Jesteś tutaj:Gospodarka Założenia przebudowy ul. Wolności z uwagami mieszkańców
środa, 18 listopada 2020 07:34

Założenia przebudowy ul. Wolności z uwagami mieszkańców

 

Nowa jezdnia, nowe chodniki i budzące kontrowersje wykonanie ścieżki rowerowej. Inwestycja wzdłuż ul. Wolności jest jednak oczekiwaną od lat.

W miniony poniedziałek oficjalnie poinformowano o pozyskaniu środków w kwocie 3,5 mln złotych z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę ul. Wolności. Całkowity koszt realizacji zadania wyniesie ponad 7 mln złotych, a pozostała kwota pochodzić będzie z budżetu miasta.

Wkrótce po publikacji informacji o przebudowie drogi pojawiły się pierwsze uwagi mieszkańców związane z tą inwestycją. Pierwszą jest to, że ma ona się rozpocząć w momencie, kiedy akurat miasto jest sparaliżowane remontem wiaduktu, a ul. Wolności jest obecnie jedynym łącznikiem ul. Wrzesińskiej z ul. Witkowską. Co prawda w planie jest budowa tzw. obwodnicy, prowadzącej przez Las Miejski, jednak wszystko wskazuje na to, że... trwać będzie ona w tym samym czasie, co roboty na ul. Wolności.

W trakcie poniedziałkowej konferencji prezydent Tomasz Budasz przekazał: - Mieliśmy do wyboru, albo robić to teraz jeśli dostajemy pieniądze, albo nie robić tego w ogóle, bo byśmy tych pieniędzy nie mieli - mówił, odnosząc się do kwestii pozyskania dofinansowania z tegorocznego rozliczenia FDS. Mimo zapowiedzi w trakcie spotkania, że inwestycja ma powstać do maja przyszłego roku, informację tę sprostowano na stronie urzędu, podając termin taki, jaki widniał w wniosku - maj 2022 roku. 

Kontrowersje związane z przebudową ul. Wolności wywołała także kwestia ścieżki rowerowej, która ma powstać wzdłuż tej drogi. W ramach inwestycji na odcinku od ul. Wrzesińskiej do ul. Witkowskiej, liczącym 1,3 kilometra, powstanie nowa nawierzchnia o szerokości 7 metrów, a także chodniki. Po północnej stronie przewidziano wykonanie trasy rowerowej o niejednolitym charakterze. To właśnie wywołało sporo uwag w mediach społecznościowych wśród osób związanych ze środowiskiem rowerowym. Projektuje się bowiem rozwiązanie mieszane - od wytyczonej ścieżki rowerowej po ciąg pieszo-rowerowy, bez zachowania relacji w kierunku ulic prowadzących na południe od ul. Wolności m.in. w rejon osiedla Pławnik. Projekt stałej organizacji ruchu sprawia (w tym oznakowanie), że rowerzyści będą mogli i tak korzystać z jezdni zamiast ścieżki. To w przyszłości będzie mogło rodzić konflikty między rowerzystami i kierowcami samochodów, a jedyne co będzie "zmuszać" do korzystania ze ścieżki to fakt, że duży i szybki ruch z ul. Wolności i tak nie zniknie.

Komentujący zwracają uwagę na - ich zdaniem - brak zachowania odpowiednich parametrów ścieżki oraz fakt, że wykonana zostanie z kostki brukowej. Stosowaniem tego rozwiązania urzędnicy od lat zasłaniają się w ten sposób, że gestorzy sieci podziemnych chcą mieć swobodne dojście do infrastruktury w razie takiej konieczności. W innych miastach często jednak takiego problemu nie ma i powstają nawierzchnie asfaltowe. Sam projekt drogi powstał w lutym 2020 roku, a stałej organizacji ruchu jeszcze w 2018 roku. 

Przetarg na przebudowę ul. Wolności został już ogłoszony, a jej wykonawca ma zostać wyłoniony na początku grudnia br. 

źródła rysunków: dokumentacja przetargowa

6 komentarzy

 • Link do komentarza janciovodnik poniedziałek, 23 listopada 2020 11:57 napisane przez janciovodnik

  Skrzyżowanie z ul. Grunwaldzką aż się prosi o rondo. Z jednej strony przystopowałoby to niektórych kierowców a po drugie wyjazd z Grunwaldzkiej byłby ułatwiony.

 • Link do komentarza jeżdżę tędy codziennie czwartek, 19 listopada 2020 10:51 napisane przez jeżdżę tędy codziennie

  Na skrzyżowaniu z Grunwaldzką przydałoby się rondo.

 • Link do komentarza dz środa, 18 listopada 2020 15:21 napisane przez dz

  Kiedyś było mówione że będą ronda a tu ich nie ma

 • Link do komentarza Tadzio środa, 18 listopada 2020 09:59 napisane przez Tadzio

  W całym kraju ścieżki rowerowe są asfaltowe. W Gnieźnie ścieżki są zarośnięte i nierówne. No i wymagają większych kosztów utrzymania.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 18 listopada 2020 09:47 napisane przez Mieszkaniec

  Szkoda, że nie zrobiono ronda z ul. Grunwaldzką.

 • Link do komentarza Kilo środa, 18 listopada 2020 08:03 napisane przez Kilo

  Fajnie, że ta inwestycja zostanie zrealizowana. Jakoś przeżyjemy te utrudnienia. Podziękowania dla zarządzających miastem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane