oświetleniem. Ponadto zrealizowane zostaną prace ziemne i podbudowa pod nowe alejki, ścieżki i schody. Ponadto zrealizowany zostanie skatepark, zjeżdżalnie, napis "Gniezno" oraz nowe nasadzenia (j.w.), a także ścianka wspinaczkowa na nieukończonym amfiteatrze.

Same ścieżki wokół jeziora mają być wykonane z dwóch nawierzchni - SMA (dla rowerów) oraz brukowej (bezfazowej), a pozostałe z kostki brukowej lub asfaltu (dedykowane rowerom). 

Prace w tym roku zrealizowane mają zostać do listopada 2021 roku, a drugi etap realizacji prac przewidziany został na 2022 rok. Wówczas to prace przeniosą się w okolice Stadionu Mieszko, także obejmując wyspę i budowę nowego mostku nad strugą, aż do okolicy ul. Łąkowej i Jeziornej.

16 komentarzy

 • Link do komentarza spostrzeżenie czwartek, 07 stycznia 2021 08:21 napisane przez spostrzeżenie

  Po co ten napis "Gniezno". Czy ilość mijanych po drodze tablic, reklam i oznaczeń informujących o tym jest niewystarczająca? Czy chodzi tylko o spełnienie jednego z wielu śmiesznych widzimisię radnych? Żeby zrobić zdjęcie z tym napisem, trzeba będzie chyba wejść na jezdnię Poznańskiej, a do tego fotografować pod słońce. Pogratulować tylko logicznego ustawienia. Jak już musieli, mogli gdzieś po zachodniej stronie parku ustawić.

 • Link do komentarza Kierowca środa, 06 stycznia 2021 12:28 napisane przez Kierowca

  Dlaczego drzewa w Gnieźnie są przycinanie do samego pnia? Ostatnio takiego barbarzyństwa dokonano na wierzbach na ul. Surowieckiego. Straszne.

 • Link do komentarza obserwator wtorek, 05 stycznia 2021 20:06 napisane przez obserwator

  Wielkie szczęście dla Miasta Gniezna, że radny poprzedniej kadencji nie został wybrany do obecnej.

 • Link do komentarza medyk wtorek, 05 stycznia 2021 18:43 napisane przez medyk

  Zachwycacie się ta Wenecją, jakby ro było co najmniej Jezioro Lemańskie. A to trochę większe bajoro, o które owszem, należy dbać, ale bez wielkich nadziei. Zresztą przypominam gnieźnianom, że to kolejna rewitalizacja tego terenu i to jest podobnie, jak z terenem Dziekanki. Najpierw zadbać, potem nie dbać, na końcu zniszczyć i na nowo rewitalizować. Karuzela wydawania pieniędzy budżetowych jest jak widać w Polsce i w Gnieźnie nieograniczona. Nie inaczej było z Doliną Pojednania. W moim życiu przeżyłem kilka 'rewitalizacji" tego zakątka. A na Wenecji wielokrotnie wykonywano różne prace nie tylko porządkowe, Młodzież pracowała w czynach społecznych. Było ładnie, jak zwykle na początku. I co z tego zostawało? Niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie.

 • Link do komentarza Aleksandra wtorek, 05 stycznia 2021 11:50 napisane przez Aleksandra

  To jezioro można byłoby w okresie letnim super wykorzystać na atrakcję turystyczną: małe rejsy łódkami kierowanymi przez osoby przebrane za Piastów.

 • Link do komentarza gnieźnianin wtorek, 05 stycznia 2021 11:13 napisane przez gnieźnianin

  Gnieźnianin, co ty wygadujesz? Wszędzie można płacić gotówką, nie ma zakazu używania pieniędzy.

 • Link do komentarza micio wtorek, 05 stycznia 2021 09:49 napisane przez micio

  plac przed teatrem na wizualizacji tez wyglądał super- a jak jest teraz- każdy widzi... oby nie było podobnie podczas tej inwestycji

 • Link do komentarza mirek poniedziałek, 04 stycznia 2021 17:44 napisane przez mirek

  ja już straciłem jakąkolwiek nadzieję na poprawę sytuacji przy tym stawie od 60 lat przyglądam się tym poczynaniom różnej maści firmom fachowcom które remontują rewitalizują wycinają docinają roślinność ,kaleczą przyrodę która jest na ukończeniu,zostało 10procent, stepowe klimaty, gratuluje !!!.jeszcze raz, my nie umiemy dbać o to co mamy,czy jak sie komuś coś wylewa na podłoge to wymienia tą podłogę czy to miejsce trzeba posprzątać??? dziwne mam odczucie że jest to robione za nie nasze pieniądze,a może sie mylę,to tyle.

 • Link do komentarza monetowy poniedziałek, 04 stycznia 2021 12:27 napisane przez monetowy

  ad Gnieźnianin: Nie bądź Pan taki nowoczesny...

 • Link do komentarza Marek poniedziałek, 04 stycznia 2021 07:27 napisane przez Marek

  SZKODA TEGO TEGO MIEJSCA !! Tam powinien w końcu stanąć dużych rozmiarów pomnik pierwszego, zapisanego w księgach, RZECZYWISTEGO władcy Polan - Księcia Mieszka I. To on pierwszy rządził tymi ziemiami !! To on pierwszy miał w Gnieźnie swój gród - SWOJE GNIAZDO !

 • Link do komentarza Maree1 niedziela, 03 stycznia 2021 13:16 napisane przez Maree1

  Wygląda nieźle. Taka sympatyczna wizytówka miasta na wjeździe od Poznania.
  A może jeszcze jakaś przystań rowerów wodnych, łódek itp dla rekreacji w słoneczne dni nad jeziorem. Przy okazji jakaś kasa zasiliłaby budżet

 • Link do komentarza Gnieznianin niedziela, 03 stycznia 2021 11:40 napisane przez Gnieznianin

  Toaletą na monety gdzie teraz wszystko jest płacone karta....

 • Link do komentarza Realista niedziela, 03 stycznia 2021 11:02 napisane przez Realista

  Fantastyczna wiadomość. Ten teren rekreacyjny zasługuje na odświeżenie i nową aranżację.

 • Link do komentarza Marek niedziela, 03 stycznia 2021 10:13 napisane przez Marek

  Czy na tej rewitalizacji zarobi gnieźnieńska firma? Dobrze by było by gnieźnianie zatrudnieni w te firmie mieli spokojny rok finansowy !!

 • Link do komentarza Gnieznianin niedziela, 03 stycznia 2021 09:03 napisane przez Gnieznianin

  Super projekt. Ciekawy jestem kiedy ruszy remont alejek wokół jeziora Winiary tam też dużo ludzi korzysta z pięknych uroków natury.

 • Link do komentarza krynia sobota, 02 stycznia 2021 22:19 napisane przez krynia

  Toalet powinno być kilka. Powodzenia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane